О т 20 до 23 юни в град Кърджали и в подножието на близкия до него древен култов център Перперикон ще се проведе Международният артфестивал "Перперикон 2005".
През последните 5 години 15 хиляди души са гостували на феста, а по този начин са видели и свещения град, в който се е намирал известният с прорицателите си храм на бог Дионис.
"Фестивалът започна като театрален и театралният модул сериозно присъства и тази година в него," казва Петър Савчов, съпредседател на Сдружение "Перперикон-Мелпомена", основен организатор на събитието.
Сега мотото е "Границите на театъра и театър без граници".
В Кърджали ще гостуват три столични представления: "Змийско мляко" на Театъра на българската армия с режисьор Красимир Спасов, "Домът на Бернарда Алба" с режисьор Елена Панайотова - съвместна продукция на Театрална работилница "Сфумато" и нейната група, и "Музиката е в моите ръце" на Националната академия за театрално и филмово изкуство с режисьор Дора Рускова.
Ще дойде и "Язът" на Драматичния театър в Ловеч.
Освен тях, в рамките на спечеления от нас проект по програма "Европа 2003", на фестивала ще гостува "Театро +" от Хихон, Испания, със спектакъла "Оловният войник" по Андерсен.
Той ще бъде показан и в градовете Хасково и Смолян, където имаме сцени-сателити.
Има нещо, което този фестивал си позволява да прави единствен от другите подобни форуми у нас - да продуцира собствено представление.
Сега зрителите ще могат да видят четвъртото продуцирано от нас заглавие - "Приказка за хармонията", съвместна продукция на фестивала с Драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград и Клуба на дейците на културата там.
В дните на феста ще се проведе и международен уъркшоп за професионални артисти, чиято тема е пак "Границите на театъра и театър без граници".
Амбицията ни е да провокираме създаването на представления, в които да са представени и други изкуства и които да излязат извън театралните зали.
Така на тях ще може да присъства далеч по-многобройна публика.
Още повече, че Перперикон може да бъде смятан за едно от местата, където се е раждал световният театър.
Известно е, че театърът произхожда от Дионисиевите празници.
Около свещения хълм трябва да се случват такива културни събития, които все повече и повече да социализират археологическия обект.
"Чрез този уъркшоп ние бихме искали да се създадат специални представления, които да се играят не само на фестивала "Перперикон", но и да обиколят страната", казва още Петър Савчов.
Водени от стремежа да обединят различни изкуства, организаторите са поканили на фестивала известния испански скулптор Хуан Ботеля Лукас, преподавател в Художествената академия в град Мерсин, Турция.
Арт-пърформансът, който проф. Лукас е замислил, се нарича "Преди Дионисий".
Освен че е скулптор, той е и вокалист на джазсъстав от Мерсин, който ще зарадва публиката с концерт на 20 юни на Перперикон.
Известният археолог проф. Николай Овчаров, който от няколко години проучва Перперикон и съседни обекти, е съпредседател на сдружението, което организира фестивала.
Според него е много важно живото изкуство да бъде изнесено на открито, в съседство с културно-исторически паметници.
"Естествено, не всичко може да бъде изнесено, не бива да се допуска вулгаризация на нещата ? казва той. - Но това, което може, да бъде показано в подножието на Перперикон."
"И по-нататък, през следващите години, вероятно ще бъдат включени и други обекти като храма на Орфей при близкото село Татул. Това е една хубава тенденция и, съобразявайки се с нея, ние правим, каквото е възможно, защото не винаги на археологически обекти могат да бъдат правени представления."
Според проф. Овчаров миналата година Перперикон е бил посетен от стотици хиляди туристи. Фестивалът добавя нов щрих към неговата популярност.
А археологията и културният туризъм създават допълнителен поминък на местните хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!