П ри форсмажорни обстоятелства става невъзможно изпълняването на задълженията, които е поел доставчикът, заяви пред журналисти зам. -председателят на Управителния съвет на "Газпром" Александър Медведев.
След срещата с министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров гостът обясни, че именно такива
форсмажорни обстоятелства
са довели руския газов монополист до положението "да нямаме физическа възможност да осъществяваме доставките до нашите клиенти", както Медведев се изрази.
Той е на посещение в България, заедно с изпълнителния директор на "Газпромекспорт" Иля Кочеврин, за да бъдат обсъдени последиците от газовата криза.
Медведев посочи, че санкциите, които "Газпром" може да понесе, биха могли и да не попадат под условията на форсмажорни обстоятелства и затова се разглеждат възможностите за решаване на въпроса в строго съответствие с поетите договорни задължения.
Според Медведев фирмата "Овергаз" трудно би могла да се нарече посредник, защото в рамките на своята дейност в България е инвестирала повече от 300 млн. лв. в изграждане на газопроводни тръби и свързване на нови около 200 хил. потребители.
Медведев предложи "Булгаргаз" да стане акционер в "Овергаз".
Българската страна желае да има преки договори
за доставка с "Газпромекспорт", междинни звена между руската газова компания и България не са необходими, заяви министър Петър Димитров. Той каза, че това е едно от исканията на българската страна в писмо, което той е връчил днес на Медведев.
В писмото се посочват още три възможни варианта за компенсиране на България за нанесените от газовата криза щети - да се покрият загубите
чрез преки парични плащания, да се доставя газ на преференциални цени до покриване на загубите или да се осигури достъп до газотранспортната мрежа на Русия за пренос на закупен от България газ от трети страни, например от Каспийския регион.
Димитров посочи, че обезщетението за България по третия възможен вариант ще се извърши чрез приспадането на дължимата транзитна такса.
Смятаме, че дори да няма формални юридически основания е в интерес на "Газпром" да се платят компенсации на пострадалите потребители на газ в България, каза Димитров. В писмото от българска страна се настоява за нов договор с "Газпром", в който да няма посредници и да има ясен механизъм за плащане на неустойки, посочи той.
"Сигурността на бъдещите взаимоотношения на България с Русия е свързана с възстановяване на доверието към "Газпром", се посочва в писмото.
Димитров обобщи след срещата, че в хода на разговорите особено внимание е било обърнато на това да се търсят алтернативи за доставка на газ за България в краткосрочен вариант през съседните държави - преди всичко Турция и Гърция, а в дългосрочен аспект да се изработят варианти, така че никога да не се повтаря тази ситуация.
Медведев посочи, че в резултат на спирането на доставките на газ за Европа руският газов гигант е претърпял загуби от 2 млрд. долара.
Ще направим всичко възможно обемите газ от хранилището в Чирен, които бяха изчерпани по време на кризата, да бъдат възстановени, каза още Медведев.
Той отбеляза, че "Газпром" ще обмисли предложенията на българската страна и ще отговори на писмото в рамките на две седмици. Медведев каза, че третият вариант за компенсиране, предложен от България - чрез достъп до руската газотранспортна система, е малко вероятен.
Александър Медведев изказа съчувствие на фирмите в България, които са понесли загуби, но за пореден път подчерта, че единствената причина за кризата е безотговорната политика на Украйна по отношение на задълженията по транзита на газ през нейна територия.
Русия и Европа се оказаха заложници на политическата борба в Украйна,
каза Медведев.
Той информира, че на 31 декември 2008 г. е бил напълно съгласуван договорът за доставки на газ за Украйна при преференциални условия и премиерът на Украйна Тимошенко и ръководителят на "Нафтогаз" Дубина са го одобрили и са били готови да го подпишат, но президентът Юшченко е забранил договорът да бъде подписан.
В резултат Русия не можеше да доставя газ на Украйна, но Украйна уверяваше, че ще осъществи изцяло транзита на газ за Европа, посочи Медведев.
Той добави, че въпреки това от 1 януари 2009 г. Украйна е започнала да трансформира газопреносната система и я е предназначила да
задоволява единствено нуждите от газ за страната.
Медведев припомни, че в нощта срещу 6 януари са били затворени изцяло
трите експортни газопровода на територията на Украйна. Едва тогава Русия спря изцяло доставките на газ през Украйна, подчерта той.
Зам.- председателят на УС на "Газпром" заяви, че подписаните преди дни два договора под европейска юрисдикция между премиера на Украйна Юлия Тимошенко и руския премиер Владимир Путин са първокласни и гарантират доставките на газ за Украйна до 2019 г. и за транзит също до 2019 г.
Тези договори са сключени на основата на същите европейски принципи,
на базата на които са сключени и договорите с българските ни приятели, каза Медведев и добави, че се надява разумът в Украйна да надделее и те да не бъдат нарушавани.
Медведев каза, че ще продължат консултациите с европейските партньори за избягване на такива ситуации в бъдеще чрез диверсификация на пътищата за доставка на газ. Руската страна подкрепя възможността за създаване на многостранен договор, осигуряващ енергийната сигурност на Европа, посочи Медведев.
Проекти като "Северен поток" и "Южен поток" трябва да бъдат реализирани, каза още той.
Няма реална схема България да бъде компенсирана
за недоставения газ, всичко зависи от добрата воля на "Газпром", твърди руския експерт Виталий Портников в интернет изданието Политком.ру.
Според Портников засега не е ясно доколко реалистични са исканията за компенсации от "Газпром" на българския премиер Сергей Станишев, който оцени на 86 млн. евро щетите от газовата криза за българската икономика.
Експертът отбелязва, че българското министерство на икономиката е получило няколко писма от "Газпром", в които е посочено, че българската компания "Булгаргаз" трябва да предяви претенциите си към Украйна.
Руската газова компания обаче има споразумения за транзит с украинската компания "Нафтогаз" и само тя може да подава иск срещу транзитната страна, продължава публикацията.
Пред европейските страни пълна отговорност за недоставения газ носи само "Газпром" или компаниите, купили газ от руската компания за доставянето му
на този или онзи пазар, изтъква експертът.
Ако предположим, че компаниите, доставящи газ на българския пазар изгубят делото в съда и се обърнат с иск срещу "Газпром", руският монополист може да отбие претенциите им, обръщайки се с жалба срещу украинската страна, осигуряваща транзита, която пък ще твърди, че Москва е спряла подаването.
Според Портников още не е родил съдия, способен да разплете въпроса с технологичния газ - така че и "Газпром", и "Нафтогаз" се впуснаха в шумен
конфликт, знаейки чудесно, че не рискуват особено.
Освен репутацията си, но това не е юридически термин, заключава
руският експерт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!