0

С началото на есенно-зимния сезон и промените в часовото време започва традиционната акция "Светлина". От 1 ноември до 1 март шофьорите са задължени се движат с включени къси светлини, припомнят от КАТ.

Предупредителният период на акцията ще продължи до 9 ноември.

До тази дата контролните органи ще обръщат внимание на водачите за отстраняване на техническите неизправности по осветителните системи, състоянието на гумите, изправността на устройствата за измиване на предното стъкло, без да налагат санкции.

От 10 до 19 ноември ще се извършва засилен контрол и ще се налагат санкции. Глобите за нарушителите ще са в размер от 50 до 150 лв.

Целта на операцията е да се намалят предпоставките за тежки пътни произшествия през есенно-зимния сезон, в който обикновено се увеличават злополуките с пешеходци.

На преценката на всеки водач е оставено дали да "обуе" колата си със зимни гуми, да остави "летните", или пък да използва компромисния вариант - т.нар. "всесезонни гуми".

При всички положения обаче протекторът на гумата трябва да бъде по-голям от 1,6 мм. Гумите освен това трябва да съответстват по размер, налягане, допустимо натоварване и скорост на марката и модела на моторното превозно средство, както и по тях да няма разкъсвания.

Вулканизирани или регенерирани гуми е забранено да се поставят на предните колела.

Препоръчително обаче е през зимата да се кара със зимни гуми. Те са направени от по-мека смеска, имат специална форма на протектора, която осигурява несравнимо по-добро сцепление от летните гуми при движение по заснежени и заледени пътища.

Опитни шофьори препоръчват всеки водач да разполага с два комплекта от по четири гуми - един летен и един зимен, като по-този начин се избягва неудобството всяка есен и пролет да се сменят джантите.

Зимните гуми не бива да се карат през лятото, защото тогава предимствата, които имат при движение върху сняг, се превръщат в техни недостатъци. Освен това се износват по-бързо и влияят негативно върху разхода на гориво.

Обикновено те се сменят през пролетта, когато температурата трайно се задържи над 7 градуса по Целзий.

Третият вариант са "всесезонните" гуми, които представляват компромис между двата основни типа. От тях обаче в никакъв случай не може да се очакват върхови постижения.

Обикновено те са приемливо предложение за шофьори с по-ограничен бюджет, на които не им се налага да карат автомобила си при тежки зимни условия и които не се впускат в "спортни" изпълнения през лятото.

Специалистите препоръчват водачите да имат едно наум и да не се подвеждат по името - всъщност няма гума, която да е "всесезонна", т.е. да има качествата на лятната гума през лятото и на зимната през зимата.

Ето какво съветват от КАТ участниците в движението.

Препоръки към пешеходците

Най-застрашени да бъдат ударени от автомобил през есенно-зимния период са възрастните пешеходци. В основната рискова група попадат главно мъжете на възраст над 50 години, с тъмни връхни дрехи, и с опасния навик да пресичат пътното платно където и да било, без да изчакват преминаването на приближаващите автомобили.

Пешеходците са най-застрашени в периода от настъпването на сумрака и през цялата вечер. Най-много злополуки с тях стават между 17 и 20.30 ч. Причините най-често са съчетание на несъобразена скорост на водачите при пътуване на фарове и неправилно движение или присъствие на пешеходци на платното в същия момент.

1. Не бързайте да пресечете платното

Много улици в населените места са без осветление вечер. По възможност пресичайте там, където е осветено. Ако няма осветление и виждате фарове на приближаващ автомобил, изчакайте го да премине.

Не забравяйте, че шофьорът на приближаващия автомобил не ви вижда в същия момент, в който вие виждате фаровете на автомобила му, а много по-късно, и е възможно вече да не може да спре.

2. Пазете се от застигащи ви автомобили

Между малките градове и съседните близки села мнозина вечер се движат пеша, като дори не подозират големия риск да бъдат блъснати от застигащи ги коли. В най-голяма опасност са пешеходците, които вървят отдясно по платното.

