Cooler Master не се нуждае от специално представяне, защото компанията отдавна е придобила популярност с качествените си решения за охлаждане на различни платформи, компютърни кутии, захранващи блокове и най-различни други PC базирани продукти и присъства трайно на нашия пазар. В резултат на неспирното развитие на PC технологиите, в последните години се наблюдава постоянното увеличаване на консумираната мощност от компютрите, което от своя страна се превърна в предизвикателство към производителите на захранващи блокове, особено сега, когато навилизат по-масово технологии като SLi и Crossfire. На пазар се появиха захранвания с невиждани досега мощности от 1KW и нагоре, като конкуренцията постоянно се увеличава и производителите постоянно подобряват и усъвършенстват продуктите си. В това ревю ще разгледаме именно едно такова предложение от Cooler Master.
Още на пръв поглед, CoolerMaster RealPower M1000 (RS-A00-ESBA) не изглежда чак толкова голям, колкото бихме предположили. Всъщност е по-дълъг само с 40мм спрямо стандартно ATX захранване. Разбира се това би могло да доведе до някои проблеми, ако се монтира в някоя по-малка кутия, но все пак това е хай-енд захранващ блок и съвсем логично се предполага, че ще се помести и в хай-енд кутия. Все пак, както казах, размерите на CoolerMaster Real Power M1000 не са толкова фрапиращо по-големи, като на други представители на този клас ( например PC Power&Cooling с техния 230mm TurboCool 1000W, са поставили своеобразен рекорд в това отношение) и захранващия блок съвсем спокойно може да се монтира и в среден клас компютърни кутии. Захранването пристига в луксозна картонена опаковка с дръжка, така, че да може лесно да се носи.
Вътре има специално легло за него и допълнителните му аксесоари, което е специална материя, така, че да го предпази от евентуални механични дефекти при транспортирането.
В комплекта ще намерите и специален калъф от плат за кабелите и един много странен, но същевременно и много полезен ключодържалел с логото на CoolerMaster - отварачка за бира.
Самото захранване също е доста впчатляващо с огледалния си корпуса тип „черен хром”, което му придава един доста изискан вид.
За охлаждането на захранването се грижи 135мм вентилатор, на който е монтиран предпазен грил, също хромиран с черен хром. Задната страна е перфорирана с множество гъсто разположени отвори, откъдето да излиза горещия въздух.
След като разопаковате захранващия блок, първото нещо, което се набива на очи е именно един черно-жълт стикер, залепен върху самия захранващ куплунг, който ви предупреждава, че е опасно да се включва в електрическа мрежа, която не е оразмерена за поне 10A ток при ~220V или 15A при ~110V. Разбира се това предизвиква леко недоумение и противоречиви чувства у нас (разбира се за това вина нямат CoolerMaster), тъй като на практика с развитието на компютърните технологии, консумацията на персоналните компютри постоянно нараства и ако се върви с такива темпове, в скоро време ще са ни необходими и персонални мини електроцентрали, само за тях. Все пак това изискван е ако се използва блока на пълната си мощност, тоест косуматора е 1000W. Ако с него захранвате обикновен съвременен компютър, протичащия ток по захранващата мрежа е значително по-малък от този, така че това изискване не трябва по никакъв начин да ви смущава. Освен захранващия куплунг (противно на очакването ни за ключ за включване и изключване на мрежовото захранване) единствено има един индикаторен светодиод, който свето със зелен цвят когато работи захранването и с червен, когато е сработила някоя защита или е спряло захранващото мрежово напрежение. От другата (предната) страна е разположен терминала с куплунзите на кабелния мениджмънт.
Единствените кабели, които не спадат към кабелния мениджмънт са захранващия 20+4 контактен куплунг за дънната платка и 4/8 +12V контактния куплинг за захранване на процесора.
От стикера на корпуса на захранването (по точно от UL номера) се разбира, че е ОЕМ производство на компанията Enhance Electronics, известна с безкомпромисното си качество на продуктите. Също така веднага прави впечатление и сертификата 80Plus, който гарантира над 80% ефективност на захранващия блок. Блока е сертифициран за работа със SLi технологията на NVIDIA. Разбира се, независимо, че няма никъде обявено, той със същия успех ще се справи и с технологията Crossfire на AMD. Просто въпрос на маркетингово хрумване и приоритет.
Всъщност с тази платформа CoolerMaster предлага няколко различни модели с мощност от 850W и 1000W. Отвътре монтажа монтажа на компонентите на захранването е много плътен.
