О сведомен либийски правителствен източник съобщил, че под ръководството на министър-председателя Ал Багдади ал Махмуди се е състояло първото от 1999 г. насам съвещание по въпроса на СПИН делото с българските медици.
Подробности не са били оповестени в медиите, нито в сайта на правителството, отбелязва електронното издание "Либия днес".
В заседанието са участвали и завеждащият отдела по европейските въпроси към либийското външно министерство Абдул Ати ал Абиди, посланикът на Либия във Великобритания Мохамед аз Зуи, изпълнителният директор на фондацията "Кадафи" Салех Абдулсалам, министърът на правосъдието Али ал Хаснауи, министърът на здравеопазването Мохамед Рашид и председателят на здравната комисия по въпросите на заразените със СПИН деца д-р Харис Белкасем.
Обсъдени са били въпроси, свързани с осигуряване на лечението на заразените деца в болници в Италия и Франция. Решено е било в Бенгази да започне изграждане на детска болница.
На заседанието е било решено либийската страна да внесе сумата от 120 млн. либийски динара в Международния фонд за заразените със СПИН деца, както и да бъде прехвърлен към този фонд либийският дълг към България, който възлиза на 53 млн. долара, съобщава още "Либия днес".
По повод тази информация българският заместник-министър на външните работи Феим Чаушев заяви за БТА, че се обсъждат различни варианти за решаване на проблема, които не са фокусирани само върху дълга, а са насочени към целия комплекс от двустранните отношения с оглед по-нататъшното развитие на българо-либийското сътрудничество.
Той потвърди, че има създаден Международен фонд и в него всички учредители имат свой принос, включително финансов.
"Това обаче не означава, че България плаща компенсации на семействата. Приносът на България има чисто хуманитарна цел - облекчаване трагедията на семействата на заразените със СПИН деца, изграждане на болница в Бенгази, подпомагане лечението на болните деца", заяви Феим Чаушев.
"Няма решение на българското правителство за опрощаване на задълженията на Либийската арабска джамахирия към нашата страна. Такова искане не е било поставяно.
Въпросът за либийския дълг е бил обсъждан нееднократно през последните години. Обсъждани са различни варианти за решаване на проблема, които обаче не са фокусирани само върху дълга, а са насочени към целия комплекс на двустранните отношения с оглед създаване на условия за по-нататъшното развитие на българо-либийското сътрудничество", коментира пред БНР говорителят на Външното министерство Димитър Цанчев.
Международният фонд за подпомагане на заразените с вируса на СПИН либийски деца и на техните семейства, който бе създаден през декември м.г., ще се събере в сряда в Лондон в присъствието на представители на Либия, САЩ, Великобритания и България под егидата на Фондация "Кадафи", заяви правителствен източник в Триполи, цитиран от Франс прес.
Същият източник потвърди пред агенцията, че новото дело срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, държани от 7 години в Либия, ще започне в Триполи през първата половина на месец май.
Петте българки и палестинският лекар ще бъдат съдени от апелативен съд, след като на 25 декември Върховният съд на Либия анулира смъртните им присъди, припомня АФП.
Председателят на асоциацията на роднините на заразените със СПИН деца в Либия Идрис Лага заяви, че родителите на заразените деца са смятали, че новият процес срещу българските медицински сестри и палестинския лекар ще се проведе в Бенгази, както според Лага изисква законът, пише още "Либия днес".
По думите на Лага асоциацията няма нищо против да се взимат мерки за сигурността на подсъдимите, но отбеляза, че това ще увеличи напрежението между родителите и ще им създаде трудности при пътуванията за участие в заседанията.
Той отново подчерта, че вярва в справедливостта и независимостта на либийската съдебна система и заяви, че близките на децата ще приемат всякакво решение на съда.
"Преговорите продължават под егидата на фондация "Кадафи". Има голям напредък в постигнатото и тези дни ще се определи датата на следващата среща, на която се надяваме нещата да се развият още по-позитивно и да сложим край на трагедията и мъченията", коментира Лага в отговор на въпрос за хода на преговорите между Либия и България.