Д а се осигури видеонаблюдение в общежитията и да не се допусне нарастване на броя на питейните заведения се договориха министъра на вътрешните работи Михаил Миков и студентски организации.
По думите на Миков са обсъдени всички възможности за подобряване на сигурността на живота в Студентския град.
Засиленото полицейско присъствие в района ще продължи, посочи министърът, като подчерта, че е отчетена ефикасността на това присъствие и кражбите и противозаконните отнемания на автомобили са намалени 3-4 пъти.
Полицейско присъствие се наложи след като в началото на декември 20-годишен студент беше пребит до смърт пред дискотека в Студентски град. Необоснованото насилие отприщи вълна от протести и проверки в квартала, които показаха редица нередности в увеселителните заведения.
За осигуряването на видеонаблюдение на територията на Студентския град трябва да се обсъдят възможностите на общината и на бизнеса, от МВР могат да бъдат осигурени силите за реагиране, каза Миков и посочи, че няма желание да превръща Студентския град в "полицейски град".
Ще помолим университетите, стопанисващи общежитията, да изградят видеонаблюдение във всичките сгради - сега видеонаблюдение има само в някои от тях, посочи министърът.
Поели сме ангажимент да осигурим място и ресурс за център за видеонаблюдение, каза още той. По думите му обаче много от монтираните камери на обекти, които се виждат на територията на Студентския град, не работят.
"Трябва да се търсят и законови възможности за придобиване на информацията от тях, а не да я вземаме, когато стане престъпление", отбеляза Миков.
По думите му трябва да бъдат преразгледани и правилата за пребиваването в студентските общежития и работата на охраната към заведенията.
Ще има среща и с представители на РИОКОЗ относно изискванията за нива на шума и спазването им от заведенията в Студентския град.
Според генералния секретар на МВР Павлин Димитров трябва да се засили и подобри партньорството между полицията, общината и студентските организации.
Светослав Станков, председател на Студентския съвет, заяви, че трябва да се разшири сътрудничеството и да бъде привлечена и Столичната община за решаването на натрупаните проблеми.
На въпрос дали това не означава прехвърляне на отговорности, министър Миков каза, че "МВР носи толкова много отговорности, че не прави опити за прехвърлянето им, но не може да се занимава и с изграждането на улично осветление - ако трябва, сме готови с пари от нашия бюджет, който е по-малък от бюджета на Столичната община, да изградим осветлението в Студентския град".
Става въпрос за ясно очертани отговорности - не можем да отговаряме за работното време на заведенията, посочи Миков.
Според него има ангажимент от Народното събрание до 10 март да бъдат приети промени в Закона за устройство на територията, с които да се забрани реституирането на дворовете на учебните заведения, както се случва в момента.
Представителите на Сдружението за развитие и обществен контрол на студентските общежития и столове напуснаха срещата с МВР по средата й, като пред журналисти Румен Захариев, представител на сдружението, заяви, че "си тръгват заради несериозното отношение към решенията на проблемите и прехвърлянето на топката между държавата и Столичната община.
"Ние продължаваме да искаме специален статут на Студентския град", посочи Захариев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!