З а четвърти път филмовият продуцент Патрик Сендрен и Френският институт организират в България "Отворен клас".
Това е е цикъл от колоквиуми, подготвени със съдействието на известния критик Шарл Тесон, бивш главен редактор на сп. "Кайе дьо синема" (Cahiers du cinéma) и преподавател в Сорбоната.
За участие в "Отворен клас" от 2005 г. насам от Франция пристигат известни кинематографисти с международно признание.
Ние им даваме възможност да представят своята гледна точка във връзка с предизвикателствата от естетически и етичен характер, които стоят пред съвременното кино, и според неговите отношения със света и историята в общия смисъл на думата, казва Сендрен.
Програмата е така подготвена, че подбрани филми и откъси илюстрират и насочват дебата. Предмет на коментари е и влиянието на различните дисциплини, които присъстват в киното - от пластичните изкуства до социалните науки.
В четирите издания, подготвени за 2007 г., темите са "Европа в Холивуд", "Декорът в киното", "Новото азиатско кино" и "Гражданска и европейска култура".
Централна тема на последния колоквиум, който ще протечме по време на есенния фестивал на тв филм "Златната ракла" в Пловдив, ще бъде френско-германският културен тв канал АРТЕ. Желанието на организаторите е да бъдат обсъдени неговите задачи и предизвикателства в Европа на гражданите и на културното многообразие.
Първият колоквиум за тази година е в края на тази седмица в Сатиричния театър, а темата е "Европа в Холивуд".
Ще бъдат уредени и прожекции във Френския институт (InstitutFrance.bg):
- сряда, 30 май от 19 ч. - "Полет над куковиче гнездо" (1975), режисьор: Милош Форман;
- четвъртък, 31 май от 19 ч. - "Среща" (Shop around the corner, 1945), режисьор Ернст Любич;
- понеделник, 4 юни от 19 ч. - "Ярост" (1936), режисьор: Фриц Ланг.
Програмата в Сатиричния театър включва лекции и дискусии по темите "Нови кинематографични форми", "Влияния на експресионизма (декор, осветление), на съветската школа (монтажа), на готическата традиция във фантастичното кино, научно-фантастични, гангстерски, приключенски, черни и шпионски филми, както и в актьорската игра.
Ще бъдат разисквани също социалната критика, погледът към Европа и новият поглед към Америка.
"Влиянието на "новата вълна" върху американското кино", "Как Холивуд вижда Франция" и "От Минели ("Един американец в Париж") до "Мюнхен" на Спилбърг" са заключителните теми.
Лекторите:
Нгуен Тринг Бин е дипломиран лекар, който от 1979 г. се включва в списание "Позитиф" и бързо става един от стълбовете му. Под псевдоним пише за златната епоха на Холивуд, посвещава монография на Джоузеф Манкевич, сътрудничи на "Енциклопедия Универсалис" и публикува книги за британското кино, Ингмар Бергман и Париж в киното. Преподава в различни университети. Сценарист и режисьор е на документалнси филми.
Шарл Тесон е доцент по история и естетика на киното в Университет Париж ІІІ (Новата Сорбона). Като кинокритик дебютира в "Кайе дьо синема" през 1979 г. Бил е и главен редактор през 1998-2003 г. През 80-те години с редица статии и книги допринася за откриването на азиатското кино във Франция.
Владислав Тодоров преподава литература и културна история в Пенсилванския университет. Автор е на изследвания: "Хаотично махало: политическа публицистика (2005), Малък парадокс за театъра и други фигури за живота (1997) Червен квадрат, черен квадрат: Органон за революционно въображение (1995)", както и на романа "Дзифт" (2006). Произведенията му са преведени на английски, френски, немски, руски, чешки и унгарски.
Патрик Сандрен е завършил Висше училище по изящни изкуства, архитектура, история на изкуството, пластични изкуства. Съсценарист, режисьор (Новини от Сантяго, 1998), член на комисиите към Националния филмов център в Париж за подпомагане на дебютни филми, за подпомагане на сценарии, за помощ за киноразпространението. Продуцент е на над 50 филма, награждавани в Кан, Берлин, Венеция, Ню Йорк, Торонто.
Сандрен беше сред организаторите неотдавна в Париж на Панорама на българското кино. 18 съвременни игрални, документални и анимационни филми бяха показани между 31 януари и 6 февруари в "Рефле Медиси", зала за прожектиране на експериментални филми, разположена в близост до Сорбоната.
Сендрен подчертава много високото посещение на тази панорама и присъствието на множество български и френски известни личности.
Компанията му "Софилм" е съпродуцент, наред с "Арте" и Националният институт за аудиовизия за Франция, на документалния филм "Юлия Кръстева, една странна чужденка", режисиран от Франсоа Кайа. Филмът скоро ще бъде излъчен по БНТ.
В момента "Софилм" е домакин в София на снимките на филма "Хитман", продуциран от "Europacorp" (където собственик е и Люк Бесон) за "Туентиът сенчъри фокс". Според продуцентите този проект бележи обрат в местния пазар на кинопродукции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!