Зам.-министърът на земеделието Нихат Кабил уточни, че преди да се премине към анкетиране, земеделските стопани ще получат известие с датата на посещение в стопанството и името на анкетьора, който ще проведе интервюто с тях. Всеки анкетьор ще се легитимира със служебна карта, която съдържа от едната страна негова снимка с подпис и печат. На гърба има попълнена декларация за конфиденциалност на събираната информация според Закона за статистиката и Закона за преброяването на земеделските стопанства, отбелязва правителствената пресслужба.
Изискванията при набиране на анкетьорите са били минимум средно специално образование, свързано със земеделието или агрономство, зооинженерство, ветеринарна медицина, аграрна икономика или инженерство по специалности, свързани със земеделието. Ангажирани са и анкетьори с предишен опит в статистически анкети или с участия в преброяването на населението, жилищния фонд и земеделските стопанства, проведено от Националния статистически институт (НСИ) през 2001 г.
Опитът от пробното преброяване е показвал, че е важно анкетьорите да са познати местни хора и да притежават комуникативни умения за успешно провеждане на интервюто със земеделския стопанин.
Най-много са земеделските стопанства в Пловдивска област - 72 145, втората по концентрация област на земеделски стопанства е Благоевград - 50 406, а най-малко са стопанствата в Габровска област - 10 692. По време на преброяването няма да се събира информация за доходите на земеделските стопани и за финансовото състояние на стопанствата. Получените данни няма да се предоставят на данъчни и социални служби и ще се използват само в обобщен вид.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!