Всички високи сметки след изравняването ще бъдат разгледани внимателно от "Топлофикация" и фирмите за дялово разпределение. Ще се прецени защо са високи, ще се анализират и едва тогава ще бъдат изпращани на потребителите, заяви изпълнителният директор на "Топлофикация - София" Георги Рогачев пред "Дарик радио" (Darik.net).
Заради некоректни сметки щели да бъдат прекъсвани отношенията с някои фирми за топлинно счетоводство. "Топлофикация" (Toplo.bg) ще поиска от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да промени общите условия за работа с фирмите за дялово разпределение, за да може да се санкционират и да се прекратяват договорите с тях.
Сега такива фирми в София има 12, а може да са само четири-пет, обясни Рогачев. Той не поиска да съобщи имената на онези от тях, с които ще бъдат прекратени договорите, но обеща това да стане ясно през август.
В момента разпоредителните сделки с имущество на "Топлофикация-София" са прекратени с решение на Столичния общински съвет (СОС) и се извършва пълна финансово-счетоводна проверка по заповед на кмета Бойко Борисов. Проверка в дружеството извършва и Държавният финансов контрол.
За да няма проблеми, е добре да се взаимства германският модел, където общата сградна инсталация е между 30-50% и не се нацчислява цена за мощност. Цената за такса мощност може да бъде формирана по друг начин. Не е трудно да стане.
Сега тя е двукомпонентна, а може да стане еднокомпонентна. В същото предаване на "Дарик радио" това бе предложено от Любка Георгиева, която оглавява дирекция "Електро- и топлоенергетика" в Министерството на икономиката и енергетиката.
Проблемите с централното отопление вече излизат извън контрол, призна тези дни енергийният министър Румен Овчаров пред парламентарната комисия по енергетика.
Според него било възможно абонатите на топлофикационните дружества с минимално потребление да получат огромни изравнителни сметки, които няколко пъти надвишават миналогодишните. Което можело да доведе до масов отказ на домакинствата от централно отопление.
Комисията се съгласи да отпадне такса мощност, но отоплението на общите части на блока да се плаща от всички. Според новата единна тарифа, определена в Закона за енергетиката, обитателите на сградите ще плащат по показател за изразходваната енергия в жилището и по друг показател за общите части.
Събранието на етажната собственост трябва да гласува процента на общите части, който може да бъде между 20 и 40% от отчетеното на абонатната станция, обяснява днес в. "Дневник".
От енергийното министерство настояват в закона да бъде предвиден и регистрационен режим за топлинните счетоводители, който да се извършва от ДКЕВР.
Според министър Овчаров топлофикационните дружества трябва да имат по-голяма роля в отчитането на потреблението и да носят по-голяма отговорност при дяловото й разпределение. Контролът върху фирмите за топлинно счетоводство ще бъде също регламентиран с промените в Закона за енергетиката, и те ще станат подизпълнители на топлофикационните дружества.
В същото време Федерацията за защита на потребителите подкрепи премахването на такса мощност, съобщила на "Дневник" главният секретар на сдружението Ивета Минкова. След като при продажбата на недвижимата собственост държавата не е предупредила потребителите, че ще плащат и такса мощност, трябва да се защити конституционното им право.
Федерацията подкрепя идеята потребители с изцяло спряно парно и топла вода да бъдат освободени от таксата, а ползващите само топла вода да плащат 50% от нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!