К ултурни институти от 22 европейски държави изразяват дълбоко безпокойство от затварянето на регионални представителства на Британския съвет в Русия.
Германският "Гьоте институт" и испанският Институт "Сервантес" изпратиха писмо до руския министър на културата и средствата за масова информация Александър Соколов, в което, се подчертава, че заповедта Британският съвет да прекрати дейността си в два руски града на 1 януари, е дискриминационна.
Тя е определена като "продължение на серията от препятствия, на които са се натъкнали при дейността си в Русия част от европейските институти".
Писмото е подписано от културните институти на 18 страни от Европейския съюз и от министерствата на културата на още четири държави-членки, сред които Франция и ротационният председател на ЕС - Португалия.
Руско-британските отношения са на най-ниското си равнище от времето на Студената война, откакто бившият руски разузнавачАлександър Литвиненко бе убит в Лондон в края на миналата година, отбелязват по този повод информационните агенции.
Отказът на Русия да екстрадира главния заподозрян за радиоактивното отравяне на Литвиненко - Андрей Луговой доведе до експулсиране на четирима руски дипломати от Великобритания, последвано от аналогична ответна мярка в Москва.
На 12 декември руското министерство на външните работи съобщи, че дейността на Британския съвет ще бъде временно забранена от 1 януари 2008 г. на цялата територия на Русия, с изключение на Москва.
Великобритания разглежда заплахите на Русия по адрес на Британския съвет като сериозна нападка против законно културно представителство на британското правителство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!