Е лектрическата енергия за бита ще поскъпне от 1 юли с 14,098%. според окончателното решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), предаде БГНЕС.
Средното увеличение на цената в системата е с 1,656 стотинки на квч, съобщи председателят на комисията Константин Шушулов.
За първи път, промяната в цената е различна за различните региони, в зависимост от лицензираните доставчици. За ЧЕЗ тя е с 1,571 стотинки квч, за ЕВН с 1,593 ст./квч и за ЕОН- 1,894 ст/квч.
Поскъпването на електричеството за стопански потребителите е с 13,295% , а за потребителите на ток с ниско потребление 16,703%.
С близо 4% са по-ниски окончателните стойности на поскъпването, спрямо поисканите първоначално от елерктроразпределителни дружества 18 %, подчерта Шушулов.
Той обясни, че за двете седмици през които имаше общественото обсъждане, комисията е успяла да коригира и изчисленията предоставени от доставчиците.
Намалена била от 25 на 18% цената на въглищата за ТЕЦ ?Бобов дол? и от 25 на 17% - за ТЕЦ ?Марица изток 3?.
Нормата на възвращаемост за НЕК е намалена от 13,4% на 12%, нормата на печалба на дружествата е калкулирана на 12% вместо поисканите 16%, технологичните разходи са сведени до 3%.
От предварителните разчети са приспаднати някои инвестиции направени от дружествата. Шушулов даде пример само с ЕВН, които са били включили в разчетите си и купените около 700 автомобила.
За проверката по тримесечното отчитане на сметките от ЧЕЗ е взето решение, то да продължи експериментално още 3 месеца и през октомври, да се отчетат резултатите.
От регулатора предлагат на доставчика да въведе във вилните зони и селищата с ниско потребление, заплащане с карти за предплатени услуги, което била отдавна възприета практика в Европа.
Топлинната енергия с доставка на гореща топла вода поскъпва с 12,92 % и цената средно за страната става 68,93 лв./мегават час.
За София, където е 80% от цялата топлопреносна мрежа, поскъпването е с 13,41% и цената става 68,33 лв/мегават час.
Комисията е определила пределна цена на продажбата на природен газ от обществения доставчик 434,80 лв. за 1000 куб.метра без ДДС. Увеличението е с 5,16%.
"Булгаргаз" беше поискал близо четири пъти по-високо увеличение на доставната цена.
След открито заседание с представители на доставчика, установихме, че при нас няма грешка, а неточностите са в техните сметки, уточни Константин Шушулов.
ДКЕВР разреши експериментално тримесечно отчитане на електроенергията за абонатите на ЧЕЗ, съобщи днес председателят на комисията Константин Шушулов. Този начин на отчитане на тока беше въведен от дружеството през май.
Посочените мотиви са свързани с намаляването на разходите на компанията за инкасатори и разпращане на съобщения до клиентите всеки месец.
Проверката на ДКЕВР е показала, че до този момент няма съществени нарушения при новия начин на отчитане. Едно от нарушенията е свързано предимно с недостатъчна разяснителна работа от страна на дружеството към клиентите относно прогнозните предварителни вноски.
Друго касае допуснати от ЧЕЗ грешки при изчисляване на фактурите, определящи предварителните вноски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!