Т рибуната на ООН стана арена на остра размяна на реплики за Иран и израелско-палестинския конфликт, предаде БТА, цитирайки световните
агенции.
Американският държавен секретар Кондълиза Райс осъди призивите на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад за изтриване на Израел от картата.
Съединените щати ще поискат от Съвета за сигурност на ООН да се заеме със заплахата за съществуването на страна членка на световната организация, съобщи тя.
Райс отбеляза, че не вярва целият ирански народ да споделя тези възгледи, но определи коментарите на Ахмадинеджад като неприемливи.
Германският министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер също осъди произнесената пред Общото събрание на ООН във вторник реч на иранския президент като "крещяща проява на антисемитизъм". Това не може да бъде толерирано и изисква нашето съвместно осъждане, каза Щайнмайер.
Британският външен министър Дейвид Милибанд заяви, че всички трябва да осъдят нечувано обидните коментари на Ахмадинеджад.
В речта си във вторник иранският президент говори срещу "ционистките убийци", наблегна на "контрола на ционистите върху световните финанси" и прогнозира, че ционисткият режим е в последната фаза на съществуването си и е обречен.
Новият израелски постоянен представител в ООН Габриела Шалев призова Съвета за сигурност на световната организация да осъди тероризма и да отхвърли проявите на екстремизъм като "отровните антиизраелски и антисемитски провокации" на Ахмадинеджад.
Арабската лига, Саудитска Арабия и палестинският президент Махмуд Абас пък призоваха Съвета за сигурност да спаси лабилния близкоизточен мирен процес и поискаха прекратяване на еврейската колонизация на окупирания Западен бряг.
Абас обеща да продължи опитите си за постигане на мир, но определи изгледите като мрачни и предупреди за опасността от нова спирала на
насилието, ако крехкият мирен процес се провали.
В отговор на арабските критики, Габриела Шалев заяви, че колонизацията не е основната пречка пред мира и посочи като такива ядрените амбиции на Иран и действията на палестинското ислямистко движение "Хамас" и ливанската шиитска групировка "Хизбула".
В същото време външните министри на петте постоянни членки на Съвета за
сигурност на ООН - САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция - плюс Германия се споразумяха за резолюция по иранската ядрена програма, която да бъде внесена в Съвета за сигурност.
Според дипломатически източници в резолюцията не се предвиждат нови санкции срещу Иран заради отказа му да спре обогатяването на уран, а се потвърждават досега приетите решения и санкции.
Предложената нова резолюция изглежда ще е компромис между позициите на САЩ, Великобритания и Франция, които настояват за нови санкции, и Русия и Китай, които са против. В новия документ се заявява на Иран, че резолюциите на Съвета за сигурност са правно обвързващи и трябва да се съблюдават.
Документът вероятно няма да бъде гласуван преди средата на идната седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!