Зп пръв път обединени, всички пчеларски организации у нас се обявиха
категорично против готвените изменения в Закона за генномодифицираните организми (ГМО) и настояха страната ни
да остане свободна от ГМО.
Предстоящите промени дават възможност за използване на ГМО на опитни полета с научна цел, но наличието дори и на едно би извело процеса извън контрол, смятат от Националната браншова организация "Български пчеларски съюз".
Те определят като абсурдна идеята веднага след приемането на закона на второ четене да се наложи петгодишен мораториум.
Деветте регистрирани у нас пчеларски организации са единни и в мнението си, че "бъдещето на страната ни е в биологичното земеделие, а не в съмнителни, макар и скъпоплатени експерименти с ГМО".
Пчеларите дори заплашиха, че ако гласът им не бъде чут, ще докарат кошерите си пред парламента. Ще пуснем пчелите да "консултират" управляващите какъв закон да приемат, заканиха се те.
Част от мотивите им обяснява проф. Ганчо Ганев, председател на УС на браншовата организация.
Веднъж освободени в околната среда генномодифицираните организми, бактерии или вируси не могат да бъдат спрени за по-нататъшно разпространение и
пчелите ще спомогнат за това
Това означава, че те ще разширяват кръга на замърсяването "по силата на своята природа". По-важно в случая според Ганев е, че този процес ще бъде необратим.
Като хранителен продукт за пряка консумация медът освен нектара на растенията, от които е събиран, съдържа и полен (прашец) от тях. Това носи съвсем реален риск от заразяване на пчелните продукти с ГМО, а оттам и на хората, които ги консумират.
Няма как да инструктираме пчелите си от кои растения да събират нектар и от кои - не, коментират пчеларите.
Според тях "податливостта на чиновниците да си затварят очите пред употребата на подобни препарати струва на българските пчелари хиляди отровени пчелни семейства годишно", както сочат и данните на Министерството на земеделието и храните.
Проблемите, за които пчелите могат да допринесат, са в няколко посоки, казва в коментар по темата и Илия Цонев от Националната научна асоциация по пчеларство.
При опрашването на растенията от насекоми ролята на пчелите е 80 на сто. Те могат да пренасят замърсен полен в радиус от десетки километри.
Така съвсем неволно тези тези безкрайно полезни и трудолюбиви насекоми стават вредители, разнасяйки генномодифициран полен и замърсявайки с него други растения.
В България този ефект ще е още по-силен
поради големия брой пчелни семейства на единица площ, прогнозира експертът. По думите му разнасяните полени са 100% генномодифициран организъм, защото поленът е белтък, който ще предизвиква оплождане и на други видове растения.
Това прехвърляне може да стане например от маслодайна рапица към друга биологична култура, която да стане ГМО. В едно такова поле не всички семена ще са от ГМО, но стопаните няма как да знаят, а процесът трае с години.
Вследствие на тези опити например днес в Канада няма органични соя или рапица - всичко е ГМО, твърди Цонев.
Когато културата е генномодифицирана, тя става устойчива на растителна защита, дори и след третиране с мощен препарат като "Раундъп". Устойчив на него става обаче и родственикът на рапицата - синапът, който се превръща в суперплевел, неподлежащ на унищожение.
Това ще наложи използването на още по-силен хербицид
и ще налее още пари в консорциума гигант "Монсанто", който за целта измисли и пусна на пазара ново поколение на препарата - "Раундъп 2".
Според учения корпорациите имат интерес от въвеждането на тези култури, защото така могат да контролират фермерите, да диктуват използването на пестициди и трупат за себе си богатства.
Другата пародия според Цонев са заложените в закона отстояния - на полета с ГМО от тези с биологичните култури. Според него тези отстояния са бутафорни, за заблуда на тези, които не знаят за какво става въпрос.
Какво например означава 800 м отстояние за ГМО царевица, когато се знае, че радиусът на опрашване на пчелите е на 4 км от кошерите им? Цонев недоумява как това не се вижда от хабилитираните учени, защитници на ГМО, и сам си отговаря: в голямата си част те са хора, свързани и финансирани от "Монсанто". Това за него си е чист конфликт на интереси.
На трето, но не и на последно място, ученият поставя опасността от преминаването на тези гени в различни микроорганизми. Той цитира изследване на германски учен зоолог от 2000 г., според което гени, използвани за модифициране на маслодайна рапица, са се прехвърлили в бактерия, живееща в стомаха на медоносна пчела. Тази променената бактерия може да мутира и да причини
увреждане на пчелите с непредсказуеми последици
Той предупреждава, че това постепенно ще доведе до т.нар. синдром на разпадане на пчелните семейства, процес, който прогресивно се налага през последните седем-осем години в световен мащаб.
Според Цонев въпреки че няма стопроцентови доказателства за това, се предполага, че зад изчезването на 800 хил. пчели в САЩ - около 60%, за последните 10 години стои именно ГМО.
Илия Цонев казва още, че съществуват научни свидетелства, според които пчели, които консумират ГМО култури, каквито засега масово са царевицата, соята и памукът, страдат от увреждане на сетивото за мирис. Застрашено е още чувството им за ориентация при търсенето на храна. Способността на пчелите да съзряват също може да се окаже ограничена.
Според експерта самият мед е въглехидрат и не може да бъде заразен. В него обаче попада известно количество цветен прашец, който може да съдържа ГМО. По думите му не се знае как това може да повлияе на човешкия организъм и здраве.
Цонев припомня, че медът е широко използван от възрастни и най-вече от деца за засилване на имунната система.
Прогнозата на учените пчелари е повече от мрачна - в сравнително кратък период от време пчелите просто ще изчезнат, а с това и 40 хил. души в България ще загубят препитанието си.
Тук е мястото да си припомним и думите на Айнщайн: "Четири години след изчезването на пчелите ще изчезнат и хората".
Закана: Пчелите да консултират депутатите
Според експертите има съвсем реален риск от заразяване на пчелните продукти с ГМО, а оттам и на хората, които ги консумират
11 февруари 2010, 11:36
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!