В енчавките са забранени от днес до Въведение Богородично (21 ноември) и от Игнажден (20 декември) до Богоявление, Йордановден (6 януари) заради 40-дневните Коледни или Рождественски пости, които започнаха от днес и ще продължат до Бъдни вечер.
Светият синод разрешава при изключителни случаи енорийските свещеници да извършват венчавки от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от своя митрополит.
В следващите 52 дни до Богоявление ще се правят само граждански бракове.
По време на постите може да се употребява олио и вино без сряда и петък. Не трябва да се ядат храни от животински произход - месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал.
На Никулден - 6 декември, се разрешава риба.
Изключение от Коледните пости църквата прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти.
Според някои духовници не е толкова важно да се спазва стриктно физическият пост -
човек трябва с делата си да покаже, че искрено се е разкаял за волните и неволните си грехове и да търси опрощение.
Протестантските църкви изцяло отричат поста.
Католическата църква пък изисква по време на коледните пости да не се яде месо само в петъчните дни.
Какво съветва специалистът при постене
Неприемането на храна от животински произход, което е изискване на поста, крие опасности от влошено, намалено или най-малкото нерационално внасяне в организма на белтъци (особено т. нар. незаменими аминокиселини), витамини и минерали.
Съчетаването на доброволното ограничаване приема на храна, което е един вид непълно гладуване, с настъпването на зимния сезон, могат да доведат до сериозни здравословни проблеми, твърди д-р Радко Златков, чиито съвети са цитирани от Religiabg.com:
1. За набавянето на повече белтъчна храна от растителен произход употребявайте характерните за трапезата на българина боб, леща и др. варива, но използвайте и много ядкови плодове - бадеми, лешници, орехи, семки и фъстъци.
2. Приемайте в големи количества разнообразни пресни зеленчуци и плодове. Те осигуряват на организма необходимите му в минимални, но пък затова задължителни, дози витамини и минерали. Най-много витамин С има в магданоза, както и в целината, чушките, ябълките, цитрусовите плодове.
Мастноразтворимите витамини - А, Д, Е, К, могат да се усвоят от организма само ако имат съответен носител, т. е. ако се приемат заедно с растителна мазнина (олио).
За набавянето на минерали са подходящи сушени плодове и компоти (напр. от кайсии за калий), както и наличните на пазара концентрирани сокове.
3. Повече течности, най-вече чай от липа - до 2-3 литра дневно, както и други видове билкови чайове и запарки. Чаят подпомага изхвърлянето на отпадни продукти от работата на бъбреците, а подсладен с мед спомага за отстраняването на токсични продукти от черния дроб и организма въобще. Избягвайте газираните напитки.
4. Храненето да е по-често и на по-малки порции. Тъй като организмът е заплашен да изпада по-често в състояния на намалено съдържание на глюкоза в кръвта, наречено хипогликемия, носете си в джоба бучка-две захар или захарни бонбони.
5. Избягвайте по възможност местата, където се събират много хора, особено в закрити помещения, без пречистващи въздуха съоръжения. Въпреки, че спазвате горепосочените съвети, възможно е снижение на имунните съпротивителни сили на организма, което го прави податлив на различни инфекциозни заболявания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!