"Още шампанско" - това са били последните думи на "гангстера" и собственика на "Локомотив" (Пловдив) Георги Илиев часове след победата на отбора му и миг преди фаталния изстрел на снайпера.
Това разказва британският в. "Дейли телеграф", който под заглавие "Българските тайни служби замесени в убийствата на престъпни босове" помества в неделния си брой обширна статия от Боян Панчевски и Колин Фрийман за показните убийства в подземния свят у нас.
Доста картинно изданието описва последните минути на поредната жертва от българския подземен свят. Над 60 професионално извършени убийства на фигури от подземния свят са станали през последните години в страната от бившия комунистически блок, уточнява вестникът.
Има достатъчно много хора, които биха искали да натиснат спусъка срещу мъжа, познат като "последния български дон", подчертава "Дейли телеграф". Бившият шампион по борба, лежал в затвора за кражба и изнасилване, ръководеше гангстерската си империя с
безпрецедентна бруталност и поръчваше убийства и отвличания, като често се "разправяше" с някой направо със собствените си ръце.
Професионалният начин, по който бе извършено собственото му убийство обаче, повдига съмнения, че това е работа на "единствената българската организация, чиито методи за борба са точно толкова мръсни - тренираните от КГБ тайни служби".
Агентите им са известни със зрелищните убийства. През 1978 г. те убиха българския дисидент Георги Марков с отровен чадър в Лондон, а през 1981 г. бяха замесени в атентата срещу папа Йоан Павел II, припомня изданието.
Сега и медиите, и бившите агенти обвиняват правителството, че използва спецслужбите, за да се справи с мафията и да очисти образа на страната - нещо жизнено необходимо, за да се присъедини България към ЕС през 2007 г. Всички подобни убийства са се случили откакто страната започна преговори с ЕС през 2001 г., се подчертава в статията.
"Дейли телеграф" цитира Славчо Босилков, бившия главен секретар на МВР, според когото непрекъснато биват ликвидирани ключови фигури от престъпния свят.
По думите му не е случайно, че през последните години броят им е достигнал около 60, а няма дори и малка улика кой може да стои зад тях. Според Босилков това показва единствено
нежеланието на МВР да разреши тези случаи.
За разлика от други източноевропейски мафии, българските гангстери често използват демонстративно и зрелищно насилие, за да опазят наркотиците, оръжието, пороците и жестоките си империи, коментира изданието.
Илиев е типичен случай. Въпреки известността му като спортист и футболен тайфун, той водеше обкръжението си на показни сблъсъци с конкурентни банди, често превръщайки нощните клубове на града в бойни полета.
Неговата структура проникна и в бизнеса на страната през последните години, което предизвика страхове, че това може да изплаши и отблъсне чуждите инвеститори.
Авторите на статията в "Дейли телеграф" споменават и за убийствата на петролния бос Явор Марков, финансиста Константин Дишлиев, Антон Милтенов-Клюна и Рали Пенков, за които се знаеше или предполагаше, че са свързани с Георги Илиев. Във всички тези случаи правителството обясняваше инцидентите с вътрешни конфликти между престъпните групи.
Представители на опозицията обаче твърдят, че те може да са поръчани от
високопоставени политици, мнозина от които използваха мафията, за да се доберат до власт, а сега се мъчат да прекъснат съмнителните си връзки, подчертават те.
Изданието цитира и бившия премиер, сега лидер на ДСБ, Иван Костов, според който убийствата са работа на топпрофесионалисти, които никога не биват залавяни - а в малка страна като България това може да означава само едно: че те са прикривани на правителствено ниво.
Нови бизнесмени, често със също толкова съмнително минало, бързо заемат местата на очистените босове, но повечето се въздържат да прилагат насилствените методи на предшествениците си.
Ако убийствата са работа на сенчести правителствени агенти обаче, трябва да се разбере дали този, който е поръчвал смъртта, го е правил в името на страната или на собствените си интереси, се подчертава в статията.
Някои подозират, че убийствата са поръчвани от един-единствен човек в правителството,
който не може да бъде идентифициран по законови причини и има широко участие в частния бизнес.
"Преди престъпниците се избиваха един друг, но сега имаме трета партия в играта - твърди Цвятко Цветков, също бивш служител на МВР. - Да се надяваме, че всичко това ще е за доброто на страната, а няма да облагодетелства само отделни групи или лица."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!