П ървите четирима нарушители на влязлата в сила забрана за движение из горите на Македония без предварително взето писмено разрешение вече бяха наказани със солидни глоби, съобщиха от ресорното министерство на земеделието и горите.
Става дума за четирима крадци на дърва от малкото южно градче Демир Хисар по поречието на река Вардар.
Освен наказанието за незаконна сеч на дърва, четиримата ще бъдат глобени и с по 1000 евро, тъй като при проверката се оказало, че нямат предварително извадено писмено разрешение за движение из планината.
Забраната за свободно движение из планинските паркове или горите влезе в сила от 9 юли и ще бъде в сила до 30 септември.
Според нея всеки македонски гражданин, преди да се отправи към планините или горите на Македония, трябва предварително да вземе писмено разрешение за това от органите, които контролират горското богатство на страната.
Глобите, които се налагат, включват суми от 1000 до 2000 евро за физически лица и над 10 000 евро за юридически лица.
От горските служби вече се похвалиха, че са създали организация на денонощна работа на съответните места, на които могат да се получат такива писмени разрешение срещу представяне на лична карта.
Забраната за свободно движение из горите и планините се наложи тази година за пръв път с аргументацията, че това е превенция против пожарите, които през миналата година изпепелиха голяма част от горите в страната.
Чиновници от земеделското министерство обаче се похвалиха, че целта е да се знае колко и кои са хората, които се движат из горите, за да може при евентуален пожар причинителите да се търсят сред тях.
Забраната "удари" най-вече планинарите в Македония, които през летните месеци традиционно събират билки, горски плодове или просто търсят прохлада по време на адските горещини, които и тази година обхванаха страната.
Поради протеста на хилядите жители на Скопие, които при първа възможност в края на деня или през уикенда търсят спасение от горещините в парка "Водно" над града, властите се "смилиха" и ограничиха действието на забраната само по високите части на крайградския хълм, който македонците оприличават на Витоша край София.
Така всеки турист - местен или гост на Македония, ако иска пешком да стигне да Милениумския метален кръст на върха на Водно, откъдето се вижда на длан цялата долина на Скопие, ще трябва предварително да извади за това писмено разрешение.
От ресорното министерство на горското и водно стопанство заявиха, че всяка седмица ще обявяват публично информации за заловените нарушители и за наложените им наказания.
Граждански сдружения се опитаха плахо да протестират против забраната, мотивирайки се с правото на свободно движение на всеки македонски гражданин, но гласът им не бе чут.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!