А фрика e новият транзитен център за търговия с хероин и кокаин, а злоупотребата с медикаменти по рецепти, използвани като наркотици, се увеличава, гласи годишният доклад на независимия Международен съвет за контрол на наркотиците (INCB), цитиран от информационните агенции.
"Възползвайки се от слабите местни възможности за пресичане на тази дейност, мрежите използват Африка като транзитна зона", за да изпращат хероин от Азия към Европа, се казва в документа.
Употребата на кокаин бележи скок в Европа, която се е превърнала във втори световен пазар след САЩ. Най-голяма е консумацията в Испания и Великобритания.
Употребата на хероин в Западна и Централна Европа постоянно намалява, но се увеличава в Източна Европа и в страните от бившия СССР, пише в доклада.
В същото време обаче канадска група за борба с ХИВ/СПИН от Торонто и институтът "Отворено общество" в Ню Йорк обвиниха INCB, че отстъпва от отговорностите си и блокира усилията за борба със СПИН, включително предотвратяване на разпространението на вируса чрез използване на заразени спринцовки.
На пресконференция в централата на ООН в Ню Йорк двете организации посочиха, че
законодателството в страни като Тайланд, България и Русия принуждава потребителите на дрога да се укриват
Едно от най-големите предизвикателства в борбата със СПИН е осигуряване на медицински грижи на наркоманите, подчерта представител на канадската организация.
Експертите от INCB предупреждават също така, че скоро злоупотребата със законно изписвани по рецепта упойващи медикаменти ще надмине употребата на наркотици като хероина и кокаина.
Увеличава се употребата на фалшиви медикаменти в развиващия се свят, се казва в доклада на INCB. Смята се, че между 25 и 50% от лекарствата, използвани в развиващите се страни, са фалшиви, посочва независимата организация.
В отговор на растящото търсене на евтини медикаменти
трафикантите все по-често прибягват до интернет,
пощенски и куриерски услуги, за да разпространяват своите фалшиви изделия, твърдят експертите.
В годишния доклад на INCB е посочено също така, че иранците най-много злоупотребяват с опиати на глава от населението, развивайки пътищата за доставка от Афганистан, където се произвеждат 90% от световните количества от този наркотик.