Д а има диференцирано плащане на случаите в различните болници.
Около тези идея се обединиха директорите на различни болници на среща с ръководството на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и с представители на Министерството на здравеопазването.
По данни на здравната каса за първото тримесечие на тази година има драстично увеличение на разходите по клинични пътеки в болниците.
На срещата се обсъдиха основните причини, поради които има подобни преразходи, както и мерките, които би трябвало да бъдат взети.
В момента се извършват проверки в 82 болници в страната, напомни шефката на касата д-р Румяна Тодорова, цитирана от "Дарик радио".
Най-големият преразход по специалности се наблюдава в гастроентерологията, пулмологията и неонатологията, допълни д-р Тодорова.
Притеснение будят специалностите, в които преразхода е над 110%, подчерта тя.
Според директора на болница "Света Екатерина" Генчо Начев диференцирането на плащането трябва да бъде според тежестта на случая, според качеството на лечение, което предлага съответната болница, и да се направят индикации, коя болница какво може да лекува.
Да бъдат въведени нива на компетентност на всички лечебни заведения, предложи д-р Илия Баташки, директор на болница "Свети Георги" в Пловдив. По думите му трябва да бъде преструктурирана цялата болнична помощ.
Би трябвало малките болници да станат такива за долекуване, каза шефът на болница "Света Анна" д-р Димитър Димитров.
Увеличаването на хоспитализацията
се дължи както на надписване на документи, което е документна измама, така и на новооткриващите се отделения в различните болници, които имат все по-голям капацитет за прием и лечение на болни, допълни проф. Генчо Начев.
Една от основните причини, поради които се наблюдава свръх хоспитализация за първото тримесечие за тази година е, че един и същи пациент се лекува по различни клинични пътеки в един и същи отчетен период, което е масово явление в болниците, обясни д-р Тодорова.
Наблюдава се и явлението, че основното заболяване и придружаващото го заболяване се лекуват в един и същи отчетен период, след което пациентът се изписва, без да има индикации в документа, че той има придружаващо заболяване, допълни шефката на касата.
По думите на някои от онколозите има случаи, в които един пациент трябва да бъде лекуван по три или по повече клинични пътеки едновременно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!