В еднага след края на туристическия сезон по Черноморието започна строителният. Той беше открит в понеделник и ще продължи до 1 май следващата година. По този повод председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Елена Иванова призова община Несебър да следи по-строго за спазването на сроковете, защото в противен случай летният сезон ще продължи да се скъсява все повече.
В най-големия морски курорт Слънчев бряг до лятото ще бъдат издигнати 23 нови хотела, като 20 от тях са в зона "Запад", а три - в зона "Изток".
Усилено ще се строи и на юг от Бургас. Преди седмица беше направена първата копка на луксозното вилно селище "Дел Кроко" в северната част на Царево на мястото на къмпинг "Корал". То ще се изгражда във формата на крокодил и ще разполага с 900 апартамента. Инвеститорите - "Вида тур инвест", "Буена виста" и "Имоист" - изчисляват вложенията си общо на 90 млн. евро и твърдят, че голяма част от жилищата вече са продадени на зелено на руснаци и англичани.
Доскорошният президент на испанския футболен клуб "Валенсия" Франциско Алфонсо Роиг е купил терена от 167 дка на брега на морето за 9 милиона евро. В близост до селището ще има и голф комплекс.
Инвеститорите са поискали съдействие от местната община за намиране на подходящ терен за него, както и на още 400 дка за изграждането на голф игрище по-навътре в планината.
В Каменар, Медово и Александрово ще се изграждат бази за селски туризъм. "Има емблематичен проект за създаване на съоръжение от типа подводен риф в южната страна на Поморие - около 3 км зона с плажна ивица - неща, които не са правени в страната", съобщиха от община Поморие. Този проект ще бъде осъществен на четири етапа, като се започне с населените зони. За целта общината търси външен партньор и финансиране по различни програми.
И по Северното Черноморие се залага на апартаментните комплекси, показа допитване на "Дневник" до брокери на имоти.
Само на територията от Бяла до Златни пясъци се строят около 48 такива комплекса, съобщи управителят на Националната агенция за недвижими имоти "Форос" Добромир Ганев.
Най-голямата част от обектите са съсредоточени в районите на Бяла, около Златни пясъци, на "Ривиера" и на Кабакум, уточни Ганев.
На около 300 м от плажа на Кабакум в момента се изгражда комплекс от затворен тип - "Кабакум бийч", с шест блока и 200 апартамента. С около 10-15% повече като обем е строителната дейност по крайбрежието в сравнение със същия период на миналата година, каза управителят на "Форос".
Във Варна има издадени над 200 строителни разрешения от началото на годината, съобщи главният архитект на общината Иван Трендафилов. Броят им за територията на курортните комплекси обаче е не повече от десетина, допълни той.
В понеделник изтече наложената от общината забрана за строителство за летния сезон. По думите на Георги Щерев от Съюза на хотелиерите в Златни пясъци в момента има строителна дейност на един-два обекта.
Като строителен рекордьор в областта в предстоящите месеци се очертава община Бяла. Всяка седмица издаваме по 2-3 разрешения, съобщи главният архитект на града Кристиян Саралиев. Само това лято на територията на общината бяха открити пет вилни селища.
Утвърдени са документите и за изграждането на най-крупния строителен обект от 200 000 кв.м в местността Кара дере. За да се справи с негативите от бурната строителна дейност през изминалия туристически сезон, общинският съвет увеличи таксата за издаване на строително разрешение на 5 лв./кв.м, както и санкциите за нарушения от страна на строителните компании.
За голям инвестиционен интерес в района на Шкорпиловци съобщи главният архитект на община Долни чифлик Живко Железов. Преди броени дни на там беше направена първа копка на една от най-внушителните инвестиции в региона. Българско-английското дружество "Шкорпос" ще вложи 200 млн. евро в нов хотелски и жилищен комплекс на мястото на неработещия от 15 години къмпинг "Хоризонт". Общата разгъната застроена площ на комплекса е 130 хил. кв.м.
Въпреки че хотелиери и туроператори все по-често надигат глас срещу застрояването на Черноморието, инвеститорите като че ли не се притесняват от нарастващия брой празни хотелски стаи през летния сезон.
Туроператорите коментират, че презастрояването е довело до отлив на почиващи семейства предимно от Англия и Германия. Те посочват, че в Слънчев бряг например характеристиката на гостите се е променила радикално към младежкия сегмент - туристи, които идват, за да се забавляват предимно в заведенията и не се влияят от липсата на зелени площи и места за разходки.
"Бетон, улици и тротоари, пълни със сергии и шум", са най-често изказваните впечатления от клиентите на туроператора "Томас Кук".
"Всички зелени площи, които бяха предадени на хотелите, са застроени. Останаха островчета зеленина в самите комплекси, които са достъпни само за гостите им. Навън няма и тротоари, защото са заети от капанчета и сергии, а уличните платна и алеите са тесни, за да се движат по тях и автобуси с туристи", коментира представителят на туроператора за България Христо Колев.
"На туристите от хотелите и от круизите не можем вече да предложим разходки по крайбрежната алея или дори панорамни разходки в която и да било част на Слънчев бряг заради пътищата, строежите и бариерите. Всеки хотел е оградил пространство и е сложил бариера до бариера", коментира Ваня Райкова от "Теди кам".
Според управителя на "Сън турс" Венцислав Танчев нивото на обслужването у нас все още е ниско и затруднява конкурентността на България спрямо съседни страни. Това е и една от причините за относително ниската средна запълняемост на хотелите в пика на тазгодишния летен сезон.
"Отливът обаче до голяма степен ще се дължи и на общия спад в интереса към традиционните дестинации", каза Танчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!