З апочна официалната част на двудневната среща на високо равнище Европейски съюз-Русия в сибирския град Ханти-Мансийск, на която се очаква да тръгнат преговорите за сключване на ново споразумение за стратегическо партньорство.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана призова вчера преди неофициалната част на срещата за ясни и конкретни енергийни договорености с Русия.
"Енергийните въпроси са сред най-важните елементи от нашите отношения с Москва. Това е област, в която нашата взаимозависимост е много силна, и е естествено тя да бъде отразена в новото споразумение", заяви Солана, цитиран от агенция Интерфакс.
Сигурността на доставките е много важен въпрос за ЕС и ще продължим да го повдигаме пред нашите руски партньори, каза още първият дипломат на ЕС.
Така както компании от ЕС искат да внесат свое ноу-хау и инвестиции в Русия, така и Москва желае да разшири своите инвестиции в ЕС, и комбинацията на тези допълващи се цели трябва да направи възможно постигане на решение чрез преговори. Това заяви пък еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер.
Проектодекларация, която трябва да бъде одобрена от лидерите на ЕС и Русия, гласи, че двете страни си поставят за цел да постигнат стратегическо споразумение, което да осигури обширна рамка за техните отношения за в бъдеще и да помогне за развитието на тяхното сътрудничество.
Споразумението ще осигурява засилена правна база и правнообвързващи ангажименти във всички главни области на отношенията между ЕС и Русия. Декларацията не посочва график за преговори, като единствено уточнява първата среща на главните преговарящи за двете страни - 4 юли в Брюксел.
Русия иска по-общо рамково споразумение, докато ЕС настоява за по-подробни договорености по отделните области, отбелязва ДПА.
Докато Русия расте икономически и политически, на нея няма да й бъде изгоден какъвто и да било договор с ЕС, се казва в анализ на Тимофей Бордачев, директор на Центъра за европейски изследвания към Държавния университет - Висша школа по икономика, публикуван от "Время новостей".
Срещата в Ханти-Мансийск е първата за последните две години на високо равнище, от която се очакват гръмки политически резултати, коментира авторът.
"Лидерите на Русия и ЕС ще обявят за началото на преговори за ново стратегическо споразумение след 18 месеца изморително очакване от двете страни. Единствено остава неясно докрай дали Русия се нуждае от този договор.
За времето от есента на 2006 г. насам мнозина в Москва и Брюксел заявяваха, че договорът е необходим и забавянето на подготовката му е вредно за двустранните отношения.
Особено в този план се отличиха европейските политици и медии, настойчиво убеждаващи обществото, че Русия страда от липсата на ново споразумение, повишавайки едновременно самооценката на нашите партньори в Полша и Литва. Те напълно сериозно смятаха, че тяхното вето върху мандата на Европейската комисия е станало силен удар по руските интереси. Но сега можем да кажем само благодаря на Варшава и Вилнюс за всички положени усилия.
Забавянето на началото на преговорите с 18 месеца позволи на Москва да подготви своя собствена визия за това какви трябва да бъдат формата и съдържанието на новия договор. А това е вече много голям пробив на фона на утвърдилата се през целия период на 90-те години традиция просто да се следват предложенията на Брюксел. И неприятен сюрприз за някои европейски партньори на Москва.
Друг въпрос е, че със самия факт на преговорите Русия прави реверанс към ЕС. Нали съгласно класическите канони на външната политика и международните отношения страните, чиито възможности и потенциал са във фазата на растежа, по принцип никога не са заинтересувани от международни споразумения.
Задълженията, които се поемат в рамките на договорите, фиксират съществуващия в момента на сключването баланс на силите на партньорите. Дотогава, докато Русия, не е важно по какви причини, расте икономически и политически, на нея не й е изгоден какъвто и да било договор с ЕС.
Европа, от своя страна, се намира в стадий на спад. Въпреки усилването на единната европейска валута, а може би и благодарение на това, ускорено се съкращава делът на страните от ЕС в световната икономика. Европа страда от отток от инвестиции, които се стремят към по-откритите и динамични пазари на Китай, Индия и САЩ.
Последователно са напрегнати отношенията на ЕС с техния най-важен военно-политически партньор - САЩ. Много вероятната перспектива за покана към Украйна и Грузия за членство в НАТО може сериозно да подкопае отношенията между Русия и Запада. А именно от това Европа, разглеждаща Русия като потенциален пазар за своите стоки и надежден източник на енергоресурси, съвсем не е заинтересувана.
Затова ако някой въобще се нуждае от новия договор, то това е ЕС. Русия няма смисъл да бърза с неговата подготовка и подписване. Освен ако не мислим, че нейният пик на икономически и политически ръст е достигнат и по-нататък предстои слизане надолу."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!