З ам.-председателката на Министерския съвет и министър на извънредните ситуации Емел Етем е назначила скандален бизнесмен, неин някогашен съдружник в бизнеса, на отговорния пост шеф на дирекция "Инспекторат" в министерството, съобщи БГНЕС, цитирана днес от вестниците.
Янко Хаджигеоргиев заема ключов пост за борбата срещу корупцията от средата на 2006 г., а преди това дълго време е бил представител у нас на печално известната чешка фирма "Агропласт", уличена в трафик на оръжие.
БГНЕС припомня, че преди осем години "Агропласт" попада в шумен скандал, когато чешката обществена телевизия СТ огласява секретен доклад на контраразузнаването в Прага.
Доказва се, че "Агропласт" е била сред водещите фирми в световната нелегална търговия с оръжие в периода 1994-2000 г. Чешките служби за сигурност я разследвали в продължение на година, а в края на 1999 г. САЩ наложили на Чехската република санкции заради продажба на изтребители на Северна Корея (КНДР) и забранили достъпа на фирмата до американския пазар.
По онова време Янко Хаджигеоргиев управлявал фирмата "Си Ейч Ес Ел - България" ЕООД, която била сред длъжници на фалиралата Балканска универсална банка с кредит над 2.6 млн. лв.
През 1994 г. Емел Етем влязла в съдружие с Хаджигеоргиев във фирма "КАРЕ-93", която търгувала с различни стоки. До ден днешен двамата притежават по 25% от капитала на дружеството, което продължава да фигурира като действащо в информационната система ДАКСИ.
Владислав Прелезов, бивш журналист от БНТ, сега говорител на Емел Етнем, потвърдил общия им бизнес, но уточнил, че през 2005 г., когато Етем стана министър, фирмата била закрита със съдебно решение.
Но преди това, докато заместничката на Ахмед Доган беше народен представител, развивала дейност и осъществила няколко сделки с дървен материал.
одина след като седна в министерското кресло, Емел Етем назначила бизнес партньора си за шеф на инспектората, който има отговорната задача да следи да няма конфликт на интереси, злоупотреби и корупция сред чиновниците в министерството.
Според в. "Труд" Емел Етем и Хаджигеоргиев са отдавнашни приятели. В началото на 90-те години на миналия век дипломираната в Русе машинна инженерка била секретарка в Конфедерацията на труда "Подкрепа", а той бил активист на синдиката.
Създали фирмата "Каре-93" през 1993 г., когато трима конфедеративни секретари и самата Етем напуснали "Подкрепа", казал за "Труд" говорителят Прелезов.
Година по-късно всеки тръгнал по пътя си, а Емел Етем - към ДПС и към шеметната си политическа кариера.
Според коментари в печата интересни подробности имало и около други бизнес съдружия на Янко Хаджигеоргиев.
През 1995 г. той регистрирал "Ядран" ООД - обща фирма с руснаците Микола Литвинов, Дмитрий Ширков, Равил Хайрулин и Александър Чертков, в която държи контролния пакет. Тя пък е съсобственик "Си Ейч Ес Ел - България" ЕООД, която дължи на фалиралата по-късно Балканска универсална банка милиони.
Хайрулин и Ширков са изгонени от България през 2000 г., в края на управлението на Иван Костов, с мотив, че застрашават националната сигурност.
Тогава активисти на СДС обвинили бизнесмените за фалита на Завода за призводство на дървообработващи машини в Якоруда и в писмо до тогавашния министър-председател обвинили фирмата в редица закононарушения - от производство на пиратски дискове до търговия с диаманти и оръжие.
През януари 2000 г. НСБОП заловила част от пиратското им производство и тогава Хайрулин публично обвини за изгонването си Янко Хаджигеоргиев.
На 7 септември 2000 г. Хайрулин и Ширков, съпровождани от барети от отряда с борба с тероризма, бяха качиха принудително на самолет за Москва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!