Л иван: десетки хиляди бягат, "катастрофална" хуманитарна катастрофа", обявява във водещо заглавие "Монд". ООН сигнализира за хуманитарната ситуация в Бейрут, която определя като "катастрофална", разказва подробности френският вестник.
Около 500 хил. души са били принудени да напуснат домовете си, твърди представителят на УНИЦЕФ в Бейрут Роберто Лоренти. Продължаващите насилия предизвикват опасения от хуманитарна криза, най-вече заради бягството на десетки хиляди ливанци от техните бомбардирани или разрушени села.
Такова е положението най-вече на юг. Засега бегълците са намерили убежище в училища, обществени градини и паркинги на търговски центрове и очакват помощ, разказва изданието.
В същото време Израел наложи въздушна и морска блокада на Ливан. Основният и все още използваем път, свързващ Бейрут със Сирия, беше бомбардиран и отрязан, продължава репортажът.
Общо от началото на офанзивата са били убити 216 цивилни, а 487 са били ранени, обобщава "Монд" - но това далеч не са окончателните данни. Почти всички от тези хора са били засегнати от рейдове над жилищата и пътната мрежа.
Около 30 чужди граждани са сред загиналите. "Първите евакуирани французи пристигнаха на Роаси", съобщава още вестникът.
Малко повече от 480 души, евакуирани с ферибот през Кипър, пристигнаха на френска земя от Ларнака. Полетът им обаче е бил съпътстван с известно напрежение, защото е имало закъснение от един час, което е предизвикало нетърпение и неразбиране у някои френски граждани.
"Фигаро" също пише за Ливан през погледа на УНИЦЕФ. Запасите от храна и медикаменти опасно намаляват, а страната е почти напълно изолирана от външния свят, посочва вестникът.
Представителят на УНИЦЕФ на място съобщава, че организацията му ще предостави 75 млн. долара, които ще послужат за продукти от първа необходимост, напълно унищожени от израелските бомбардировки.
Организацията за децата и образованието към ООН прави опити да организира хуманитарни коридори, чрез които да доставят храна, лекарства и други помощи, поискани от Аман и Копенхаген.
Досега обаче проблемите, които среща, са огромни. Тъй като пътят към Дамаск става все по-недостъпен заради ударите, от УНИЦЕФ търсят други пътища - например, по море.
Близкият изток в задънена улица, посочва на свой ред в заглавие "Либерасион". На първа страница на "Ла Кроа" също могат да се проследят последните развития на израелско-ливанската криза.
На първо място са отразени проявите на солидарност, които се организират около това бедствие за ливанците, като се има предвид все по-трудната хуманитарна обстановка.
"Дори християнската партия на ген. Мишел Аун приема шиитски семейства в едно училище в християнския квартал Ашрафие, откъдето ги отправя към северната част на Бейрут. Същото правят и хуманитарните организации", разказва вестникът и продължава:
"Заседанията им се провеждат насред Бейрут и ливанските хуманитарни активисти оказаха натиск върху правителството, след като видяха, че в Бейрут пристигат цели семейства. Те сметнаха, че тяхна отговорност е да направят така, че нещата да се задвижат.
Правителството бе призовано чрез медиите и днес 40 училища приютяват 275 семейства. Към тях може да се прибавят и повече от 4000 души, които са сами.
Медицински екипи следят за необходимостта от спешна намеса. За първи път сме свидетели на абсолютна ливанска солидарност - християни, мюсюлмани, шиити, сунити.
В крайна сметка стремежът е хората да пострадат възможно най-малко и остават обединени пред това, което всички в Ливан наричат "агресия". Всички ливанци се стараят да помогнат на своите.
Страната днес се намира в състояние на катастрофа - летището не функционира, някои квартали се бомбардират непрекъснато, семействата са разделени и някои мислят само как да заминат за Франция, след като са дошли в Ливан, смятайки, че държавата им може да се възстанови."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!