"Узряха ли политиците за нова избирателна система", коментира "Труд". За първи път от началото на прехода се дискутира радикална промяна на избирателния закон. Авторът на публикацията - журналистът Иван Гарелов, предлага да бъде приет пакет от мерки, който да обхване въвеждане на преференциално гласуване по партийните листи, но без изискване за необходим брой гласове, за да се преподреди листата.
Даване на допълнителни бонуси за първата и втората партия, дори да спечели с един глас, за да поеме отговорността за управлението и да не прибягва до безпринципни коалиции, а втората да формира силна опозиция.
Готови ли са политическите партии да направят тази стъпка? Ако БСП е наистина реформирана партия, тя не би трябвало вече да се страхува да управлява сама, както беше в началото на прехода. СДС на пръв поглед няма интерес, ако се има предвид сегашното му електорално влияние, но един такъв смел ход би дал мощен тласък за обединяването на десницата.
ГЕРБ има интерес, ако не желае да бъде временно явление, но ще трябва да се пребори с традиционната десница за овладяване на дясното пространство. ДПС ще загуби част от предимството, което има с дисциплинирания си електорат, но ще увеличи шансовете си да се превърне в общобългарска партия. Пред НДСВ и другите либерални формации стои същият проблем - или се окрупняват, или играят ролята на сателити на големите партии.
Във властта сме догодина, но не на всяка цена, заявява пред "Труд" председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той е скептичен за евентуален ремонт на кабинета, защото е повече от ясно, че правителството има противоестествена политическа формула.
Една промяна ще е само козметична и тя няма да прекрати компромисите, които тройната коалиция прави, за да запази властта.
"Сигурни сме, че през 2009 г. така или иначе ще сме в управлението на страната. Но възстановяването от задълбочаващите се и нерешени проблеми ще ни отнеме повече време, за да вкараме институциите в нормален ритъм на работа", предупреждава Цветанов.
МС приема девет нови закона за 6 месеца, съобщава "Дума". Законодателната програма на правителството за първото полугодие на 2008 г. включва 49 проекта, съобщи правителствената информационна служба.
9 са предложения за нови закони, 29 - за изменение и допълнение на съществуващи, 10 са ратификациите, има и един кодекс. 12 от всички проекти въвеждат европейски норми в българското законодателство.
Новите законопроекти са свързани с продължително дискутирани в обществото теми като енергийната ефективност, студентското кредитиране, подпомагането на земеделието и развитието на селските райони, училищното обучение и предучилищната подготовка. Работи се също по нов Семеен кодекс, закон за МВР и др.
Войската спасява от бедствия само през деня, цитира "24 часа" обяснение на министъра на бедствията Емел Етем защо войската се е намесила с 6 часа закъснение в спасителните работи при голямото задръстване на пътя София-Бургас на 2 януари.
Тя представи вчера пред правителството доклад за всички действия по време на снежната блокада. На първо място Етем постави недостатъчния контрол при изпълнение на договорите за снегопочистване, липсата на крайпътни дървета и предпазни бариери срещу навявания. Проблем имало и с неопитността на новите кметове да действат в бедствени ситуации.
Премиерът Сергей Станишев е дал 1-седмичен срок на Етем и останалите ресорни министри да подготвят доклад какво да се направи, за да не се стига до подобни снежни блокади.
Николай Николов и Иван Драшков стават заместник-шефове на ДАНС, посочва "Дума". Правителството определи Иван Драшков и Николай Николов за заместник-председатели на Държавната агенция "Национална сигурност" за срок от 5 години, съобщиха от правителствената информационна служба.
Те ще заемат новите си постове след издаването на укази от президента за освобождаването им от длъжностите директор на Национална служба "Сигурност" - МВР, и директор на служба "Сигурност" - военна полиция и военно контраразузнаване - МО.
Валентин Петров чака указ за главен секретар на МВР, информира "Сега". Независимо че прокуратурата ще проверява дали Валентин Петров е покровителствал наркопроизводство у нас, вчера правителството предложи на президента да издаде указ за назначаването му за главен секретар на МВР.
