З а пореден път САЩ оглави списъка на 12-те страни, от които се разпространява най-много спам в света според нов доклад на компанията за ИТ сигурност "Sophos", изготвен за третото тримесечие на 2007 г.
28,4% от световния спам се изпраща от компрометирани компютри в САЩ. Разликата между страната и втората в класацията Южна Корея също се е увеличила значително, като тя вече е отговорна само за 5,2% от нежеланата електронна поща.
На трето място е Китай (включително и Хонг Конг) с 4,9%, следван от Русия с 4,4% и Бразилия на пето място с 3,7%.
Франция държи 3,6% от световния спам, а Германия я следва с 3,4%. На осма позиция е Турция с 3,2%, изпреварвайки Полша, която е отговорна за 2,7% от нежеланите съобщения в световен мащаб.
Последните три страни в класацията са Великобритания с 2,4%, Румъния с 2,3% и Мексико с 1,9%. Останалите 33,9% спам имейли са разпределени между множество други държави.
Макар и всяка седмица САЩ да арестуват по някой голям спамър, все още държавата не може да се справи с този сериозен въпрос. Проблемът се състои е това, че съществуват хиляди спамъри, които използват хиляди зомби компютри в САЩ.
Единственият начин за туширане на проблема е американските власти да вложат много повече усилия в образоването на потребителите на компютри относно опасностите, които ги застрашават.
В същото време интернет доставчиците също трябва да засилят своето наблюдение, за да идентифицират заразените машини възможно най-рано.
И докато броят на спам съобщенията, идващи от САЩ, се увеличава, то Канада за поредно тримесечие реализира прогрес, като спамът от там е намалял до само 0,8%, отбелязва "Sophos".
През август компанията идентифицира серии от мащабни атаки със злонамерен софтуер, изпращан като спам и намиращ се в уеблинковете, сложени в имейла. Кликвайки върху тези линкове, потребителите биват препращани в злонамерени сайтове, откъдето техните компютри се заразяват.
Една от тези серии е включвала 9 млн. изпратени съобщения за електронни карти за период от 48 часа. Потребителите, посетили заразените сайтове, не са получавали електронни карти, а вместо това техните компютри са били заразени с троянски кон JSEcard, който излага PC-то на допълнителни заплахи.
Подобни масови кампании са използвали съобщения с предлагане на голи снимки на известни личности, YouTube филми и музикални видео клипове, карайки потребителите да кликват върху опасните линкове.
Друг подход е използването на PDF спам. Открит първоначално през юни 2007 г., през август този тип спам нарасна значително, за да намалее също толкова бързо през следващите месеци.
Появилото се през август ново спам съобщение с прикрепен PDF файл подмамва потребителите да си купят акции от компания, наречена "Prime Time Group". Успехът на тези съобщения бил толкова голям, че за 24 часа те се увеличили с 30%.
Само няколко седмици по-късно обаче PDF спамът намалял до буквално нула, което явно се дължи на неуспешната в по-дългосрочен план тактика на спамърите. Още повече, че PDF не е начин за незабавна комуникация с потребителя, което също е повлияло, смятат от "Sophos".
Що се отнася до разпределението на спама по континенти, то солидният растеж на спам имейлите в САЩ е допринесъл Северна Америка да задмине Европа и Азия, за да застане на първа позиция с 32,3% от изпращаните спам имейли по света. Следват Азия с 31,1%, Европа с 24,8%, Южна Америка с 9,1% и Африка с 2,1%.
"Sophos" препоръчва на компютърните потребители винаги да ъпдейтват навреме своя софтуер за сигурност, както и да използват подходящо конфигурирана защитна стена и да си инсталират редовно най-новите пачове за своята операционна система.
Бизнесите също трябва да се постараят да имплементират в своята работа най-добрите практики и политики, засягащи употребата на имейл акаунти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!