Значително нарастване на заболелите от рак на кожата в световен мащаб се наблюдава от 70-те насам.
Това съобщава Световната здравна организация (СЗО) в специално издадена брошура за опасностите, свързани с ултравиолетовото лъчение (UV).
Причина за нарасналия брой на болните са по-скоро личните навици на хората, отколкото с повишената интензивността на слънчевото лъчение.
Със започване на летния сезон сп. "Пудриера" предлага безплатно ежечасен UV индекс.
Какво представлява той?
СЗО съобщава, че навиците за продължително излагане на слънце и разпространеното схващане, че тенът е желан, привлекателен, моден и здравословен, са сред основните фактори, повлияващи статистиката за заболяемостта на кожата.
Организацията, заедно с United Nations Environment Programme (UNEP), разработиха
Глобален слънчев UV индекс (UVI)
като мярка за UV лъчението на земната повърхност.
UV индекса служи за лесна преценка на опасността от слънчево изгаряне и щети върху кожата.
Как да разчитаме UV индекса?
Вечер и през нощта UV индекса е нула, т.е. това е най-ниската му стойност. През деня UV индекса може да достигне 11 или по-високи стойности, в зависимост от района. UV индекса варира през деня, т.е. стойност от преди два часа е вече остаряла.
В такъв случай трябва да се информирате за стойността на UV индекса за вашия град към момента.
Когато гледате прогнозата за времето и се съобщи една цифра за целия ден за определен район, това означава обикновено максималната очаквана стойност.
Когато стойностите на UV индекса са от по-ниски от две, това означава, че UV лъчението е слабо; от три до пет - средно; от шест до седем - високо; от осем до 10 - много високо; от 11 нататък е изключително високо.
Какви са фактите за UV лъчението?
Слънчевото лъчение включва няколко компонента: топлина, светлина и UV лъчение.
UV лъчението се състои от UVA, UVB и UVC лъчи. След като премине атмосферата в спектъра остават само UVA и малък процент UVB лъчи.
Малки дози UV лъчи са полезни за хората и важни за продуцирането на витамин Д. В по-големи дози те могат да предизвикат силни
реакции на организма, включително хронични (катаракта, снежна слепота).
Сред засегнатите органи и системи могат да са очите (фотокератит, фотоконюнктивит), имунната система и кожата.
Важен факт, особено за дамите е, тъй нареченото, слънчево стареене на
кожата, което се получава при продължителни големи дожи UV лъчение през годините. Резултатът е изтъняла и набръчкана кожа.
Друг ефект от продължително излагане на UV лъчение са кожни образувания като лунички и слънчеви петна (кафяви дифузни потъмнявания), както и изсушаването и загрубяването на кожата.
Имунната система се оказва доста податлива към ефекта на UV лъчението, като понижава своята ефективност, като защитна стена на организма.
Следователно, излагането на слънце увеличава вероятността за инфекция с вируси, бактерии, паразити и гъби. Известно е, че UV лъчението намалява действието на някои ваксини.
Какво трябва да знаем, за да не изгаряме през лятото?
* 90% от UV лъчението прониква през облаците, т.е. колкото и мрачно и ветровито да е на плажа - внимавайте!
* Не мислете, че затоплянето е в резултат на изгаряне, както и обратното - ако ви е хладно - не можете да изгорите.
* Между 10 и 14 ч. през деня се поемат най-големи дози UV лъчение. Добре е хората с по-нежна кожа да избягват продължително излагане на слънце по това време.
* Слънчевото изгаряне във и под водата е възможно, защото UV лъчението се намалява с 60%. Отделно трябва да се има предвид, че отраженията на UV лъчение на плажа са следните: морската пяна отразява 25%, пясъка 15%.
* Ако сте се скрили на сянка под чадър, дърво или навес, това означава, че си спестявате едва 50% от UV лъчението.
* Носете дрехи слънчеви очила с UV защита, това ще ви предпази от увреждания през обедните часове. Носете шапка с голяма периферия - така ще предпазите очите, лицето и врата си.
* Пазете децата и бебетата от излагане на слънце за продължително време. Това е особено важно, за да им спестите проблеми в зряла възраст.
* Ползвайте слънцезащитни кремове с UV фактор по-голям от 15.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!