След обиск във финансовата институция е арестуван и един от изпълнителните директори Васил Пиралков.
Пред БНР градският прокурор на столицата Бойко Найденов не изключи двамата да останат до понеделник с мярка за неотклонение "задържане под стража" за 72 часа.
Той уточни, че причина за арестите са събрани доказателства за нарушение на служебните задължения, с което са причинени щети на общината.
Проверката, извършена вчера следобед след сезиране от общински съветници, установила нарушения в устава на банката и задържането в този случай е било задължително.
Според адвоката на Павлов арестуването на клиента му е нелепо.
"Личното ми мнение е, че в момента се провежда една много тъпа провокация, насочена към г-н главния прокурор. Негови подчинени според мен го въвличат в едно много плитко скроено активно мероприятие с цел неговото лично злепоставяне... обществен скандал, който ще стане още по-ясен, когато прокуратурата огласи своите обвинения", заяви Илиян Василев пред БНР.
Павлов е съпруг на доскорошната депутатка от НДСВ Диляна Грозданова, която преди броени дни напусна парламента, защото е в ръководството на партията на столичния кмет Стефан Софиянски и ще работи в предизборната кампания за предстоящия парламентарен вот.
Заради влошеното му здравословно състояние снощи шефът на надзорния съвет на банката е трябвало да бъде откаран в МВР болница, но по-високопоставен прокурор е отменил това разпореждане и арестантът е бил прегледан само от лекарката на ареста на столичната ул. "Майор Векилски".
Скандалът избухна в началото на седмицата, когато от ДСБ настояха за намеса на прокуратурата, след като бе установено, че две общински фирми ("Пътища и съоръжения" и "ВиК") са продали акциите си в банката, без да уведомят навреме.
С това делът на Общинския съвет е намалял до 70% и градската управа вече не държи контролния пакет, който да й позволява решаващата дума при гласуването на важни решения.
В съобщение до медиите от надзорния и управителния съвет на банката заявяват, че третират като недоразумение повдигането на обвинения срещу отговорни длъжностни лица от ръководството на банката и задържането им, информира Би Ти Ви (bTV.bg).
"Действията на управителните органи на банката са били и са под постоянния контрол на БНБ и останалите компетентни по закон органи, както и под контрола на акционерите. До този момент не са констатирани нарушения при управлението и дейността на банката. За случилото се незабавно са уведомени Българската народна банка (БНБ) и Столичната община като мажоритарен собственик на акции от капитала", се казва в изявлението.
В предаването "Коритаров лайв" по Нова телевизия късно снощи столичният кмет Стефан Софиянски прогнозира, че тези действия на прокуратурата ще свалят цената на банката.
Миналата седмица Столичният общински съвет (СОС) реши да продаде целия пакет акции в Общинска банка, притежавани от Столичната община и нейните дружества - общо 80,5% от капитала.
Това стана въпреки призива на кмета и част от групата на ССД да не се продава целия пакет акции на общината в банката, защото това би повишило цената й.
При продажбата на целия дял на общината съществува риск да бъде намален кредитният рейтинг на София, предупреди още кметът.
Дори съветници от собствената му партия гласуваха за продажба на целия пакет общински акции, а после шестима от тях образуваха нова група в СОС, която нарекоха "Демократи за София".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!