С ъветът за сигурност на ООН наложи санкции на Иран, засягащи ядрената и балистичната му програма заради отказа на страната да спре определени ядрени разработки.
В приета единодушно резолюция под номер 1737 бе постановено, че всички държави трябва да възпрепятстват доставката, продажбата и прекия или косвен трансфер към Иран на оборудване, техника, собственост и технологии, които може да подпомогнат разработките му в определени дейности, свързани с ядрената и балистичната програма на Техеран.
Резолюцията стриктно определя тези дейности, като обогатяването и преработката на уран, проектите свързани с реакторите с тежка вода и разработването на носители за извеждане на ядрени оръжия.
Забранява също оказването на техническа помощ и обучение, финансова помощ, инвестиции, финансови услуги и всякакъв трансфер на ресурси и услуги в тази сфера.
СС налага замразяване на финансовите авоари в чужбина на 12 ирански граждани и 11 организации, пряко свързани с ядрената и балистичната програма на Иран.
Призовават се държавите да проявят бдителност относно влизането или транзита на тяхна територия на въпросните лица, като
В такъв случай се уведомява специален комитет на Съвета за сигурност.
12-те, сред които ген. Яхия Рахим Сафари, командир на пазителите на революцията, фигурираха в първите версии на резолюцията, като за тях се искаше стриктна забрана за пътуване в чужбина. Русия обаче, която активно действаше от няколко седмици за смекчаване на санкциите, постигна отмяната на тази мярка.
СС изисква от директора на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) доклад в срок от 60 дни дали Иран се е съобразил с резолюцията.
В зависимост от доклада органът заявява, че е готов да преразгледа мерките и да ги отмени или засили според това дали Техеран е прекратил дейността си по обогатяването на уран и напълно спазва задълженията си по резолюциите на СС или на МААЕ.
Съветът за сигурност уточнява, че е приел документа по силата на член 41, глава VII от Устава на ООН, който предвижда санкции невключващи употреба на военна сила.
САЩ искат международната общност да наложи и допълнителни санкции срещу страната, заяви във Вашингтон зам.-държавният секретар на САЩ по политическите въпроси Никълъс Бърнс. Вашингтон ще се опита да убеди Русия, Китай, Япония и членове на ЕС да вземат по-решителни мерки, включително да престанат да дават кредити на Иран, добави Бърнс.
Москва е доволна. Доволни сме, че всички опасения на Русия и нейните позиции по ключовите въпроси бяха взети под внимание и включени в текста на резолюцията, каза постоянния представител на Русия в ООН Виталий Чуркин.
Работихме много, но нашата истинска победа ще настъпи, когато бъдем способни да разрешим иранския ядрен проблем чрез дипломатически и политически средства, добави той.
За Израел решението е "първа крачка", но са необходими допълнителни мерки, за да се попречи на Техеран да се сдобие с ядрено оръжие.
Френският външен министър Филип Дуст-Блази призова Иран да избере пътя на диалога, за да избегне "нарастваща изолация".
Германският канцлер Ангела Меркел приветства резолюцията като "важен сигнал", че международната общност продължава да е единна
спрямо Иран в решаването на конфликта.
Канада обяви, че подкрепя безусловно санкциите срещу Техеран. Отава призовава Техеран да се подчини изцяло на мерките.
Китай призова всички участници в преговорите да ги подновят. Смятаме, че беше правилно да приемем резолюцията, но сме убедени също така, че санкциите сами по себе си не са цел и че не могат да бъдат постоянно решение на проблема, каза говорителя на китайското външно министерство Лю Цзянчао.
Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад обяви днес, че Западът трябва да свикне да живее с ядрен Иран. Ахмадинеджад нарече резолюцията на Съвета за сигурност "къс хартия", който няма да разедини иранския народ.
Независимо дали на Запада му харесва, Иран е ядрена държава и затова в негов интерес е да живее с ядрен Иран, каза президентът. Те (Западът) искат да задействат някои групировки вътре в страната и затова размахват къс хартия, за да разединят народа, добави той.
Иран ще започне днес монтажа на 3000 центрофуги в завода за обогатяване на уран в Натанз, с което ще реагира незабавно на санкциите, наложени от Съвета за сигурност на ООН, заяви главният преговарящ за ядрената програма Али Лариджани.
Иранският парламент започна днес спешна процедура по приемане на законопроект, задължаващ правителството да преразгледа сътрудничеството с МААЕ.
МААЕ не бива да очаква, че Иран ще продължи да й сътрудничи на същото равнище, заяви преди това говорител на външното министерство.
Резолюцията няма да повлияе по никакъв начин на волята на Иран да продължи разработката на ядрени технологии за мирни цели, добави говорителят.
"Не смятаме за логично да въведем мораториум над обогатяването на уран. Ще продължим мирната ядрена дейност, пред която резолюцията не може да издига никакви пречки", подчерта той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!