Шофьорът на застигащия ги автомобил ги вижда много късно, когато вече не може да направи спасителна маневра или да спре. Рискът е още по-голям, когато пешеходецът е с тъмно облекло, а шофьорът има срещу себе си фаровете на насрещен автомобил. Тогава той може да забележи човека едва на около 25 метра от него.

Затова, ако се движите пеш в населено място по улица без тротоари или извън населено място, при появата в далечината на фарове на приближаващ автомобил в една от двете посоки незабавно излезте от платното и изчакайте отминаването на автомобила.

Не разчитайте, че шофьорът на застигащия ви автомобил ще ви види и ще заобиколи!

3. Не се опитвайте да спирате автомобили

Ако вървите извън населено място по тъмно, не се опитвайте да хванете някого на стоп. При тези опити, докато ръкомахате, несъзнателно навлизате по-навътре в платното и се излагате на опасност да бъдете ударени от автомобила, който се опитвате да спрете. При това шофьорите не са склонни да спират и вземат случайни пътници, особено по тъмно.

4. Обозначетете се, за да сте видими отдалече

Ако вървенето пеша по-тъмно е неотложно, погрижете се за вашата безопасност. За да бъдете видими за шофьорите отдалече, по възможност облечете светла връхна дреха.

Едно рационално предложение: най-добре е да облечете светлоотразителна жилетка. Така ще бъдете видим достатъчно отдалече. Такива жилетки можете да осигурите и на децата си, за да са в безопасност, когато отиват и се връщат училище. Те ще са най-полезни и за велосипедистите и каруцарите.

5. Бъдете внимателни на хлъзгава настилка

Не избързвайте и не започвайте пресичане на заснежено или заледено пътно платно, дори да ви се струва, че приближаващият автомобил се движи твърде бавно.

В този момент неговият реален спирачен път е значително удължен. При съчетание с намалена от снеговалеж или мъгла видимост, шофьорът ще ви забележи непосредствено пред автомобила си, когато е в невъзможност да ви предпази.

Не забравяйте, че пресичате значително по-бавно на заледено и заснежено платно, а в стремежа да бързате, може да се подхлъзнете и да паднете пред автомобила.

Много често пешеходците биват блъскани, когато от десния тротоар внезапно слизат на платното, в опасната зона на застигащ ги автомобил, чийто водач е в невъзможност да спре.

6. Не бъдете припряни по спирките

Когато чакате автобус на спирката, не се втурвайте към него още преди да е спрял. Площта за чакане най-често е заледена. Блъскайки се с останалите, може да се подхлъзнете и да попаднете под колелата на спиращия автобус.

Същото се отнася и за опитите да догоните потеглящ автобус. Вечер шофьорът на автобуса трудно може да забележи в огледалото за обратно виждане опита за качване в последния момент.

При слизане от автобуса не се насочвайте веднага да пресичате платното пред него, защото така ще се окажете в опасната зона на автомобил, който в този момент го заобикаля. Изчакайте автобусът да потегли и тогава потърсете мястото за правилно пресичане, при добра видимост в двете посоки.

7. При обилен снеговалеж излезте извън платното

Движещите се пеша при обилен снеговалеж са още по-трудно забележими за шофьорите - и поради снежната пелена пред фаровете, и поради побелелите връхни дрехи.

В такава ситуация, за да не стане злополука, е много важно пешеходците да напуснат платното или изчистената ивица от него до преминаване на автомобила.

Подобна е ситуацията и при гъста мъгла. Знайте, че шофьорите на приближаващите автомобили ви виждат далеч по-късно, отколкото предполагате.

Препоръки към водачите

1. Не пестете средства за пълната изправност на автомобила

Не пестете време и средства, за да приведете осветителната система на вашия автомобил в пълна изправност. Изгоряла крушка на стоп, мигач, габаритна светлина или особено на ляв фар, създават голяма опасност за злополука.

Ако фаровете не са правилно регулирани и светят ниско, осветяват платното на по-късо от необходимото разстояние - това многократно увеличава риска да не забележите навреме и да блъснете пешеходец, каруца, велосипед или друго превозно средство без сигнализация.

