Ч асове преди Наказателният съд в Либия да произнесе присъдите срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар на изненадващо посещение в джамахирията пристигна зам.-министърът на външните работи Феим Чаушев.
Най-вероятно обаче той няма да присъства в съдебната зала по време на произнасянето на присъдите по СПИН делото, информира Жени Марчева, пратеник на "Дарик радио" в Триполи.
Тринайсетото заседание на Наказателния съд
ще се проведе в безпрецедентна атмосфера на натиск на либийското обществено мнение върху крайното решение за съдбата на обвинените в умишленото заразяване със вируса на СПИН на повече от 400 либийски деца.
Централните ежедневници в Триполи вече произнесоха присъдата си - смърт.
Шести ден най-четените либийски вестници публикуват обширни материали за невероятната трагедия на либийските деца и престъплението, което са извършили спрямо тях българките и палестинецът.
Дипломати, запознати с хода на процеса, определят това като безпрецедентна медийна кампания, чиято цел е да се повлияе на крайното решение на Наказателния съд.
Вестник "Джамахирия" например сравнява "жестокостта" на българските медицински сестри с тази на
Нерон, Чингиз Хан и Адолф Хитлер
Българките обаче се оказаха по-диви и по-кръвожадни, коментира вестникът.
Навсякъде в коментарите по страниците на либийската преса българските сестри са наричани "сатани, извършили най-отвратителното престъпление".
В. "Аш Шамс" нарича случая "безпрецедентно престъпление в съвременната история".
"Ще накажем всички престъпници - именно разузнавателните служби и институциите, които са замесени в това престъпление и които подлагат на съмнение справедливостта на каузата на децата жертви", коментира изданието.
В тази настървена медийна кампания
всеки, който не съдейства на Великата джамахирия, е определен като предател, чиято ръка е омърсена с кръвта на либийските деца.
Заседанието на Наказателния съд в Триполи ще започне във вторник 10 ч. сутринта при безпрецедентни мерки за сигурност.
Министърът на правосъдието на Либия обмисля да наложи ограничение, според което в съдебната зала по време на произнасянето на присъдите на българките ще могат да присъстват
само трима представители от всички чужди и български медии
До залата щял да бъде допуснат само един дипломат от българското посолство в либийската столица.
Зам.-министър Чаушев и българските журналисти в Триполи ще потърсят съдействие за промяна на заповедта, която грубо ограничава правото на информация.
Палестински лекар и пет български медицински сестри ще узнаят утре дали ги чака смърт чрез разстрел заради умишлено заразяване на повече от 400 либийски деца с вируса на СПИН, пише тази сутрин британският вестник "Индипендънт" в електронното си издание.
52 либийски деца починаха от СПИН. Оцелелите 374 са лекувани в болници във Франция и Италия на разноски на либийския лидер полковник Муамар Кадафи.
Говорител на семействата на децата заяви: "Уверени сме, че обвинените са престъпници и ще бъдат осъдени".
Процесът се превърна в източник на напрежение
между Либия и Запада, чиито експерти са убедени, че шестимата станаха изкупителни жертви за престъпление, което не са извършили.
Професор Люк Монтание каза, че епидемията вероятно е предизвикана от лоша хигиена в болницата. Той подчерта, че тя е започнала преди шестимата да отидат на работа там и е продължила след задържането им, разказва "Индипендънт".
Проточилият се и изпълнен с емоции случай може да навреди на отношенията на Либия със Запада. Той ще покаже дали Триполи е способен и желае да бъде надежден партньор, отбелязва изданието.
Процесът е и политическо главоболие за полковник Кадафи в град Бенгази, където е станало заразяването на кръвни банки. Градът е център на опозиция срещу авторитарното му управление, пише вестникът.
Делото изглежда се е превърнало в повод да се изразява враждебност към режима на Кадафи, допълва всекидневникът.
Смъртната присъда на българските медици ще бъде потвърдена и от утре започват
пазарлъците за цената на тяхното освобождаване
Това заяви експертът на сдружение "Граждани за европейско развитие на България" д-р Димитър Виделов по време днешния протест в Пловдив в защита на осъдените медицински сестри.
По думите му преговорите ще се водят между лидера на либийската държава Муамар Кадафи и различни европейски и световни институции.
Според законите на Шериата смъртта може се да откупува
и това предполага подобно развитие на нещата, каза още д-р Виделов, който дълги години е работил в джамахирията и се познава лично с осъдените българи.
Пловдивското сдружение ГЕРБ организира днес шествие в тяхна подкрепа. Участниците категорично настояха за справедлив изход от процеса.
Шествието се организира с подкрепата на областния управител на Пловдив Тодор Петков, кмета Иван Чомаков и ректора на Медицинския университет в Пловдив доц. Георги Паскалев.
Протестиращите изминаха пътя от площад "Централен" до катедралния храм "Св. Богородица", където бе отслужена литургия за освобождаване на българските медици.
Молебен за спасението
на медицинските сестри и палестинския лекар бе отслужен днес в катедралния храм "Рождество Богородично" във Велико Търново.
Инициативата отново е на сдружение "ГЕРБ". Тя е посветена и на Международния ден за човешка солидарност, който от 2006 г. ще се отбелязва всяка година на 20 декември под патронажа на ООН.
Молебен за обвинените по СПИН делото и за близките на моряците от потъналия кораб "Хера" бе отслужен в църквата "Света Петка" във Варна.
Довечера пред НДК в София се организира концерт под наслов "Свобода за българските медици".
Молебени и шествия в тяхна подкрепа има днес в цялата страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!