И ран започна тестове на атомната електроцентрала в южния ирански град Бушехр, построена с помощта на Русия, като част от подготовката за въвеждането й в действие, обяви днес представителят на централата Мохсен Ширази, цитиран от Ройтерс.
Западът, който подозира, че Техеран се опитва да произведе атомна бомба, критикуваше руската намеса в изграждането на електроцентралата. Русия твърди, че централата се използва единствено за граждански цели и не може да се използва за програма за разработване на ядрени оръжия.
Ширази посочи, че генералният директор на "Росатом" Сергей Кириенко, който присъства на церемонията в Бушехр, и иранският му колега, ръководителят на иранската Организация за атомна енергия Голамреза Агазаде, са посетили централата, за да проверят работата, която включва впръскване на "имитационно" гориво.
Процесът е започнал преди 10 дни, като вместо ядрено гориво се използва олово, заяво Ширази пред журналисти.
На 5 февруари Кириенко каза, че до края на годината Русия възнамерява да пусне в действие атомния реактор в Бушехр на крайбрежието на Персийския залив.
Началото на дейността на реактора в Бушехр неколкократно бе отлагано. Миналата година Русия приключи доставката на ядрено гориво за електроцентралата по силата на договор, който се оценява на около 1 млрд. долара.
Запитан за днешните тестове в електроцентралата, Кириенко отбеляза, че впръскването на имитационно гориво трябва да покаже как работи реакторът. Изказването му бе цитирано от иранската държавна телевизия.
Сергей Кириенко изтъкна, че "това е уникален, съчетаващ германски и руски технологии, реактор и трябва много внимателно да се подхожда към пусковата дейност", съобщи ИТАР-ТАСС. Той добави, че сега предстои подготовката на квалифициран персонал от руски и ирански специалисти.
Ширази посочи, че ако тестовете са успешни, ядрено-горивните касетки с обогатен уран ще могат да се използват вместо оловото.
Обогатеният уран може да се използва като гориво за електроцентрали, но освен това представлява материал и за бомби, ако се рафинира допълнително, отбелязва Ройтерс.
Според анализатори Иран може да се превърне в основна тема в отношенията между руския президент Дмитрий Медведев и новия президент на САЩ Барак Обама, който заяви, че Вашингтон е готов да преговаря с Техеран.
Анализаторите посочват, че Русия е използвала Бушехр за интензифициране на отношенията си с Техеран, подозиран от САЩ и някои европейски държави, че прави опити да разработва ядрени оръжия.
В края на 2007 г. Русия започна доставки на ядрено гориво за централата, което според Вашингтон и Москва прави излишно разработването на собствена програма на Иран за обогатяване на уран.
Москва посочва, че Иран ще й върне всички изразходвани ядрено-горивни касетки.