"Гардиън" води с голямо заглавие на първа страница "Убедителна победа на шиитите", като изтъква, че са се очертали трима съперничещи си шиитски кандидати за премиер, като Ибрахим ал-Джаафари и Адел Абдул Махди са почти неизвестни в чужбина, докато Ахмад Чалаби е по-популярен зад граница, отколкото в Ирак.
Забележително е, че арабските медии вече преместиха фокуса на вниманието си от действията на американците към политическите преговори в Ирак, пише в редакционния си коментар изданието.
"Таймс" от своя страна е на мнение, че изборите и резултатите от тях са впечатляващи, но трябва да се положат усилия да бъдат зачетени интересите на сунитите.
"Индипендънт" посочва, че изборите са стъпка напред, но не дават решение на проблемите пред иракския народ, а само разширяват спектъра на бъдещите възможности.
Дълг на американското и на британското правителство е да подкрепят демократично изразената воля на иракчаните, съветва вестникът.
В редакционен коментар "Файнаншъл таймс" съобщава, че в Ирак вече са започнали политическите пазарлъци и това е окуражаващ признак.
Тъкмо културата на политически сделки и отстъпки е това, от което се нуждае Ирак, за да гради бъдещето си, смята вестникът.
Според френския "Либерасион" поради самата същност на Ирак няма прецеденти, по които да се съди как победителите шиити ще използват надмощието си.
Точните намерения на аятоласите начело с Ас Систани остават "свещена" тайна, особено като се има предвид, че шиитската коалиция е много зависима от съперничествата помежду им, пише вестникът, сочейки все пак, че някои шиити мечтаят за ислямистка държава по ирански образец, а сред кюрдите на север има сепаратистки настроения.
Това означава, че има поне два риска от гражданска война, освен онази, която вече се води от баасистите и последователите на Бин Ладен, предупреждава изданието.
Фактът, че шиитските партии не са успели да спечелят абсолютно мнозинство, е добра новина за единството на Ирак, анализира германският "Ди велт".
Победилата коалиция на неофициалния управник на Ирак - аятолах Ас Систани, ще трябва да влиза в съюз с други политически сили, и това може само да се отрази благотворно на единството на страна, вече разделена на три по етнически признак, прогнозира вестникът, но предупреждава, че сунитите не бива да се превръщат в утрешните потиснати, защото това ще даде сила на бунтовниците и може да предизвика гражданска война.
Според "Франкфуртер рундшау" третото място за коалицията, водена от сегашния премиер Ияд Алауи, се дължи на факта, че привържениците му се обявяват за светска държава и са възприемани като фаворити на американците.
14-те процента, получени от тях, са ясна присъда, категоричен е вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!