С пециални контролиращи устройства и мощни слушалки са част от арсенала на запалените геймъри за по-силно преживяване от играта.
Ето че сега компании като "Empower Technologies", "HotSeat", "Monsta" и "The Ultimate Game Chair" искат да добавят още един артикул към този списък, а именно столове за игра.
Съвместими с повечето игрови конзоли, столовете предлагат разнообразие от екзотични характеристики. Те са направени така, че да докоснат сетивата на геймърите.
Някои включват специални светлинни ефекти, за да повишат чувството за реализъм у играча. Други имат 3D стерео говорители и специални аудиорегулатори, които увеличават до крайна степен звука през системата за домашно кино - целта е една експлозия да изглежда реална.
Столовете намалят натоварванията в ръцете, китките, шията и гърба, което се появява вследствие на много часове, прекарани в игра.
Някои от тях са снабдени с допълнителни устройства, които могат да облекчат натоварването и в други части от тялото.
Високият клас столове притежават множество функции, свързани с масажиране на уморените мускули на играча. Те имат дори и функция за вибрация, чиято цел е да накара играчите да усетят като в реални условия действия от рода на маневриране и разрушаване.
От компанията "The Ultimate Game Chair" предлагат и специална табуретка, върху която геймърът ще може да слага краката си, докато играе.
Столовете също така са оборудвани с връзки за външни устройства като волани и модерни револвери за игра. За геймърите, които обичат да поддържат игралните си пространства подредени, някои столове включват отделения за съхраняване на дисковете с игри.
За по-небрежните играчи има столове, направени от материя, която не се зацапва. Мързеливите играчи пък могат да избират от столове с поставки за напитки и дистанционни устройства.
Появата на тези нови продукти е резултат от нарастващото търсене на геймърски аксесоари.
Според някои оценки, запалените по игрите са около 163 млн. души в целия свят, което кара търговците да търсят клиенти както сред тийнейджърите, така и сред бизнесмени на средна възраст.
Производителите се конкурират кой ще достави най-подходящия стол за нуждите на геймъра. Да се уцели точния дизайн е само едно от предизвикателствата.
В някои случаи ръкохватките, на които са поставени контролните устройства, са гъвкави - това кара играчите инстинктивно да се опитват да ги махнат, за да подобрят играта си. Геймърите не осъзнават, че те са направени гъвкави с единствената цел да направят стола по-удобен.
Докато възможностите на столовете са изцяло в обсега на потребителите, опциите за вибрация и допълнителните функции трябва са достъпни след инсталиране на специфични драйвери.
Реалното преживяване на ситуациите в играта зависи от съвместимостта на всяка отделна игра с настройките на драйвера.
Геймърите могат да намерят по-обикновени столове за игра на цена около 200-300 долара, но един високофункционален стол ще им струва около 1000 долара.
От маркетингова гледна точка дистрибуцията на такива продукти е голямо предизвикателство. Фирмите за обзавеждане обикновено нямат никакъв опит с игрите, а търговците на игри не са подготвени да продават столове.
За да заобиколят този проблем, някои компании рекламират своите столове като продукти, увеличаващи забавлението, тъй като именно забавлението представлява по-голям интерес за хората, отколкото аксесоарите за видео игри.
Пазарът за геймърски столове е още в ранна фаза на развитие. Дали те ще станат най-обикновено употребявано удобство, или мания сред геймърите, ще се разбере в следващите година-две.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!