"Бруталното убийство на Кен Бигли... отново постави войната в Ирак в центъра на британската политика - пише "Файнаншъл таймс". - За Тони Блеър, чийто втори мандат е доминиран от конфликта и неговите последици, заложническата криза представляваше остра дилема."
Според вестника британският премиер не е могъл да преговаря с похитителите, защото това е можело да поощри нови отвличания - позиция, подкрепена от опозиционните партии и от цялото семейство на Бигли с изключение на един от братята му.
От друга страна след смъртта на заложника е станало ясно, че през последните четири дни британски дипломати са се опитали да осъществят връзка с похитителите чрез човек, който сам е предложил услугите си като посредник в британското посолство в Багдад, разкрива "Файнаншъл таймс".
Британците вероятно са поискали доказателства, че Бигли е жив, но такива не са им били дадени, допълва изданието.
"Дейли телеграф" посочва, че поведението на семейството на Бигли след новината за неговото убийство е вдигнало "сянката", която случаят е хвърлил върху премиера Блеър.
Изпълненото с достойнство публично изявление на семейството от Ливърпул в петък вечерта не е съдържало никакво обвинение срещу премиера или британското правителство.
Въпреки изявленията на един от братята му - живеещият в Амстердам Пол Бигли, че "по ръцете на Блеър има кръв", семейството заяви, че правителството е направило всичко възможно.
Според "Дейли телеграф" премиерът Блеър несъмнено е почувствал облекчение от факта, че в момент на голяма скръб семейството не се е нахвърлило нито срещу действията на правителството по време на заложническата криза, нито срещу политиката спрямо Ирак.
Вестникът обаче признава, че трагедията ще "втвърди" вижданията на противниците на конфликта и може да увеличи техния брой.
Само по себе си обаче бруталното убийство на Бигли няма (поне в краткосрочен план) "да изхвърли Блеър от Даунинг стрийт", нито да промени цялостната политика на правителството.
В отделна статия, в която очертава малкото известни факти за личността на Заркауи, "Дейли телеграф" пише, че е ясно едно - неговото присъствие в Ирак хвърля зловеща сянка върху страната.
"Таймс" добавя, че Заркауи е "коварен психопат", усъвършенствал методите на терора.
За разлика от двамата американски заложници, обезглавени дни след отвличането, Бигли умишлено е бил държан жив, което е удължило страданието на семейството и е увелечило проблемите на Тони Блеър на годишната конференция на лейбъристите, коментира изданието.
След като похитителите са "извлекли максимална полза" от британския заложник, неговата съдба неминуемо е последвала тази на всички останали заложници на Заркауи, заключава вестникът, като помества списък с убитите от групировката хора, сред които българите Ивайло Кепов и Георги Лазов.
"Таймс" анализира и тактиката на Заркауи, като стига до извода, че се наблюдава ново поколение безскрупулни терористи, умеещи да манипулират медиите.
За тях най-важното е да бъдат показани по телевизията в зловеща симетрия, в редица от петима маскирани мъже в черни униформи с оръжие в ръка, излъчващи фундаментална бруталност над коленичилата в краката им жертва.
Темата бе №1 и в неделните британски вестници, които са пълни с подробности за опита за бягство на Бигли, завършил с повторното му залавяне.
"Сънди Таймс" се придържа към версията на агенция "Ройтерс", че Бигли е бил на свобода само половин час.
Кореспондент на "Индипендънт он Сънди" в Багдад описва в детайли бягството на Бигли, което според него е продължило повече от 12 часа и е накарало похитителите да го издирват в град Латифия, претърсвайки къща по къща.
В "Обзървър", неделното издание на "Гардиън", е публикуван коментар от Чарлз Глас, в който САЩ се упрекват, че са можели да спасят Бигли, но не са го направили.
Жените, за чието освобождаване настояваха похитителите, бяха в американски плен, и когато иракското правителство се опита да освободи едната от тях, американците изрично се противопоставиха с аргумента, че това са "ценни затворнички", пише Глас.
Също в "Обзървър" се изтъква, че според информации на западни разузнавателни служби Заркауи не е сътрудник, а съперник на Осама бин Ладен.
За групата на Заркауи "Таухид уа Джихад" се преценява, че е много по-малобройна, отколкото повечето хора си я представят, и се състои от минимум 50, но и не повече от 200 души, пише вестникът.
"Сънди Таймс" резюмира на цяла страница основните изводи от доклада на ЦРУ за системата на подкупване с петролни ваучери, използвана от Саддам Хюсеин.
Заглавието гласи "Оръжия за масова корупция", а вестникът подчертава и с текст, и с графика, че 1/3 от целия изнесен по тази схема петрол е получила Русия, настоявала за снемане на санкциите, 15% са отишли за Франция, един от най-отявлените противници на войната срещу Ирак, и 10% за Китай, също постоянен член на Съвета за сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!