С ергей Станишев бил реформист, който разчупил закостенелите структури на БСП, който я социалдемократизирал и приближил до Западна Европа, твърдят привържениците му.
От политиците и избирателите на дясноцентристките партии, обаче, се чува, че Станишев бил просто младото лице на една стара партия. Зад кулисите конците продължавали да бъдат теглени от
посткомунистическите кадри, пише немският вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Станишев наистина е млад на фона на своята престаряла партия. Той е роден през 1966 г. в Украйна от майка рускиня.
Учи история в Москва, прекарва кратко време като студент в Лондон, след което от средата на 90-те години започва възходът му в партийната йерархия.
Като главен кандидат на БСП мнозина виждат в него следващия министър - председател на България, тъй като е сигурно, че социалистите, които през изтеглите 4 години участваха непряко в правителството на премиера Сакскобургготски, ще спечелят предстоящите избори.
Според конституцията, в такъв случай Станишев ще получи от държавния глава мандат за образуване на ново правителство. Ако се провали, както смятат някои, тогава мандатът ще получи втората по сила фракция. Според допитванията, това ще бъде НДСВ.
В разговор с пратеника на вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Станишев отказва да се впуска в подобни спекулации, но с готовност отговаря на въпроса какво се е променило в неговата партия след последното й пребиваване на власт през 1996-1997 година, което доведе страната до икономическа катастрофа.
Станишев не оспорва тази оценка, но твърди, че след това в БСП били извършени огромни промени.
През 1997 година партията имаше две възможности - да се изолира и да си остане старата нереформирана партия или да анализираме грешките си и да променим партията. Социалистите избрали втория път, казва Станишев, който сравнява БСП с Германската социалдемократическа партия.
Социалистите отворили вратите за различни мнения и реформирали партийния апарат. Влезли в диалог с работническите обединения и неправителствените организации. Били извършени дълбоки промени в икономическата политика.
Станишев казва, че в изработването на икономическата програма на БСП участвали не само партийни специалисти, но също така български бизнесмени и чуждестранни съветници.
Ние сме много прагматични по икономическите въпроси, подчертава Станишев, опитвайки се по този начин да разсее опасенията, че с БСП начело на държавата отново ще се възроди старата сбъркана шуробаджанашка икономическа политика.
Социалистическият шеф уверява, че едно правителство на БСП щяло
да работи активно за привличане на чуждестранни капитали и за
създаване на подходящ бизнес климат.
Както всички български политици, така и Станишев е загрижен от кризата в ЕС. Отхвърлянето на Евроконституцията от французитеи нидерландците укрепи онези, които искат да издействат отлагане на приема на България и Румъния, казва той.
Това причинява големи вътрешнополитически затруднения на България,
тъй като през последните 15 години всички усилия и жертви бяха насочени и оправдавани с върховната цел - членството в ЕС.
Българите понесоха големи страдания в името на реформите. Не би било честно, ако сега те трябва да платят цената за вътрешните проблеми на ЕС, подчертава Станишев.
Затова следващото правителство в София трябвало да докаже, че се отнася съвсем сериозно към предупрежденията на Брюксел за недостатъците на
реформите, особено в правосъдието. Това доказателство трябва да бъде дадено до един, най-много два месеца, казва Станишев.
Независимите наблюдатели в София се отнасят скептично към подобни изявления. Те твърдят, че модерният проевропейски лик, който Станишев демонстрирал на предизборните плакати и в частни разговори, бил само част, и то по-малката част от истинския облик на БСП.
Общо взето, се приема, че Станишев наистина иска да обнови своята партия, в която има и други политици, които не се побират в рамката на старата кадрова партия, например роденият в Ню Йорк бивш външен министър и заместник-председател на БСП Георги Пирински, който представя в чужбина отворения лик на българските социалисти.
Само че Пирински няма влияние в партията. Там думата имат хора като Румен Петков или Румен Овчаров, които формално също са заместници на Станишев. Те представляват старата БСП, чийто произход от бившата
комунистическа партия бил съвсем явен, поне според критици като
бившия премиер Иван Костов, който е в плен на една направо истерична антикомунистическа риторика.
Костов, чиято създадена през миналата година партия "Демократи за силна България" може би няма да може да преодолее 4-процентовата парламентарна бариера, е обявил БСП за главен политически противник на всички български избиратели.
Именно БСП беше виновна за националните катастрофи през зимата на
1990-1991 и 1996-1997 година, заяви той на предизборно събрание.
Нещо повече, партията изобщо не се била променила оттогава. Ние
управлявахме точно след тях и знаем колко мъчително бе преодоляването на тяхното наследство. До ден днешен БСП не е показала, че е извлякла поуки от своето фиаско, заключава Костов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!