Е дно от големите преимущества на ЕС е правото на свободно движение. След разширяването това право е на две скорости.
Три държави решиха, че няма да допуснат до своите пазари гражданите на новите страни членки на ЕС. От друга страна, не се осъществи вълната от имигранти от "новите" към "старите" членки.
Например в Обединеното кралство са регистрирани 175 хил. души от Централна и Източна Европа, В Ирландия те са 95 хил., 22 хил. - в Швеция.
Особена популярност придоби "полският водопроводчик". Как стоят нещата в действителност?
В Германия преди повече от 15 години отива да живее и работи полякинята Йоланта Билер. Тя напуска родината си по политически причини през 1987 г. Днес Йоланта е германски гражданин и може да се каже, че е напълно интергирана в приемната си страна.
Йоланта е преподавател по информационни технологии. Това е втората й професия, в Полша е работила като програмист. Когато пристига в Германия, тя е омъжена с две деца.
Заедно със съпруга й трябва бързо да си намерят работа в Берлин, което не се оказва лесна задача: "Когато се представях на интервютата за работа, ме упрекваха, че съм твърде възрастна. А и да си жена също не е предимство. Бях безработна. В този момент се срещнах с фантастични германци, които ме окуражиха да се пренасоча към преподаването.
То е свързано с информатиката, но въпреки всичко е твърде далеч от моята основна професия. Сега преподавам на различни места. Давам уроци и на жени чужденки. Сред учениците ми има няколко рускини, но преди всичко много полякини.
Налага ми се да говоря на немски с поляци и това може да изглежда странно за един германец, но цялата тази терминология... Тя ми е по-близка на немски..."
От 1 януари 2004 г. Йоланта получава германско гражданство - избор, който има икономически основания. Мнозина са я питали защо й е нужно това, при положение че Полша също става член на ЕС.
Йоланта обаче признава, че ако искаш да подпишеш някакъв договор, притежаването на немски паспорт е гледано с по-добро око и носи преимущества. По-интересното е, че децата на Йоланта, които днес на 23 и 24 години, са предпочели да запазят полските си паспорти.
Тя не може да даде еднозначен отговор защо изборът им е такъв. Просто ги цитира: "Мамо, паспортът не е най-важното".
За Западна Европа "полският водопроводчик" е истински кошмар. Оказва се обаче, че и в самата Полша се страхуват от един образ - на украинския зидар. Още повече, че най-често той е нелегално пребиваващ.
Много сектори в Полша страдат от липсата на работна ръка. Няма много детегледачи или пък домашни прислужници, липсват и хора в строителството.
Работодателите обаче се научиха къде да ги търсят. Всеки ден, независимо от атмосферните условия, още от 6 часа сутринта малкият площад в центъра на Пиасечно в покрайнините на Варшава се изпълва с хора. Започва пазарът на труда.
Оттам с малка скорост преминават автомобили с наполовина спуснати стъкла. Тук търсят стоител, там - чистачка. Хората се тълпят. Всички са украинци. И всички са в Полша полулегално.
От 250 хил. нелегални имигранти, избрали Полша през тази година, повече от половината са от Украйна.
Мъже, като 30-годишния Игор, работят по строежите и печелят между евро и половина и 2 евро на час.
Строителите се котират добре, защото квалифицираните работници, специално в този сектор, са малко. Те доброволно заминават за Западна Европа - Обединеното кралство, Ирландия, Скандинавието, в търсене на по-добро заплащане. Същото важи за детегледачките и домашните прислужници.
Украинките обаче срещат сериозни трудности да останат на бреговете на Висла, а проблемите им са чисто бюрократични. Затова от новия полски парламент се очаква да разгледа тези въпроси и да отвори пазара на труда и за чужденците.
По неофициални данни повечето граждани от други европейски страни живеят у нас по лични и семейни причини.
Доскоро по-лесно човек можеше да срещне някой, роден в България, който живее и работи в чужбина, отколкото обратното - чужденец, който иска да се установи в България.
Откакто страната ни се превърна в номер 1 за закупуване на имоти за британски граждани, много от тях откриха България не само като място за почивка, но и за живеене.
Така семейство Кроуи купиха преди време родната къща на покойния проф. Николай Генчев в село Николаево. 250 еднофамилни къщи строи английска фирма край Велико Търново.
Къщите ще бъдат с типично български фасади, но с всички удобства, с които са свикнали англичаните. В тях ще се заселят за постоянно около 500 поданици на Нейно Величество.
Предприемачът Джон Милингтън смята, че най-красивото място на земята е Еленския балкан.
Подобно на своите съграждани Йън Робъртс е впечатлен от спокойствието, зеленината, природата. Хора като него биха могли да си купят имот и в английската провинция. Той не е женен за българка. Съпругата му е англичанка.
В техния случай причината да предпочетат България е фактът, че съпругата на Йън е била омъжена за българин и оттогава е впечатлена от страната. Продали са всичко в Англия и са си купили къща в Костенец.
Йън работи в предпечата на българското издание на списание "ELLE". Зад гърба си има опит в няколко големи британски вестника. Мистър Робъртс счита, че динамиката на живота у нас е по-спокойна в сравнение с убийственото темпо в развитите страни.
Йън е на 38 години, а гаранция за амбицията му да остане в България е, че се е записал да учи български в ИЧС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!