Погрижете се да си осигурите подходящи гуми с добър грайфер, да подмените остарелите и втвърдени пера на чистачките - крайно важни за видимостта отпред; да си осигурите вериги против буксуване, които трябва да бъдат в багажника от началото до края на зимата; да проверите изправността на отоплението и устройството за измиване на предното стъкло.

2. Движете се винаги със скорост, която ви позволява да спрете в зоната на видимостта

При пътуване по тъмно с автомобил винаги очаквайте пред вас на платното да се появи пешеходец, който се движи неправилно, отдясно по платното, а не по банкета, при това трудно забележим, с тъмни дрехи или пък неправилно движещ се, криволичещ колоездач, чийто велосипед е без изправен фар и без светлоотразител.

Голяма е вероятността да застигнете каруца без фенер и светлоотразители или пък светлоотразяваща й сигнализация да е закрита от товара - дърва, сено, царевичак и др.

Такива трудно видими обекти очаквайте не само в населените места, а и по пътищата между тях, дори твърде далече от селищата, включително и по първокласните пътища, където движението на каруци е забранено.

Изберете скорост, която да ви позволи да реагирате, без да губите контрол над автомобила. Само с такова презастраховане си осигурявате необходимата безопасност при намалената видимост.

3. Намалете скоростта при преминаване над подлез

Когато вечер, на фарове, приближавате към участък, под който има подлез за пешеходци, непременно намалете скоростта до максимално безопасната, за да може да реагирате на изненада.

Дори подлезът да е осветен, винаги би трябвало да очаквате, че над него, по платното, ще се опита да пресече пешеходец - най-често възрастен или дете.

4. Преминавайте бавно и справедливо покрай спирките на обществения транспорт

Те са места с концентрация на злополуки с пешеходци. Край спирките на автобуси, тролейбуси, трамваи е най-голяма вероятността пред автомобила ви внезапно да се появи забързан пешеходец, който не се е огледал преди да пресече.

Слизащите от автобуса най-често пресичат пред предната му броня без да се огледат. Затова още преди спирката непременно намалете скоростта и максимално увеличете страничната дистанция от заобикаляния спрял автобус в очакване на внезапно пресичане от пешеходец.

Когато настилката е хлъзгава или мокра, заснежена или заледена, се движете още по-бавно. Ако в момента от спрелия автобус слизат или в него се качват хора, бъдете в очакване както пред автобуса, така и от отсрещния тротоар през платното да се втурне внезапно възрастен или дете.

5. При наводнено платно има опасност от аквапланинг. Намалете скоростта

При дъжд и мъгла мокрото платно поглъща до голяма степен светлината на фаровете и видимостта силно се влошава. Тогава пешеходците гледат по-скоро надолу, отколкото настрани, към приближаващите автомобили.

Затова намалете скоростта поне с още 20 км /ч в сравнение с обичайната по суха настилка вечер. Увеличете дистанцията двойно и не използвайте рязко спирачките. Бъдете в очакване за наличие на трудно забележим пешеходец на платното пред автомобила ви.

При висока скорост по наводнено платно и износени гуми рискувате да попаднете в "аквапланинг" - автомобилът става неуправляем, носейки се върху водния клин между асфалта и гумите.

6. Не се движете с опасна скорост в "тъмната зона"

Когато превключвате от дълги на къси светлини, преди разминаване с насрещен автомобил, намалявайте непременно скоростта, за да можете да спрете в случай че има препятствие, превозно средство или човек пред автомобила ви.

Когато зрението ви е затруднено от насрещните фарове, преди разминаването попадате в "тъмна зона". В нея имате видимост само на съвсем късо разстояние пред автомобила. Преобладаващата част от водачите нямат навика да намаляват скоростта при движение в тъмната зона и немалко от тях са изпадали в критични ситуации и пътни злополуки.

