Ул лията за овладяване на опустошителните горски пожари в Русия се възпрепятстват от закон, приет преди четири години по настояване на Владимир Путин и дърводобивни фирми, твърдят еколози и опозиционни политици, цитирани от Ройтерс.
Руските управници обявиха извънредно положение в седем региона заради стихийното бедствие, което по последни данни е отнело живота на 48 души и оставило хиляди без дом. То бе предизвикано от най-тежките горещини в Русия за последните десетилетия.
Критиците обвиняват долната камара на руската Дума, че през 2006 г. е приела набързо нов Кодекс за горите по нареждане на Путин, който тогава беше президент.
Това според тях е довело до разпадането на централизираната система за горска защита и е превърнало огромните горски територии на практика в "ничии земи".
Горите в Русия обхващат площ от 809 млн. хектара - два пъти повече от сухоземната територия на ЕС и 22% от световните горски масиви. Произвежданият от тях кислород е жизненоважен за борбата с климатичните промени, отбелязва Ройтерс.
Никога не е имало такава бъркотия с руските гори, както сега, смята Генадий Гудков, депутат от партията "Справедлива Русия" и един от 102-мата депутати, написали през 2006 г. открито писмо до Владимир Путин с молба да отложи новия кодекс.
"В нашия парламент всичко се прави бързешком. Ако правителството иска да прокара нещо, няма начин то да се блокира".
Кодексът влезе в сила през 2007 г. и прехвърли отговорността за горската защита на местните власти.
Еколозите обвиняват бюрокрацията и някои бизнес лобита за недостатъците на горското законодателство, което според тях цели да осигури
бързи печалби от експлоатацията на горските масиви
Законът е добър за големи фирми с тесни връзки с властите, което им позволява бързо да секат дървета, да вземат пари и да си ходят, обяснява Алексей Ярошенко от руския клон на природозащитната организация "Грийнпийс".
По думите му новият кодекс е премахнал щатните длъжности на 70 хил. лесничеи, които са следели за състоянието на горите и са се свързвали с пожарникарите при избухване на пожар. Законът е улеснил и класифицирането на горите като доходоносни имоти.
Еколози твърдят, че най-голямата руска дърводобивна фирма "Илим груп" е една от главните движещи сили зад приемането на новия Кодекс за горите. Най-голямата световна компания за хартия "Интернешънъл пейпър" със седалище в САЩ има 50-процентов дял в нея.
Настоящият руски президент Дмитрий Медведев в миналото е ръководел правния отдел на "Илим груп", припомня Ройтерс.
Руски учени предупредиха за опасност от опустошителни пожари още преди две години, напомня днес в. "Независимая газета".
Математици от институт към Руската академия на науките прогнозирали през 2008 г., скоро след като била ликвидирана държавната системата за горска охрана, че още
първата сушава година след това ще стане катастрофална за Русия
Поделенията на министерството на извънредните ситуации (МИС) не са готови за гасене на горски пожари, тъй като не разполагат нито с адекватни средства за мониторинг, нито със съответните знания, нито с необходимата техника, предупредили специалистите.
Чиновниците обаче фактически пренебрегнали предупрежденията, за което сега ще плащат руските данъкоплатци, тъй като сметката за бъдещите обезщетения набъбва и достига вече милиарди рубли, подчертава вестникът.
Руски учени отбелязват, че МИС създава собствена система за гасене на горски пожари с космическо наблюдение и тежки самолети танкери, която ще излезе на бюджета десетки и стотици пъти по-скъпо от предишната, пише "Независимая газета".
Заради пожарите днес президентът Дмитрий Медведев прекъсва почивката си, за да замине със самолет от Сочи за Москва. Държавният глава свиква в Москва съвещание на Съвета за сигурност, който ще обсъди как да се предпазят от огъня особено важните обекти в страната.
По последни данни огънят наближава град Саров в Нижнигородска област от европейска Русия, където има ядрен център, алармира московското електронно издание "Утро".
Основната опасност е "широкият килим" от леснозапалими борови и елови иглички,
напластени в горите край Саров, предупредил Сергей Шойгу, министър на извънредните ситуации.
По негови уверения пожарът в региона е локализиран и там са изпратени подкрепления с най-модерно оборудване.
Въздухът край ядрения център е задимен, видимостта е лоша, а в района няма и воден басейн, откъдето да бъдат зареждани пожарогасителните самолети, предупредил обаче по-рано Рафаил Закиров, шеф на управлението "Спасителна авиация".
Още на 2 август лумнаха пламъци на една от изпитателните площадки в ядрения център и положението бе спасено само защото там спешно бяха прехвърлени два противопожарни влака.
Саров има статут на затворен град. Там се намира руският научноизследователски институт по експериментална физика, където са създадени първата атомна и първата водородна бомба в страната, напомня изданието.
Властите в Русия признаха за пожари във военни складове с пет дни закъснение, щом медиите започнаха да пишат за тях, се казва в материал от "Комерсант".
Вчера стана ясно, че голям горски пожар близо до Москва е нанесъл щети на централната база на морската военна авиация и противовъздушната отбрана към Военноморския флот на Русия.
Пострадала е и база за съхранение на въздушно-десантна техника и имущество. В един от обектите са унищожени стотици складови единици, хангари, клубът и дори щабът, но за проверка по случая бе съобщено едва вчера, след медийни публикации.
Преди това министерството на отбраната твърдеше, че не е имало никакви произшествия в базите от района, тъй като там просто няма такива - по-специално бази на флота, допълва "Комерсант".
Закон пречел на борбата с пожарите в Русия
Критиците обвиняват долната камара на руската Дума, че през 2006 г. е приела набързо нов Кодекс за горите по нареждане на Владимир Путин, който тогава беше президент.
4 август 2010, 12:28
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!