З наете ли, че телефонните разговори по GSM в България са по-скъпи от тези в САЩ и в много от европейските страни? Ако лицето Х в София, например, говори десет минути с лицето Y, разговорът им ще струва три пъти повече, отколкото ако си говорят двама чехи в Прага и е много по-скъпо, отколкото между двама души в Ню Йорк или Сан Франциско.
За сметка на това обаче един български експерт или началник на отдел е два пъти по-евтин от свой колега в Румъния, че дори и в Китай, където заплатата е около 400 евро.
Това са някои от изчисленията, които прави в свой анализ италианската Асоциация на инвеститорите в чужбина, цитиран от "Дойче веле". Изследването посочва кои са европейските страни, които предлагат най-евтино производство и изяснява защо
в някои отношения Румъния е по-евтина от България, а България пък по-скъпа от САЩ.
Електрическият ток, например, пък се плаща три пъти по-малко в България, отколкото в Словакия.
Изглеждащите на пръв поглед произволни сравнения са от съществена важност за предприемачите и инвеститорите в чужбина. На тяхната база се взимат решения и се избира дали производството да се изнесе в една или друга страна.
Преимуществата на една държава се определят от сбора на цените на работната ръка, тока, петролните продукти, водата, телефоните и недвижимото имущество.
Италианската индустриална асоциация за външна търговия обедини личния поотделен опит на своите предприемачи в сравнителен справочник, от който се разбира, че
едни от най-изгодните страни в Европа са България и Румъния.
Сред по-напредналите страни най-привлекателна е Испания, а най-скъпи са Германия и Великобритания.
От справочника става ясно още, че българският работник е десет пъти по-евтин от германския, но е със 100 евро по-добре заплатен от румънския. Това обаче не е достатъчно българското производството да е по-евтино от румънското.
България предлага евтини експерти, сметки за ток и работна ръка, но е скъпа по отношение на бензина и недвижимото имущество. Българският бензин се оказва един от най-скъпите в Източна Европа, доближаващ западноевропейските цени на литър.
Румъния е по-изгодна в това отношение, както и относно наема на индустриални площи и земя. Идентични на българските условия за производство предлагат Тунис и Мароко. На фона на световната конкуренция Китай, Виетнам и Индия са необорими конкуренти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!