7. Не бързайте да превключвате на къси светлини твърде отдалече

Ако преди разминаване насрещният ви колега превключи прекалено отдалече (много повече от 150 метра разстояние) от дълги на къси светлини, по-добре не следвайте примера му веднага - ще се наложи да се движите на къси светлини в т.нар. "тъмна зона" в доста дълъг участък, а това увеличава риска.

8. Прогнозирайте попадането в коварни хлъзгави участъци

В късна есен сутрин много участъци от пътищата се покриват със слана или скреж. В районите около водните басейни може да попаднете изведнъж в гъста мъгла. Знайте, че при общо сух път настилката на мостовете е възможно да е покрита с трудно забележим лед.

Още по-голяма е вероятността от това, ако в момента има мъгла и температурите са ниски. Участъците върху мостовете се заледяват най-рано от цялото протежение на пътя и поради специфичните въздушни течения.

Най-правилно за вашата сигурност е да се движите предпазливо, в очакване на хлъзгав участък. Намалете скоростта още преди навлизане върху моста. Вече навлезли в него, не използвайте спирачките, а намалявайте скоростта с помощта на двигателя, без да форсирате и като не изключвате от скорост.

Увеличете значително дистанцията от автомобила пред вас и не предприемайте изпреварвания.

9. Очаквайте внезапни действия на възрастни хора и пешеходци

При управление на автомобила по хлъзгава настилка, когато застигате пешеходец - възрастен или дете, вървящи по платното вместо по непочистените от снега тротоари, отдалече плавно намалете скоростта, защото всеки момент те биха могли да се подхлъзнат и попаднат пред автомобила.

10. Бъдете в готовност да предпазите пързалящи се по улицата деца

Още при първия сняг децата ви ще пожелаят да излязат и да се пързалят навън. Тогава направете всичко възможно да им посочите безопасни места, по-далеч е от движещи се автомобили. Пързалката не трябва да съвпада с платно с автомобилно движение.

Всяка зима има нещастни случаи със загинали при злополуки деца, блъснати от автомобили, когато те са се пързаляли по наклонена улица и внезапно са излезли с шейни пред движещи се автомобили на кръстовище в края на своята "писта".

Когато шофирате, прогнозирайте откъде на платното от наклонени улици могат да се появят увлечени в зимните си игри деца. Като ги забележите дори да са извън платното, незабавно намалете скоростта до такава степен, че да избегнете всякакъв риск.

11. Не потегляйте на път при прогноза за усложняване на метеорологичната обстановка и обилни снеговалежи

Още при първите по-обилни снеговалежи се получават големи затруденния за движението, образуват се колони, налага се водачите и спътниците им да престояват часове в задръствания.

Затрудненията се дължат по-често на неподготвени за зимата автомобили, с износени летни гуми, без вериги против буксуване. Голяма част от пътуващите бедстват в студа и заради това, че са потеглили с недостатъчно гориво, неподготвени за усложения на метеорологичните и пътни условия.

Опитът показва, че през зимата трябва да се тръгва на път с пълен резервоар, с топли дрехи и храна за всички в автомобила. Не разчитайте, че при закъсване в снега автомобилът ви ще бъде теглен с километри; техниката на пътните служби ще ви изтегли само до първата отбивка, за да не пречите на движението.

Ако се наложи теглене на по-дълго разстояние, то ще стане стане срещу заплащане.

Ако застигнете дълга неподвижна автомобилна колона на заснежен път и при снеговалеж и по всичко личи, че има неизвестни за вас затруднения в началото на колоната, не проявявайте нетърпение и се наредете на нея, чакайте както останалите.

Не изпреварвайте колоната, защото така ще образувате втора колона и задръстване, за чието нормализиране ще са необходими часове за стотици автомобилисти, спътниците им и за вас.

Причината за колоната може да е катастрофа, закъсали автомобили или технологично спиране на движението от пътната полиция и пътните органи за разчистване на участъка.

Чакайте на място в колоната, докато движението се нормализира. Изпълнявайте указанията на пътните полицаи и служителите на пътните служби и не навлизайте в участъци при ясен знак, че това не е разрешено.

