З ам.-председателят на Европейската комисия и комисар по предприемачеството и индустрията Гюнтер Ферхойген каза след срещата си с вицепремиера Меглена Плугчиева, че ако ЕК приложи същия мащаб за измерване на напредъка на останалите държави от ЕС, както направи това за България и за Румъния, може и да се получат изненадващи резултати.
Ферхойген е в България по покана на премиера Сергей Станишев.
По думите му критиките в доклада на ЕК са свързани със старите слаби места на България, които са реални, но са решими със съвместни усилия на цялото общество.
По време на разговорите му с премиера е било изразено единно мнение за необходимостта от цялостно прилагане на механизма за сътрудничество и контрол, обяви еврокомисарят.
В отговор на въпрос Ферхойген каза, че не вижда евроскептицизъм у българите след санкциите от ЕК, с изключение на "много гласовитата опозиция отвън".
Комисарят отбеляза, че икономическият напредък на страната ни е впечатляващ.
Европейската комисия ще получи пълната подкрепа на България при осъществяването на приоритетите, заложени в Лисабонската стратегия, както и по отношение на мерките за стимулиране на малкия и средния бизнес в страните от ЕС и повишаване на конкурентоспособността на Общността. Това съобщи правителствената информационна служба след разговора на премиера Станишев с Ферхойген.
Постигнато е пределно ниво на мобилизация както в областта на правосъдието и вътрешните работи, така и по усвояването на европейските фондове. Това е посочил президентът Георги Първанов на срещата си с еврокомисаря.
И в политическо, и в икономическо отношение България е постигнала значителни успехи и очакванията към нея от времето на преговорите са изпълнени, отбелязал гостът.
На срещата е бил засегнат и въпросът за последните доклади на ЕК за България. Президентът е заявил, че страната ни е решена да изпълни всички препоръки и през последните месеци е налице пределно ниво на мобилизация както по отношение на проблемите в областта на правосъдието и вътрешните работи, така и по усвояването на европейските фондове.
Държавният глава е подчертал, че всички институции са отворени за контрол както от страна на европейските структури, така и от страна на гражданските организации.
Комисарят Ферхойген е отбелязал, че тези доклади дават моментна снимка на положението, а не отразяват това, което е постигнала България от 1989 г. насам. Той е подчертал, че никой не смята България за второкласен член на ЕС, а напротив - за уважаван и надежден партньор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!