Д раматично е намалял броят на медицинските сестри - на 100 000 души е 40,5%, а в ЕС - 71,9%, посочи министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски.
Сега те са почти колкото лекарите, докато преди години на един лекар са се падали по три сестри.
Здравният министър призова колежите да започнат да обучават повече медицински сестри.
Медицинските сестри в социални домове и психиатрични клиники получават по 173 лв. заплата, отбеляза още Гайдарски, който предложил заплащането им да бъде 180 лв.
Той отбеляза тревожния факт, че продължават да се закриват колежите за медицински сестри.
Очертава се тенденция за намаляване на броя на лекарите-психотерапевти и на специалистите по съдебна медицина и анатомия, посочи той.
Министър Гайдарски каза, че сме единствената страна в ЕС без регистър на лекарите, медицинските сестри и стоматолозите.
Без регистър не може да се предвиди какви здравни специалисти ще са ни необходими след пет години например, обясни той.
Министърът заяви това при представянето на Националната здравна карта, която ще определи нуждите на регионите от болници, болнични легла и специалисти и от болнична помощ като цяло.
Кадрите трябва да се разместят така, че да има повече лични лекари в труднодостъпните райони.
Зад проблемите в позитивния лекарствен списък стоят икономически, а не политически интереси, отбеляза също Гайдарски.
Ако остане старият позитивен лекарствен списък, 15 млн. лв. щели да останат неоползотворени.
Тези пари няма да влязат в джобовете на определени лекарствени фирми и за това са проблемите около приемането на списъка, каза здравният министър.
Броят на лекарите у нас е близък до този в ЕС. В България на 100 000 души се падат 36,5%, а в ЕС - 34%, каза зам.-министърът на здравеопазването Матей Матееев.
Броят на болниците у нас за 2005 г. е 253, като регистрираните ногопрофилни болници са 125, 70 са специализираните, а 12 - за психични заболявания.
Матеев отбеляза, че у нас в сравнение с ЕС е по-голям броят на починалите от злокачествени онкологични заболявания, както и броят на хората, починали от болести на кръвообращението и в резултат на инфаркт.
Това е много сериозен проблем, не трябва да се закриват кардиологиите, а да се види защо българите, получили инфаркт и тромбоза нямат шанс да оцелеят, посочи зам.-министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!