С ръбският вестник "Политика" пише за нов вид престъпност в региона - контрабанда на защитеното от закона растение жълта горчивка, наричана от народа "кралицата на билките".
Става дума за много доходоносна престъпна дейност, с която обаче освен че се печелят огромни пари, се нарушават флората и фауната, както и екосистемата в Стара планина.
Билката се използва в народната медицина, но и във фармацията. Народната и официалната медицина използват жълтата горчивка за лечение на стомашни болки, треска и за общо укрепване на организма. Обикновено се използва коренът на билката.
Разследване на "Политика" показва, че жълтата горчивка се контрабандира по добре разработени канали главно в България, а оттам в Турция. Предполага се, че една част остава в Турция, а останалата отива в близкоизточните страни.
Там билката се използва във фармацевтичната индустрия. От Сърбия в България жълтата горчивка се прехвърля по разработени канали, които се използват и за трафик на наркотици, оръжие и хора. Използват се също така и редовните гранични пунктове.
Запознати твърдят, че и сръбските, и българските митничари не разпознават корена на жълтата горчивка, който се контрабандира и затова не могат да разкрият подобно нарушение.
Точната цена на жълтата горчивка трудно може да се установи. Запознати с черния пазар на билки казват, че цената е по-висока от тази на хероина, а недоверчиви събирачи на билки от Стара планина казват обратното.
Разследването на "Политика" е установило, че има три групи, които се занимават с контрабанда на жълта горчивка, информира БГНЕС.
По неофициални данни първата група е от Пирот и неин лидер е бивш полицай, уволнен за дейност "извън закона".
Бившият полицай ангажира за брането на жълта горчивка работници, които работят в неговата ферма и които като цяло не знаят, че билката е защитена от закона.
Другата група е в съседния Димитровград. Начело са трима души с българска националност. Те са организаторите на всичко, а за брането на горчивката използват овчари или професионални събирачи на билки, каквито има много в тези краища на Сърбия.
Третата група е в България. Те пращат своите берачи през границата по известни пътеки през гората, които рядко биват проверявани от полицията.
Очевидно продуктите на и за фармацевтичната индустрия започват да надделяват над "традиционните" стоки, които представляват интерес за контрабандистите. Наскоро в. "Билд" писа, че търговията с лекарства замени трафика на цигари на Балканите .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!