Благодарение на водата днес ние живеем. Тя е най-голямото богатство, което може една страна да притежава.
Както една френска поговорка гласи ”Ние осъзнаваме колко е ценна водата, чак когато кладенецът е празен”. Затова трябва да я опазваме и пестим. България има голямо водно богатство, но не всички го оценяват. Никой не се замисля, че с това темпо на изчерпването й след години, страната ни ще заприлича на страните от Африка. Там хората нямат никаква вода, не са виждали течаща чешма, къпят се няколко човека с една кофа веднъж седмично. Не звучи ли ужасно? Хора, трябва да се замислим и да опазим това богатство на България, за да помогнем на планетата и бъдещото поколение.
Хубавото е, че се организират все повече кампании свързани с опазването на водите на България. Битовите отпадъци са една малка част от замърсяването на реките, езерата и язовирите. Разбира се те трябва да се предотвартят. А това зависи само и единствено от нас-хората. На всеки му е по-лесно, когато отиде на пикник край реката да изхвърли боклуците си в нея. Но не там е въпросът. Колко хора се замислят къде отиват тези хартийки и опаковки, които се разграждат за повече от сто години. Как ли действа това на животните, обитаващи водната среда? Едва ли положително. Защо изчезна руйчевата минога? Защо застрашени видове са дивия шаран, върловката, езерната цаца и десетки други? Когато отворим Червената книга на България и потърсим причината за това, най-често ще срещнем, че отрицателно деистващите фактори са или замърсяването на водите, или риболова. Тези „черни” статистики ни карат поне да се замислим и да направим нещо, свързано с опазването на водите. Именно за това сега пиша това есе.
Друг основен замърсител на водата са промишлените отпадъци. Заводите и предприятията не замърсяват само атмосферата с вредните газове, които отделят, а и водите. Те се разтварят в нея и нарушават жизнените процеси на животните. Всеки е виждал снимка на отпадни води, които се вливат във водните басейни, най-често реките. Много силно впечатление ми на прави тази от учебника по Човекът и природа още в началното училище. Гледката не е особено приятна. Но това може да се види все по-рядко. Както и статистиката показва, че замърсяването на водите в Европа е намаляло за последните десетилетия. Това се дължи на напредването на технологиите и „солените” глоби, които се налагат над замърсителите. Те помагат на хората да се замислят какво правят и ако всеки спре да замърсява водите, ние ще се гордеем с едно чисто богатство. Това може да стане само, ако се полагат много усилия и труд. Също така ще е трябва доста дълго време.
Как можем да ги опазим чисти? Нужно е хората да имат съвест и да се стремят към чиста България. Никога не е късно да посъпиш правилно. В моя роден град-Ботевград, скоро построиха пречиствателна станция. Сега водата е много по-чиста отколкото беше преди. Много кампании организират почистване на водните басейни. За съжаление след време те отново се замърсяват. Според мен замърсители трябва да се наказват и да се организират кампаннии с по-големи мащаби. Преди няколко дни по телевизията дадоха, че сто хиляди шарана са пуснати в река Дунав. Всички виждаме,че тези хубави новини се срещат все по-често.
Трябва да опазим водата чиста и да осъзнаем, че тя е много ценна за нас и без нея не можем да живеем. Нека да дадем всичко от себе си и след време да се радваме на резултатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!