М есец преди края на мандата си ръководството на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се опитва да сключи сделка за апетитен терен от 18 декара в столицата.
Водят се разговори с три компании, като целта е една от тях да построи сграда за университета на част от терена, а върху останалата площ предприемачът ще може да си вдигне своя.
Схемата напомня опита на Варненския икономически университет отпреди няколко години, който предостави две свои почивни станции в Златни пясъци за хотели, но не получи обещаната срещу това нова учебна сграда.
Теренът, за който преговаря Софийският университет, се намира на бул. "Цариградско шосе" при разклона за летището. От 18-те декара осем са на университета, а останалите са публична държавна собственост.
На последното заседание на академичния съвет беше съобщено, че са водени разговори с три компании - "Актив пропъртис", "Глоубъл файнанс" и една турска фирма.
Ръководството на университета иска победителят в преговорите да построи сграда за СУ от 21 хил. кв.м разгъната застроена площ. Предприемачът трябва да внесе депозит от 400 хил. евро, който остава за СУ, в случай че сделката се провали.
Върху осемте декара на университета инвеститорът ще може да построи своя сграда, за да си възвърне чрез нея инвестициите, а висшето училище остава собственик на земята.
По информация на агенции за недвижими имоти цената на парцелите в района достига до 1000 евро на кв.м. Това означава, че ако опита да продаде 8-те си дка, университетът би получил 8 млн.евро. От СУ обясняват избраната схема с решението да се сдобият с нова сграда, без да продават земята.
От "Актив пропъртис" нито потвърдиха, нито отрекоха да са водили преговори. От "Глоубъл файнанс" отрекоха и заявиха, че засега нямат интерес.
Пред "Дневник" шефът на стопанския отдел в СУ Марчо Марков отказа да потвърди имената на фирмите. На въпрос дали университетът не трябва да обяви търг или конкурс за такива сделки Марков посочи, че юристите на СУ са проучили възможностите и ще бъдат спазени всички законови разпоредби. По думите му това ще бъде публично-частно партньорство с инвеститора, който предложи най-добрата оферта.
Теренът е необитаем от години, върху него има недовършена сграда. Марков изрази опасения, че ако ситуацията не се промени, държавата може да го вземе, както стана с ботаническата градина.
На последното заседание на академичния съвет подготвяната сделка беше оспорена от проф. Борис Гълъбов от Химическия факултет с мотива, че такъв мащабен проект трябва да остане да се решава от следващото ръководство на университета, защото мандатът на сегашното изтича.
Ректорът Боян Биолчев реагира остро и заяви, че не иска да бъде обвиняван в корупция. Според него едва ли новият ректор и екипът му ще искат да се занимават в началото на управлението си точно с този проблем.
Бързането Биолчев обяви с аргумента, че цените на терените на отделни места в София ще паднат. Според експерти това едва ли ще се случи за този терен, тъй като в съседство ще се строи първият магазин на "Карфур" в столицата.
Юристи коментираха, че академичното ръководство е длъжно да обявява търг или конкурс за такива сделки.
През 2002 г. Варненският икономически университет се опари при подобна схема. Висшето училище сключи предварителен договор с "Краун хотел", чийто мажоритарен собственик беше братът на тогавашния финансов министър Милен Велчев.
Университетът даде на фирмата две свои почивни станции в Златни пясъци, за да строи хотели на тяхно място срещу ангажимента да получи учебна сграда във Варна. Правителството прехвърли имотите от публична в частна държавна собственост и ги даде на разпореждане на просветното министерство.
Тогавашният министър Владимир Атанасов сключи нов договор, но с "Хелиос хотелс", собственост на офшорна фирма, в чието управление влизаха хора от "Краун хотел". В новия договор отпадна задължението да се построи сграда за университета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!