Западна Африка и Балканите са новите пътища на кокаина, пътуващ от Латинска Америка за Западна Европа. Тези заключения се съдържат в годишния доклад на Международния съвет за контрол над наркотиците, базиран във Виена орган на ООН, съобщават агенциите.
В документа се уточнява, че около 25% (40 тона кокаин), консумиран всяка година в Европа, преминава сега през Западна Африка. Там той е доставян с товарни кораби от Южна Америка, преди да бъде отправен към Западна Европа.
На Стария континент кокаинът най-често е транспортиран с редовни самолетни полети от наркотрафиканти, способни да погълнат до килограм от наркотика и да го пренесат в червата си.
Понякога за транспортирането на дрогата се използват също и летища в Северна и Източна Африка, се посочва в доклада. Западна Африка остава обаче идеалното място за прехвърлянето на дошлата от Южна Америка дрога към Западна Европа.
Причината не е само географското й положение, но и фактът, че местните власти не са способни да залавят пратките с наркотици.
Освен това все повече количества кокаин достигат до европейците през Балканите, въпреки че това отклонение излиза по-скъпо.
"В трафика на кокаин се очертава нова тенденция. Той все по-често преминава през Балканите - път, който обикновено се използва за трафик на наркотични вещества на базата на опиумни култури", се казва в доклада.
През 2007 г. македонските власти например са заловили 480 кг кокаин, което показва за какви количества става дума, припомня Франс прес.
В Европа, втория пазар в света за кокаина след Северна Америка, консумацията на този наркотик продължава да расте. Най-засегнати са страни като Франция, където 2,6% от населението го приема редовно. Това е два пъти повече в сравнение с броя на хората, употребяващи кокаин през 90-те, се отбелязва в доклада.
Пет нови афганистански провинции са се отказали от култивирането на опиум през изминалата година, става ясно още от него. Така площта в Афганистан за опиум, от който се произвежда хероин, е намаляла с 1/5 до 157 хил. хектара, а провинциите, в които не се отглежда тази култура, стават вече 18.
В Афганистан има 34 провинции. Усилията за изкореняване на маковите полета са насочени главно към седем провинции в Южен Афганистан, където силите на НАТО и на оглавяваната от САЩ международна коалиция се опитват да потушат талибанския бунт.
Смята се, че в тях е съсредоточено почти цялото производство (98%) на опиум в Афганистан. Трафикът носи годишно по 200-300 млн. долара на талибанските бунтовници,
В Афганистан несигурността и трафикът на наркотици са взаимосвързани и е много трудно да се посочи кое от двете е причината и кое следствието, каза на пресконференция в Лондон Хамид Годсе, президентът на Международния съвет за контрол над наркотиците.
Повече от седем години след началото на войната в Афганистан там се отглеждат все още 90 на сто от нелегалните опиумни култури в света. През 2007 г. бяха добити рекордните 8200 т опиум. През 2008 г. добивът спадна с 6% до 7700 т, се посочва още в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!