Той е компромисна фигура, след като миналата година парламентът на няколко пъти не успя да избере националния обществен защитник.
Тогава управляващите от НДСВ предлагаха социолога проф. Петър-Емил Митев, а негови конкуренти за поста бяха кандидатът на дясната опозиция проф. Александър Джеров и издигнатата от левицата Анна Караиванова.
След като положи клетва, 77-годишният парламентарист обеща, че ще работи с медиите като със свои партньори, за да не бъде в новата си роля като "самотен фар, който ще осветява от лоша администрация един или друг случай", отбелязва БНР.
"Думи на благодарност трябва да се отправят към цялото българско Народно събрание независимо от това как е гласувало в моя случай, защото то прояви и засвидетелства воля за респект пред правата на човека и гражданите, и още - воля да създаде най-после първия български омбудсман като институция", заяви Ганев.
Партии има много, но не бива да се забравя нито за миг, че България е една и тя не принадлежи толкова на партиите, колкото на всички свои граждани, добави той.
77-годишният юрист е доайенът в днешния парламентарен живот - първият му мандат като народен представител започва още през 1978 г. Зет е на бившия министър-председател Кимон Георгиев, който е участвал в превратите от 9 юни 1923 г., 19 май 1934 г., 9 септември 1944 г.
След 1990 г. нашумя със своите бисери от парламентарната трибуна, известни като "Гиньо Ганев"-style, събрани в книга. Автор и на "Измислени цитати" (изд. "Сиела").
През 1995-97 г. е оглавявал Агенцията за българите в чужбина.
Дълги години е бил в ръководството на Отечествения фронт (ОФ), който след промените от 1989 г. се преименува на Отечествен съюз, а последните два мандата е бил народен представител от левицата. (Вж. подробна биография в OMDA.bg).
Омбудсманът всъщност е народен защитник срещу злоупотребите на администрацията.
За първи път институцията е въведена в Швеция през 1713 г. и наименованието й буквално означава "лице, към което се отправят оплаквания и молби".
В класическия си вид се утвърждава като орган, оправомощен от парламента да бъде пазител на правата на частните лица срещу накърняващите ги действия в държавната администрация.
Омбудсман или подобни институции са създадени и функционират в Австрия, Белгия, Дания, Холандия, Великобритания, Германия, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Кипър, Малта, Норвегия, Португалия, Швеция, Швейцария, както и в редица страни от Централна и Източна Европа: Полша, Унгария, Македония, Румъния, Словения, Босна и Херцеговина, Хърватска и др., пише в справочника "Корупцията в 100 отговора" на "Коалиция 2000" (AntiCorruption.bg).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!