Веднага се набиват в очи двата импулсни трансформатора, които работят в паралелен режим. Целта е да се спести място, тъй като ако се ползва само един, при такива мощностти габаритите му стават много големи. Много от производителите на захранващи блокове твърдят, че тази конструкция подобрявя стабилността на изходното напрежение, но от теоретична и практическа гледна точка това са чисти маркетингови похвати и приьоми. Охлаждащите радиатори са два ниски и разположени по дължина открай до край. Дизайна и стъпката на ребрата така е оразмерен, че да имат минимално въздушно съпротивление с цел най-добро въздушно обтичане и при нисък въздушен поток. Както се вижда от снимката има две ребра с поставени на тях черни пръстени, към които са прикрепени термодатчиците на схемата за управление на скоростта на въртене на вентилатора. Регулацията на напрежение тук е независима за 3.3V, 5V и 12V линиите, като 12V линията е разделена на 6x12V виртуални захранващи линии. Според производителя, това е първото подобно захранване, каквото и да означава това. Вложени са висококачествени компоненти, а качеството на изработка е безкомпромисно и именно това е позволило на производителя да даде 5 години гаранция.
Максималната продължителна мощност (номиналната мощност) на CoolerMaster M1000 (RS-A00-ESBA) е 1000W, като пиковата е 1200W. Също така е увеличена и мощността на дежурния захранващ модул +5VSB, до 17.5V, което означава, че може да осигури до 3.5A ток, които е напълно достатъчен за 7-8 USB устройства.
Техически характеристики
Както се вижда от спецификациите, захранването поддържа ATX 12V и EPS12V стандартите. Производителя също декларира много висока ефективност, което е предпоставка за тиxа работа и остава само да я проверим.
Как проведохме тестовете
Тестовете са проведени на стенд, като са измерени напреженията и ефективността (КПД) при няколко натоварвания. Умишлено захранването беше поставено в компютърна кутия в която имаше монтирана 100W електрическа крушка, която служеше за подгряване с цел осигуряване на максимално близка до работни условия околна температура. Температурата в кутията се поддържаше на 45C, като лампата беше свързана към схема за електронно регулиране, посредством монтиран във вътрешността на кутията температурен датчик
Получени резултати
Както се вижда от таблицата с резултатите от изпитанията на на стенда, CoolerMaster демонстрира много добри регулировъчни характеристики и превъзходна ефективност (КПД), като потвърди заявената стойност на производителя си. Именно тази висока ефективност, както и добрия мениджмънт на вентилатора са причина за изключително тихата му работа. При измерванията на шума отново се потвърдиха заявените стойности от производителя, като до 600W перката се върти с едни и същи обороти (около 800) и измерения шум е 14.2dB. След 600W, скоростта на въртене се ускорява плавно и при пълна мощност измереното ниво на шум е 24.3dB, което е отново един великолепен резултат. Пулсациите на напреженията при пълно натоварване са 20mv за 3.3V, 30mV за 5V и 60mV 12V линиите, които са доста под максимално допустимите за стандарта.
Заключение
Настъпи финалната част в която трябва да произнеса “присъдата” на този захранващ блок. Оценката е по десетобалната система, като се оценяват различни аспекти, като изпълнение, функционалност, цена и естетичен вид, които са подредени според тежестта в крайната оценка.
Предимства:
- висока ефективност
- малки шумове и пулсации в напреженията
- превъзходно регулиране на напреженията
- много тиха работа
Недостатъци:
- липса на ключ за включване/изключване на мрежовотото захранване
Оценка:
Изпълнение : 9.5
Цена: 8
Функционалност: 9.5
Естетичен вид: 10
Обща оценка: 9.5
И така , CoolerMaster M1000 (RS-A00-ESBA) e един отличен захранващ блок, който без никакъв проблем издържа натоварвания на максималната си мощност, като същевременно остава изключително тих. До 600W практически не се чува шума от охлаждащия вентилатор, а на пълна мощност той е съизмерим с шума на празен ход на един друг популярен захранващ блок, характеризиращ се с тихата си работа спрямо останалите модели на пазара – Corsair HX1000. Като цяло не мога да намеря в този блок никакви забележими недостатъци, което е доста рядък случай. Може би единствения недостатък, който намирам е липсата на централен ключ-прекъсвач на захранващото напрежение от мрежата, но това едва ли биха считали за такъв, голямата част от потребителите, а и биха го простили на фона на останалите му предимства. Смятам, че това е идеалния захранващ блок, който би удволетворил и най-капризните, потребители - ентусиасти и геймъри, които имат нужда от екстремна захранваща мощност, като същевременно държат много на тихата работа.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!