П реди 15 години, за 242-годишнината от рождението на Гьоте - на 28 август 1991 г., тогавашният германски министър на външните работи Ханс-Дитрих Геншер имаше добрата идея да покани колегите си от Франция и Полша - Ролан Дюма и Кшищоф Скубишевски, на първата им среща във Ваймар.
Градчето в Тюрингия олицетворява по забележителен начин връзката между богатото европейско културно наследство, историята и политиката (конституцията на първата германска република е изработена през 1919 г. именно във Ваймар).
При перспективата за сближаване на двете части на Европа, разделени от продължилата 55 години Студена война, това бе благоприятен повод за създаване на рамка за съгласуване на интересите на трите държави, за да се улесни присъединяването на Варшава към НАТО и Европейската общност.
Примерът на Франция и Германия - помирение, сътрудничество и приятелство - трябваше да послужи за модел във взаимоотношенията с Полша. По площ и брой на населението си тя е най-голямата източноевропейска страна извън някогашния Съветски съюз.
Германия граничи с Франция и Полша, а събитията от историята също свързват трите държави.
Скрити мотиви при основаването на Ваймарския триъгълник не липсваха. Франция, която някои искаха да ориентират към Средиземноморието, не желаеше Източна Европа да се превърне в запазена територия на Германия.
Осъзнавайки това недоверие, Геншер държеше да присъедини французите към новата "Остполитик" (източна политика).
Германско-полските отношения пък бяха така противоречиви и болезнени в миналото, че Варшава се радваше как благодарение на френското присъствие може да избегне мъчителната среща насаме с Германия.
Министрите на външните работи дадоха пример, така че другите министри, а дори и ръководители на държави и правителства, сега се срещат редовно.
Министрите на отбраната се интересуват от техническото сътрудничество, военната политика и стратегическия диалог, а парламентарните комисии по външните работи на трите страни също се срещат често, така че в Европейския парламент би могла да се учреди неофициална "Ваймарска група".
Гражданството бива дълбоко въвлечено в процеса чрез дейностите на специализирани двустранни асоциации, както и благодарение на подкрепата на френско-германската и германско-полската младежка организация.
Университетски изследвания и сътрудничество се осъществяват от Френско-германския университет, от германско-полския университет "Вядрина" във Франкфурт на Одер, както и от лабораториите към други висши учебни заведения.
Няколко района в трите страни разгръщат амбициозни програми за тристранно сътрудничество, а през септември по инициатива на френското посолство в Полша ще се състоят заседания за децентрализирано сътрудничество.
Разочарования и взаимни упреци обаче бързо помрачиха създалата се атмосфера между участниците в триъгълника, а Франция често бе обвинявана, че не се интересува достатъчно от Полша.
През 2003 г. по повод войната в Ирак се стигна до същински разрив в отношенията. Полша подкрепи политиката на Буш, като дори изпрати свои войници в Ирак, докато Франция и Германия остро се противопоставиха на американския президент.
Нелюбезните думи на Жак Ширак бяха доста зле приети в Източна
Европа и особено в Полша. Сближаването между Франция, Германия и Русия разгневи до висша степен властите във Варшава, които се почувстваха пренебрегнати.
Тристранното сътрудничество понесе втори удар със смяната на властта в Полша през октомври м.г.
Консервативната партия на братята Качински (единият президент на републиката, а другият - премиер), както и двете популистки и националистични формации, с които тя се обедини, демонстрират твърде враждебно отношение към европейската интеграция, въпреки че Полша скоро ще се стане основен бенефициент на субсидиите, отпускани от Брюксел, а министър-председателят на страната предизвика истински скандал, като се обяви за възстановяване на смъртното наказание.
Въпреки напредъка през последните 15 години, германско-полските отношения се влошават дотам, че се затруднява комуникацията.
Президентът на полската република използва като претекст вулгарната сатира на дребен берлински вестник със съмнителна репутация, за да анулира в последния момент предвидената за 3 юли във Ваймар среща на високо равнище между Франция, Германия и Полша.
Откритата в Берлин изложба, посветена на прогонването на немците от Източна Европа през 1945 г., отново възбуди полемиката около гоненията срещу различни групи хора по време и след Втората световна война.
Полският министър-председател обвини публично германската страна, че се опитва да накара хората да забравят кой е бил агресор и кой жертва в онези събития.
Кметът на Варшава внезапно отмени посещението си в Берлин по случай 15-годишнина от побратимяването на двете столици.
Какво прахосничество! След последното разширяване на ЕС на 1 май 2004 г. Франция, Германия и Полша споделяха обща съдба.
Вместо да се оставят да бъдат въвлечени във взаимни обвинения, за трите страни би било по-полезно да помислят заедно върху същинските проблеми на ЕС и да постигнат единство, за да посрещнат големите предизвикателства пред себе си.
Колоквиумът за гражданското общество, приключил на 29 август в кметството на Ваймар в присъствие на министрите, учредили през 1991 г. Триъгълника, представлява опит да бъде чут гласът на разума и надеждата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!