Бойко Борисов казва "Аз съм десен", а после казва, че няма дясно и ляво, че границите са размити. Той казва "Смятам СДС за марка" и "Не съм ракета-носител на СДС". Даже и в последното си изказване каза, че ще подкрепи десен кандидат, но като човек. Това също е много сериозна уговорка. Защото всъщност зад политическите цели на столичния кмет, така както могат да бъдат разгадани към този момент, стои създаването на един десноцентристки блок, на който той очевидно вижда себе си като централна фигура.
Това твърди известният социолог в предаването "Отзвук" по ТВ 7 с водеща Диляна Грозданова. Интервюто с него е предоставено от Еxpress.bg.
- Г-н Митев, няма как да не започна този разговор със съвсем пресния скандал около замесването на г-н Симеон Сакскобургготски при арестуването на неговия братовчед Виктор Емануил. Това ще се отрази ли по някакъв начин върху политическия ни живот?
- Скандалът засега се състои само в скандални медийни информации. Аз си спомням следното. Избухна мащабен политически скандал във връзка с испанското гражданство на Симеон Сакскобургготски. Бившият председател на парламента г-н Йордан Соколов заяви, че това е клетвопрестъпление, че това води до тежки последствия и прочие. Скандалът завърши за четири дни. Нека да видим първо в какво се състои скандалът, защото сега имам чувството, че и ние самите участваме в него чрез коментарите по тази тема.
За мен все още никаква информация, дадена от италианските служби, няма. Вярно, че случаят с братовчеда на Симеон Сакскобургготски по всичко изглежда е достатъчно сериозен, но това, дали е замесено името на самия Симеон, е въпрос само на догадки и коментари. И ако се направи някакъв коментар, ще представлява само доброжелателно или недоброжелателно отношение към самия Симеон Сакскобургготски.
- Да се върнем тогава към друго спорно действие, което пък извърши президентът Първанов. Става дума за иначе добрата му намеса, поне засега, в решението за софийския боклук. Някои казаха, че това е PR-акция. Имаше ли смисъл в това...
- Вижте, каквото и да направи един политик, особено в период, непосредствено преди да участва в такъв сериозен конкурс, какъвто е борбата за президентския пост, каквото и да направи, с каквито и да е намерения, то така ще се тълкува и в известен смисъл е. Това означава ли обаче, че президентът пък нищо не трябва да прави? Това пак ще бъде PR, само че лош. Каквото и да направи той, попада в това пространство в преценките на хората.
Разбира се, не е в задълженията на президента решаването на такъв въпрос и сигурно това ще бъде изтъкнато от неговите опоненти. Но имайте предвид, че хората няма да се интересуват от това дали точно такава е функцията на президента, а дали ще се реши въпросът или не и ако той се реши, това ще бъде плюс за президента, а ако не се реши, ще бъде минус.
- Ако съм разбрала вашите думи, вие казвате, че президентът Първанов само ще спечели от това, ако се яви като независим кандидат, защото ситуацията била различна от ситуацията с Петър Стоянов, когато той се яви като независим кандидат. Защо да е по-различна? Все пак БСП не спечели с такова мнозинство изборите, както се очакваше, както те очакваха.
- Въпросите около президентските избори трябва да се разглеждат в една по-широка координатна система на обществените процеси. В момента положението в страната от тази политическа гледна точка бих изразил с два парадокса.
Единият парадокс е това, че пред страната се откриват добри перспективи. Другият парадокс е, че в страната песимизмът се увеличава. Тайната на този парадокс е, от една страна, в една доста песимистична традиция, формирана в нашата страна след националните катастрофи. От друга страна, това е може би по-важното, всичко това, което понесоха хората през последните 15 години. Ако тяхното положение не се влошава, а просто не се подобрява, това води до тежко разочарование. А социалистите излязоха с много сериозни оферти преди изборите.
Вторият парадокс, непосредствено свързан с първия, е в това, че, от една страна, в страната има стабилна политическа коалиция, която за да бъде бутната, трябва или някой да напусне коалицията, или да станат бунтове и барикади, което никой сериозно не може да го твърди. Значи от едната срана е много стабилната коалиция с мнозинство, което може да промени Конституцията. От друга страна, тече процес на промяна на политическата конфигурация. Този втори парадокс е непосредствено свързан с първия. Защото нарастването на социалния песимизъм подхранва тези процеси, при които изпъква новата формула "Генерална промяна" 2.
- Генерална, значи фигурата на Бойко Борисов.
