Френският президент Никола Саркози и съпругата му Сесилия се разделят "по взаимно съгласие", съобщи официално Елисейският дворец.
В съобщението се посочва, че двамата няма да правят никакви изявления по повод своя развод.
Сесилия не взе публично участие в предизборната кампания на Никола Саркози и от победата му през май досега се е появявала само три пъти на обществени места с него.
Тя дори декларира, че не е гласувала за съпруга си на изборите. 52-годишният Саркози и 49-годишната Сесилия, бивша манекенка, сключват брак през 1996 г., от който имат син Луи, сега на 10 години.
През 2005 г. семейството преживя кратка раздяла. Тогава френски папараци засякоха Сесилия да летува с друг мъж - бизнесмена Ришар Атиас. Никола пък излизаше с журналистка, но изневярата им се оказа само глътка въздух след близо две десетилетия съвместен живот.
Междувременно, вече вътрешен министър, той беше обвинен, че се опитва да цензурира нейна биография, която съдържаше подробности за отношенията им. Авторката й Валери Домен беше толкова разгневена, че сравни невисокия на ръст Саркози с Наполеон.
Сесилия е висока 1,78, а президентът - 1,65.
Излизането на книгата беше предотвратено, но според изтеклата информация ръкописът описвал всекидневните усилия на бъдещия президент да си върне Сесилия, описана като негов главен съветник и ключов компонент от кампанията за Елисейския дворец.
Разводът идва пет месеца след избирането на Никола Саркози за президент на Франция. Някои медии съобщиха, че Саркози и съпругата му са подали документи за развод на тайна среща със съдия в паржикия квартал Нантер в понеделник.
За предстоящия развод се заговори усилено миналия петък и от тогава потвърждение се очакваше всеки ден.
Слуховете за раздялата на президентската двойка започнаха да се носят, след като Сесилия не придружи съпруга си в България, където той бе награден, а и тя трябваше да получи най-високия български орден "Стара планина".
Тогава Никола Саркози каза, че съпругата му не е с него, защото е била засегната от противоречивите реакции във Франция по повод нейната успешна мисия в Триполи, откъдето доведе в родината им осъдените на смърт български медицински сестри и приелия българско гражданство палестински лекар.
Швейцарски и британски вестници писаха, че Сесилия е ту в Женева, ту в Лондон, но рядко в Париж.
Долната камара на френския парламент - Националното събрание, гласува миналата снедмица предложението на опозицията за създаване на анкетна комисия, която да разследва условията, при които са били освободени българските медици в Либия.
Комисията по външните работи даде зелена светлина за създаването на анкетната комисия, предложена от социалистите и комунистите.
Но Сесилия заяви, че няма да се яви пред подобна комисия.
Още веднага след изборите Сесилия каза, че не желае да бъде първа дама, признавайки, че това е твърде скучно за нея. Критиците й твърдят, че неочаквано активната й роля в преговорите за освобождаването на българските медицински сестри от Либия, се обяснява със скуката като президентска съпруга и желанието да излезе от сянката на мъжа си.
Кристин Клерк, журналист и автор на книгата "Тигри и тигрици: Интимната история на президентите и техните съпруги в 5-та Република", смята, че причината за раздялата на семейство Саркози е в разочарованието на Сесилия от живота на първа дама.
"Той (Никола) е подложен на постоянен стрес, през цялото време е в движение, а тя мечтаеше за спокоен живот. А той какво й даде? Един-два дни на яхта, а след това тази почивка в САЩ. Не бе това, което тя очакваше", казва Клерк.
Но главната причина за раздялата е независимият характер на бившия модел, категорична е журналистката. "Тя не иска да бъде известна, тя не иска да бъде просто украшение. Тя иска да участва, при това да участва активно и отговорно, което, както виждаме, води до критика. И тя каза: отлично, щом ме критикувате, аз ще си тръгна", коментира писателката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!