К онституционният съд обяви за противоконституционен текст в Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2007 г.
Извършени са били процедурни нарушения при гласуванията в парламентарната комисия по бюджет и финанси.
Въпросният текст бе вкаран в закона в разгара на острия конфликт между съсловните организации в здравеопазването и НЗОК и здравното министерство.
На 24 януари т.г. 53-ма народни представители поискаха Конституционният съд да образува дело, тъй като текстът е бил приет в нарушение на Конституцията.
Става дума за алинея 3 на член 55 от Закона за здравното осигуряване. Тя беше създадена с параграф 13 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК за 2007 г. в опит да се излезе от задънената улица, в която спряха преговорите по Националния рамков договор.
Противно на исканията на всички съсловни организации от НЗОК и от Министерството на здравеопазването поискаха и депутатите от мнозинството решиха, че ако не се постигне съгласие при договарянето на Националния рамков договор до 22 декември на 2006 г., от 1 януари на 2007 г. ще действат условията от предходния рамков договор.
Именно при гласуването на този текст и на предложения за допълнителна редакция, направени от депутатите Борислав Китов и Атанас Щерев, са били извършени нарушения на процедурата, които са причина сега текстът да бъде обявен за противоконституционен.
След провала на преговорите Здравната каса наложи искането си да продължат да действат определените от нейния управителен съвет условия, на които трябва да отговарят изпълнителите на медицинска помощ, както и реда за сключване на договорите с тях.
Министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски обвини тогава съсловните организации в сферата на здравеопазването, че като не подписват договора "БЛС се самоизключва от преговорния процес".
На 18 януари Конституционният съд допусна за разглеждане по същество искането на 53-ма народни представители, а като заинтересовани страни по делото бяха конституирани Народното събрание, Министерският съвет, министърът на финансите, министърът на здравеопазването, Върховният административен съд (ВАС), НЗОК, Българският лекарски съюз (БЛС), Съюзът на стоматолозите в България и Съюзът на пациентите в България.
Депутатите, сезирали Конституционния съд, твърдяха, че сумите, предвидени в закона за изплащане на договорите с изпълнителите на първична и специализирана медицинска помощ за назначените от тях медицински и медицинско-диагностични дейности, не са обвързани с броя на пациентите.
Те обаче поискаха дело в Конституционния съд заради процедурните нарушения.
Общопрактикуващите лекари протестираха, че няма да могат да се съобразят с нуждите на задължително осигурените лица при изчерпан брой и стойност медицински направления.
Същият резултат се получава и при определяне на общата годишна стойност на болничната медицинска помощ, извършена по клинични пътеки от изпълнителите на помощта по месеци разпределена по реда на Закона за бюджета на касата.
Според депутатите двете разпоредби противоречат на правото на гражданите, което гарантира достъпна медицинска помощ и безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и ред, определени със закон.
Националните протести започнаха на 15 февруари с искане "за европейско финансиране за гарантиране на качествено и достъпно здравеопазване".
Организирано участваха членовете на двете съсловни организации - лекари и специалисти по здравни грижи, от всички регионални структури в страната, както и неправителствени организации.
Протестите ще продължат до удовлетворяване на исканията, заявиха от лекарския съюз.
Решението на Конституционния съд показва, че
Законът за бюджета на касата е приет в българския парламент незаконосъобразно и извън договора между Лекарския съюз и Здравната каса.
Това каза пред Агенция "Фокус" депутатът от ОДС Иван Колчаков. Според него с решението на съда управляващите вече няма да могат да направят втори подобен неконституционен акт.
"Това решение доказва, че цялата опозиция и някои депутати от коалицията сме законните и политическите победители в дебата, който се проведе в Народното събрание около вота на недоверие към правителството", каза още Колчаков.
Решението на съда обаче не означавало започване на нови преговори по Националния рамков договор за тази година.
"Управляващите не са длъжни да върнат лентата назад. Но от нравствена, политическа и обществена гледна точка, те са абсолютно задължени да се върнат към действащата система на здравно осигуряване и да правят нови договори за здравно осигуряване само след преговори и подписан такъв договор от двете страни", обясни Колчаков.
"Ако продължи арогантното, безотговорно и некомпетентно поведение на управляващите, много е вероятно работата на лекарите да продължи по начина по който започнаха годината с партийно политическо приемане на бюджета на здравното осигуряване", заяви още депутатът. Той добави, че не е изключено управляващите да не си вземат никаква поука от грешката, която са направили.
Според Колчаков управляващите имат два варианта на действие сега. Единият е да продължат по приетия в Народното събрание бюджет на Здравната каса, а вторият вариант е да се върне системата, според която ако не се сключи нов Национален рамков договор, действа старият като се индексират заложените стойности.
"Какво ще се случи от тук нататък, трябва да решат управляващите, тъй като решенията на Конституционния съд нямат обратна сила. Те само констатират незаконосъобразност в най-висша форма на нарушение на Конституцията. Така че няма отменителен характер по отношение на Закона за здравното осигуряване", обясни Колчаков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!