- Той е несъмнено централна фигура в тази промяна, която тече в момента. Този рейтинг, който той има и който някои подозираха, че е кух преди изборите в София, стана ясно, че не е кух, че той е реален и с него може да се спечели като независим кандидат. Той съзнателно използваше този коз, защото съзнателно атакуваше всички партии.
- Да продължим с Бойко Борисов, пък ще се върнем на Георги Първанов. Някой казват, пък и до голяма степен са прави - той е много непоследователен в своите изказвания. Ту казва едно, ту казва друго, но това би трябвало да има някаква цел.
- Така е, това не са нито лапсуси, нито грешки на език, нито пък са израз на непоследователност, защото зад тази външна непоследователност се крие определена последователност.
Бойко Борисов наистина казва "Аз съм десен", а после казва, че няма дясно и ляво, че границите са размити. Той казва "Смятам СДС за марка" и "Не съм ракета-носител на СДС". Даже и в последното си изказване каза, че ще подкрепи десен кандидат, но като човек. Това също е една много сериозна уговорка. Защото всъщност зад политическите цели на столичния кмет, така както могат да бъдат разгадани към този момент, стои създаването на един десноцентристки блок, на който той очевидно вижда себе си като централна фигура.
- Лидер.
- Да. Формацията, която в момента стои макар и неформално зад столичния кмет, внася нови тежки разцепления в десницата. Те в известен смисъл са продължение на 2001 г., когато отношението към Симеон Сакскобургготски и политическия център раздели Петър Стоянов и Иван Костов.
Сега отношението към Бойко Борисов и ГЕРБ разделя отново Петър Стоянов и Иван Костов и тук има очевидна политическа логика. Петър Стоянов видимо се стреми към възраждането на СДС и за тази цел вижда неговото разширяване чрез влиянието в периферията, всъщност чрез десноцентристки блок.
- Но кой да е начело?
- Десноцентристкия блок той го вижда като възраждане на СДС. А ген. Борисов вижда десноцентристкия блок като едно ново дясно, в което старите лидери няма да играят същата роля. В тази нова кандидат-президентска конфигурация се вписва позицията на г-н Иван Костов, който държи на автентичното дясно. Сред моите приятели от десницата в София нито един не харесва Бойко Борисов. Генералът има действително много висок рейтинг, но той не е всеобщ. Има хора, които не го харесват, които са настроени критично към него. Тези хора...
- Ще гласуват за президента Първанов?
- Още не е ясно кои ще бъдат кандидатите за президент. Президентът Първанов е почти сигурен, но все пак още не е анонсиран. Още не е ясно колко ще бъдат десните кандидати за президент. Защото в момента мисля, че се очертава картина, при която е трудно да си представим единен десен кандидат. Тоест мисля, че г-н Петър Стоянов може да се кандидатира и без подкрепата на ДСБ.
- С подкрепата на Бойко Борисов ли?
- Сигурно ще разчита на нея и на други хора от десницата. Г-н Софиянски заяви, че ще го подкрепи.
- Да, но в момента рейтингът на г-н Софиянски не е такъв, какъвто е рейтингът на г-н Борисов и затова искам да ви задам въпроса възможно ли е преливане на рейтинг? Това, че хората харесват Бойко Борисов, а той подкрепя някакъв друг кандидат, прехвърля ли симпатиите към другия кандидат?
- Вие зададохте много хубав въпрос. Точно този въпрос трябва да се изясни, защото той има не само един отговор. Нека припомня събитията от 2001 г., когато Симеон Сакскобургготски подкрепи Петър Стоянов, но това не оказа никакво влияние и някои даже подозираха отрицателно влияние. Даже да приемем, че не е оказало отрицателно влияние, във всеки случай не допринесе за победата на Петър Стоянов.
Има различни видове подкрепа. Има подкрепа "с половин уста". Аз се страхувам, че подкрепата "като човек" може да означава точно това. Още повече, че ген. Борисов направи друга уговорка - че ще подкрепи единен десен кандидат, а такъв засега просто не се очертава.
- А ако е "с цяла уста", възможно ли е преливане на гласове?
- Ако е "с цяла уста", е възможно, ако е едно плътно ангажиране от негова страна, в което обаче аз дълбоко се съмнявам. Едно плътно ангажиране от страна на ген. Борисов действително ще допринесе. Но вижте какво ще се получи, ако Петър Стоянов е кандидат на СДС и Бойко Борисов го подкрепи "с половин уста" - може да се получи една драматична загуба, при която ще стане ясно, че новото дясно трябва да има друг лидер.
- А не Петър Стоянов?
- А не Петър Стоянов.