Премиерът Сергей Станишев лично е докладвал пред министрите точката за назначението. Валентин Петров сам поиска прокуратурата да провери твърденията на отстранения заместник-шеф на разградската полиция Тодор Димов, че е разпънал "чадър" над наркобоса Будимир Куйович.
Депутатът от ДСБ Атанас Атанасов вчера за пореден път настоя правителството да не избързва с назначението на Валентин Петров, докато новата агенция "Национална сигурност" не разнищи случая.
Мафията си напазарува полицаи и политици, казва в интервю за "Стандарт" журналистката Велислава Дърева. "Престъпниците си имат свои хора в полицията, имат си собствени политици. Това е мафията - така се роди петата власт у нас. Тя е отровна комбинация от пари, политика, престъпност и "правосъдие".
Петата власт първо купуваше политици, после партии, сега избиратели и избирателни комисии. 18 години никой не може да й отнеме властта. Защото парите искат власт за себе си, политиците искат пари, за да имат повече власт - кръговрат. Преливат си пари, власт и влияние."
Закриват 100 болници, акцентира на първа страница "Труд". Близо 100 болници трябва да бъдат закрити, предвижда Националната здравна карта.
Според нея нуждите на страната покриват близо 260 болници, а в момента здравната каса е подписала договор за финансиране с около 350 лечебни заведения. "Ако депутатите гласуват картата да има задължителен характер, ще останат около 260 болници", каза здравният министър проф. Радослав Гайдарски.
Някои от излишните според документа болници могат да се превърнат в старчески домове или в стоматологични клиники.
От 980 до 1200 лева издръжката на ученик за една година, отбелязва "Монитор". Между 980 и 1200 лв. ще бъде годишната издръжка на учениците, която държавата ще превежда на общините, решиха вчера министрите.
Сумата ще зависи от броя на населението и неговата гъстота, както и от местоположението им.
Така например максималният размер на издръжката - 1184 лева за един ученик ще получават най-малките общини - тези с население под 10 000 души, както и тези, които са разположени в планините.
СДС е готов да си върне "сините люспи", съобщава "Труд". Опит за обединение на СДС с формациите на бившите седесари Евгений Бакърджиев и Стефан Софиянски - БДС "Радикали" и ССД, замисля лидерът на сините Пламен Юруков. Това стана ясно от думите му пред журналисти вчера.
"В момента юристите мислят как може да стане това взаимодействие", обясни той. Имало възможност например партиите да използват структурата на сините и да получат няколко гласа в Националния съвет на партията.
Това обаче не означавало "сливане" или "претопяване" на по-малките партии в СДС, а форма на взаимодействие, уточниха сините. "Скоро СДС ще бъде обединен и силен", отсече оптимистично Юруков.
22 000 000 лева дават на животновъдите, е водеща новина в "Земя". 22 млн. лева може да даде държавата на животновъдите, заяви вчера аграрният министър Нихат Кабил.
11 млн. лева от тях ще бъдат за качествено сурово мляко, а останалите - за поддържане на националния генофонд и на популацията. Повече от тези средства на този етап не могат да се предоставят.
Няма да приемем нито едно решение под диктат и заплахи за блокиране на страната и ликвидиране на животните, категоричен бе министърът.
"Топлофикация" има нужда от пълководец, смята Александър Божков, съпредседател на Центъра за икономическо развитие.
В интервю за "Класа" той предлага: "Това предприятие по никакъв начин не трябва да се приватизира във вида, в който е в момента. "Топлофикация" не може да бъде със същите активи и същите клиенти и да стане частна.
Трябва да бъде преструктурирана сериозно, за да се създаде конкурентна среда в София. Веднага да се отделят производствените мощности от топлоснабдителната мрежа, за да се направят малки централи, които да предлагат гореща вода на собственика на мрежата.
Освен това съществуващите топлорайони могат да се разделят на отделни дружества, които да влязат в конкуренция помежду си. "Топлофикация" има нужда от пълководец с достатъчно сила и воля, за да извърши радикалните промени."
Работим поне за 220 лева, съобщава "Стандарт". Минималната работна заплата официално стана 220 лева от 1 януари.
Това реши правителството на вчерашното си заседание. До края на миналата година възнаграждението беше 180 лева. С промените минималната заплата се вдига с 22 на сто.