С ред европейските държави най-много пиратски софтуер използват в Украйна - 85%, и в Русия - 83%. За Централна и Източна Европа процентът е 69, като в България числото е 71%, в Румъния - 72%, а в Полша - 58%, сочи доклад на лобистката група за борба с интелектуалното пиратство Business Software Alliance (BSA.org).
Методиката на изчислението взима предвид колко програми са инсталирани през 2005 г. и сумата, платена за софтуер през същия период.
За трета поредна година Гърция е на първо място сред страните от ЕС по софтуерно пиратство. Делът на незаконния софтуер е 64%, икономическите загуби се изчисляват на 125 млн. евро.
Смята се, че Гърция и Италия са единствените две държави от съюза, които все още не успяват да предприемат адекватни мерки за борба с пиратството.
Страните с най-голям процент на нелегални програмни продукти са Виетнам - 90%, Зимбабве - 90%, и Индонезия - 87%. На дъното на таблицата са САЩ с 21%, Нова Зеландия с 23% и Австрия с 26%.
Над една четвърт от компютърния софтуер, използван във Великобритания, също е пиратски. Процентът е останал на ниво 27% за последните две години, а загубите за британския IT сектор се излисляват на почти 1 млрд. лири годишно.
Въпреки че процентът на нелегалния софтуер, използван на Острова, е под средната за света стойност - 35%, от BSA призовават правителството да предприеме сериозни мерки за борба с пиратството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!