Най-актуален и най-тревожен за нашето време проблем е проблемът за замърсяването на околната среда. Замърсяването не е само факт, но вече превишава нормалните граници. Замърсяването е внасяне в дадена среда на нови, нехарактерни за нея вещества (физически, химични съединения или биологични видове) или превишаването на нивото на нормалната им средногодишна концентрация.
Замърсяването може да бъде предизвикано от естествени природни фактори или фактори, дължащи се на човешката дейност. Замърсителите на околната среда са много, но ще обърна внимание на промишлеността, селското стопанство и радиоактивността..Един от най-важните замърсители е съвременната промишленост.
При изгарянето на милионите тонове въглища, нефт и газ в атмосферата се изхвърлят огромни количества прах, въглероден диоксид и различни тежки метали, които водят до замърсяване на въздуха. Количеството прах, което се отделя от комините на промишлените предприятия и се изхвърля, е причината за образуването на "смог" - отровна мъгла, в която има разтворен серен диоксид, силно дразнещ, лигавиците и очите. Смогът разрушава хлорофила на растенията, а при човека води до летален край. През 1972 година в Лондон около 4000 души са загинали от смог.
Също така друг важен замърсител на околната среда е селското стопанството. В него използването на пестициди, торове, приготвени от битови и промишлени отпадъци, влияят пагубно - почвата се насища с тежки метали, химикали, нитрати, фосфати и други вредни отпадъци. Почвата е необходима за растежа на зърнените култури, влакната и дървесината и е важна съставна част на всички земни екосистеми. Поради своята статичност почвата поглъща лесно вредните вещества, изпуснати в околната среда. Тъй като периодът на разпад на тези вещества е значително по-дълъг, когато те се намират в почвата, то проблемът често остава дълго време скрит.
За разлика от въздуха и водата почвата може да бъде частна собственост, което затруднява нейното опазване и го прави зависимо от волята на собственици и мениджъри. Всички тези замърсители се натрупват в почвата, в растенията, в животните и оказват вредно въздействие.Радиоактивното замърсяване се приема за едно от най-новите замърсявания на природната среда. Радиоактивността е ядрена реакция, изменяща комбинацията от протони и неутрони, съставящи атомното ядро.
Организмите не се влияят отрицателно от минималните количества радиация, която получават по естествен път. В средата на XX век започват опитите за военно и промишлено използване на атомната енергия. Макар и опитните експлозии да се извършват далеч от населените места, радиоактивните частици могат да бъдат отнесени практически навсякъде по земното кълбо от въздушните течения.Дъждът може да ги пренесе на повърхността на Земята, в реките, в океаните, в контакт с хората. Излагането на живите организми в среда с висока радиоактивност предизвиква появата на ракови образувания в клетките и смърт.
Злокачествените тумори в живата тъкан се причиняват от енергийния дисбаланс (йонизация) на материята, която в нормални условия има сумарен нулев електрически заряд. През последните години драстично се увеличават раковите заболявания и различните мутации. От казаното дотук е ясно, че развитието на човека е за сметка на природата. Ние, хората, трябва да разберем своето място в природата, защото сме част от нея и трябва да се съобразяваме с развитието й.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!