Смъртните присъди на българските медицински сестри и палестинския лекар да бъдат заменени с доживотен затвор, реши Висшият съдебен съвет на Либия, съобщиха официални източници, цитирани от световните агенции.
Либийската държавна агенция ДЖАНА предаде по-късно:
"Висшият съдебен съвет на Либия разгледа днес утвърждаването на смъртните присъди, издадени от Върховния съд, включително и тези срещу българските медицински сестри и палестинския лекар.
Съветът реши да замени смъртното наказание срещу престъпниците - българските медицински сестри и палестинския лекар - с доживотен затвор, въз основа на окончателното споразумение, постигнато между потърпевшите заразени деца и техните семейства, от една страна, и престъпниците, от друга."
ДЖАНА пояснява, че това споразумение включва редица точки, между които "заплащане на материално обезщетение на семействата на жертвите в размер на един милион и триста хиляди либийски динара; сформиране на комисия, която да следи дейността по лечението на заразените и техните семейства в Либия и извън нея; изпращане на онези от заразените, чието здравословно състояние позволява, да се обучават в чужбина".
Медиците могат да изтърпят наказанието в България,
тъй като Триполи и София имат споразумение за екстрадиция от 1985 г.
"Всичко, което е необходимо по закон, ще бъде направено, за да си дойдат българските медицински сестри колкото се може по-бързо в България", заяви говорителят на Върховната касационна прокуратура Маргарита Попова, цитирана от БГНЕС.
"Ще се спази цялата процедура, всичко ще бъде направено старателно и в срок", увери Попова и добави, че необходимите действия ще бъдат обсъдени още в сряда сутринта.
Арабистът проф. Владимир Чуков каза пред БНТ, че Висшият съдебен съвет на Либия е имал две възможности - за пълна и за частична амнистия - и е избрал втората.
Чуков призна, че не е в състояние да предвиди колко време ще е нужно от тук нататък за завръщането на нашите сънароднички и палестинският лекар с българско гражданство в България. Но добави, че завръщането им е сигурно и няма алтернатива.
Осман Бизанти, адвокатът на българските медицински сестри и палестинския лекар изрази надежда те да бъдат освободени и да отпътуват за родината си.
В най-кратък срок, още утре
българската прокуратура вероятно ще направи първи стъпки по договора за правна помощ между България и Либия и ще поиска медиците да бъдат върнати у нас, каза за БТА Камен Михов от ВКП.
"Ще се постараем възможно най-бързо предложението за трансфер на медиците да стигне до Либия. Решаваща дума обаче ще има прокурорът, който отговаря за провинцията, на чиято територия се намира затворът "Джудейда". Той ще реши дали да допусне трансфера, или да откаже", обясни Михов.
Ако България получи отказ от Либия за трансфера на медиците, ще направим второ искане и в него ще изложим нови причини, поясни Михов. Той заяви, че в споразумението за правна помощ няма клауза, която да определя колко често страната ни може да отправя молби за трансфер при евентуален отказ.
Михов заяви и че няма причина да се прекратява започналото у нас разследване срещу мъчителите на медиците, дори и ако сестрите, д-р Георгиев и Ашраф се подпишат, че няма да търсят правата си.
Това решение на Висшия съдебен съвет на Либия е една голяма крачка в положителна посока, каза каза министърът на външните работи Ивайло Калфин.
За нас
случаят ще приключи, когато нашите сънародници се завърнат в България,
подчерта той.
Това решение отменя най-лошото - смъртната присъда, и отваря възможност за задействане на спогодбата за правна помощ, посочи министърът и увери, че всички институции в страната работят за максимално бързото задействане на тези процедури.
"Няма пречка правната спогодба между България и Либия след обявяване на решението на Висшия съдебен съвет незабавно да бъде задействана от компетентните за това лица", заяви координаторът на българската защита адвокат Траян Марковски.
Дали висящите дела срещу българските медици ще бъдат прекратени зависи от самото решение на ВСС. За момента не може да се правят изводи дали е взето отношение по тях, коментира Марковски.
По отношение на д-р Здравко Георгиев Марковски заяви, че той следва да заплати една глоба и няма да има пречка незабавно да напусне Джамахирията.
По-рано днес в Бенгази семействата на заразените със СПИН либийски деца се отказаха да искат смъртна присъда за българските медици.
Дори източници, близки до преговорите между семействата на заразените деца и фондация "Кадафи", съобщиха, че веднага след края на процеса срещу тях, петте български медицински сестри и палестинският лекар ще напуснат либийската държава и това щяло да стане или днес, или утре., според публикация в уеб сайта на вестник "Либия днес".
"Ние се отказахме от искането за смъртна присъда, след като всичките ни искания бяха изпълнени", заяви председателят на Асоциацията на семействата на заразените деца Идрис Лага.
Той потвърди, че семействата са приели споразумението с България и ЕС и замина за Триполи, където каза, че щял да даде съвместна пресконференция с представители на фондация "Кадафи".
"Либия днес" потвърди, че роднините на заразените деца още тази сутрин са се събрали пред централната банка в Бенгази, за да получат паричните обезщетения от един милион долара на семейство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!