12. Преди всяко зимно пътуване се осведомявайте предварително за прогнозата за времето

Следете информацията за пътната обстановка. Ако се предвиждат обилни снеговалежи и маршрутът преминава през планински райони и ако автомобилът ви не е добре подготвен за зимни пътувания, както и ако вашият опит зад волана при зимни условия е недостатъчен, по-добре е да отложите пътуването, ако то не е наложително.

13. Не отлагайте подготовката за зимните пътувания

Не се настройвайте погрешно, че първият сняг ще падне късно, не отлагайте подготовката на автомобила. Снабдете се със зимни гуми и вериги за сняг.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- По какво може да се познае дали един мъж е семеен или е любовник? - Много просто - единият носи цветя, а другия зеленчуци...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Хамас" готова да освободи 34 заложници

"Хамас" готова да освободи 34 заложници

Свят Преди 6 часа

Групировката все още не е предоставила списък на заложниците

"Еликсир на здравето": Кой да пие сок от кисело зеле и кой не

"Еликсир на здравето": Кой да пие сок от кисело зеле и кой не

Любопитно Преди 7 часа

Сокът от кисело зеле има уникален състав, който може да повлияе положително на вашето здраве

Шолц: Твърденията, че може да се срещна с Путин са неприлични

Шолц: Твърденията, че може да се срещна с Путин са неприлични

Свят Преди 9 часа

Шолц и Путин проведоха първия си телефонен разговор от близо 2 години на 15 ноември

<p>Западни политици идват и си отиват - не и в Русия</p>

Несменяем лидер от четвърт век: Как го постигна Владимир Путин

Свят Преди 10 часа

Западни политици идват и си отиват, властта се предава от едни на други. Не обаче и в Русия, където президентът Владимир Путин е несменяем лидер вече от четвърт век. Как го постига?

Антъни Блинкен пристигна в Южна Корея

Антъни Блинкен пристигна в Южна Корея

Свят Преди 10 часа

Очаква се държавният секретар да посети още Япония и Франция

Нов взрив на газова бутилка в „Лозенец“ в София, има пострадал

Нов взрив на газова бутилка в „Лозенец“ в София, има пострадал

България Преди 11 часа

Взривът е близо до мястото, където снощи газова бутилка се взриви и подпали цяла къща

Почина магарето, вдъхновило анимационния герой в „Шрек“

Почина магарето, вдъхновило анимационния герой в „Шрек“

Свят Преди 11 часа

Пери почина след борба с болезнено заболяване на копитата

Кирил Петков и Делян Добрев влязоха в остър дебат

Кирил Петков и Делян Добрев влязоха в остър дебат

България Преди 12 часа

Те влязоха в спор в социалните мрежи

276-килограмова риба тон бе продадена за 1,3 млн. долара

276-килограмова риба тон бе продадена за 1,3 млн. долара

Любопитно Преди 12 часа

"Беше дебела като крава", разказва 73-годишният рибар Масахиро Тайеучи

Възрастна жена загина при пожар в Бургас

Възрастна жена загина при пожар в Бургас

България Преди 13 часа

Жената е била трудно подвижна

Украйна е унищожила 61 руски дрона през изминалата нощ

Украйна е унищожила 61 руски дрона през изминалата нощ

Свят Преди 13 часа

Украинските военни заявиха, че други 42 дрона са "изчезнали" от радарите

Арестуваха двама инфлуенсъри във Франция, подтиквали към насилие

Арестуваха двама инфлуенсъри във Франция, подтиквали към насилие

Свят Преди 13 часа

Видеата са били препоствани в социалните мрежи и широко коментирани, като са породили безпокойство

Себастиан Курц не иска да се връща на канцлерския пост в Австрия

Себастиан Курц не иска да се връща на канцлерския пост в Австрия

Свят Преди 13 часа

Кристиан Щокер временно поема ръководство на Австрийската народна партия

Украйна предприе контраофанзива в западната част на руската Курска област

Украйна предприе контраофанзива в западната част на руската Курска област

Свят Преди 14 часа

Това съобщи руското министерство на отбраната